خشکسالی همچنان در چهارمحال و بختیاری می‌تازد

اگر چه در سال آبی که گذشت بارش برف در چهارمحال و بختیاری تا حدی بهبود یافت و موجب جاری شدن برخی چشمه‌ها شد، اما این بارش‌ها در مقایسه با میانگین بلندمدت ۳۲ میلی‌متر کاهش دارد.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری از تداوم خشکسالی در این استان خبر داد و گفت: بارش باران در تابستان امسال ۳.۱ میلیمتر گزارش شد که در مقایسه با میانگین بلند مدت ۳.۳ میلیمتر بوده است ۲ دهم میلیمتر کاهش داشته است که بیانگر واقعیت خشکسالی است و سال آبی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ با کاهش پنج درصدی بارش‌های استان در مقایسه با میانگین بلندمدت به پایان رسید.

معصومه نوروزی افزود: اگر چه در سال آبی که گذشت بارش برف در استان تا حدی بهبود یافت و موجب جاری شدن برخی چشمه‌ها شد، اما این بارش‌ها در مقایسه با میانگین بلندمدت ۳۲ میلی‌متر کاهش دارد.

وی با اشاره به تداوم روند خشکسالی در استان تصریح کرد: از سال ۸۶ تاکنون میانگین بارش‌های استان به مدت سه سال آبی با کمبود مواجه است و توقف و مهار تبعات خشکسالی در استان نه تنها منوط به گذشت چند سال ترسالی است بلکه باید برای مهار و نفوذ دادن آب‌های سطحی به داخل خاک اقدامات موثری از سوی دستگاه‌های اجرایی انجام گیرد.


بیشتر بخوانید


معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ۹۴ درصد مساحت استان در محاصره خشکسالی قرار دارد، اظهار داشت: این خشکسالی در نقاط مختلف استان از وضعیت بسیار شدید تا تضعیف پراکنده شده است.

نوروزی ادامه داد: اگرچه برای پاییز امسال بارش‌های خوبی پیش‌بینی می‌شود، اما این بارش‌ها در حدی نیست که بتواند خشکسالی‌های استان را جبران کند و با برنامه‌ریزی و تمهدیداتی که دستگاه‌ها درنظر می‌گیرند می‌توان از هدررفت آب‌های سطحی جلوگیری کرد.

وی همچنین با اشاره به گرم‌تر شدن هوا و افزایش تبخیر آب، یادآور شد: همه عوامل دست به دست هم داده تا سطح آب‌های زیرمینی در استان کاهش پیدا کند از همین رو پیشنهاد می‌شود تا دستگاه‌های مربوطه برای کنترل آب‌های سطحی تمهیداتی در نظر گیرند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار