رئیس سازمان سینمایی:

هیچ لنز و دوربینی گنجایش تصویر پرفروغ شهدا را ندارد

محمد خزاعی به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس نوشت: هیچ لنز و دوربینی گنجایش تصویر پرفروغ شهدا را ندارد.

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس یادداشتی منتشر کرد. یادداشت رئیس سازمان سینمایی برای هفته دفاع مقدس به شرح زیر است:

امروز، بیش از همیشه به بازروایی، بازخوانی و تعمق در تصویر حقیقی قهرمانان تاریخ‌ساز دفاع مقدس نیاز داریم؛ به پیام شهیدان که مشعل‌های انسانیت، غیرت و معرفت هستند. برای خودآگاهی، صیانت و مرزبانی از حریم اخلاق و هویت، برای حراست از کرامت و عزت یک ملت.

تاریخ دفاع مقدس با رنگ و بوی مکتب عاشورا افق‌های جدیدی را جلوی دیدگان ما قرار داده است. درک این همه خلوص و بزرگی، امروز، در میان قیل و قال‌های بی‌شمار زندگی روزمره، غبار گرفته و گم شده است؛ شناخت و درک قهرمانانی که برای بقای این سرزمین، برای حفظ دین، خانواده و آزادی از جان شیرین گذشتند، اوج گرفتند و تا ملکوت آسمان پر کشیدند- ساده نیست.

گاه، در میان غبارها در حباب روزمرگی‌ها و هیاهو‌ها فراموش می‌کنیم که شهیدان برای ما، برای حیات و غرور ملی و دینی ما و برای این مرز و بوم چه کرده‌اند…

هفته دفاع مقدس بهانه و فرصتی است تا یادی کنیم از شهدا، از غربت این روز‌های شهدا، از دلتنگی پدران و مادران شهدا، همسران، یادگار‌های شهدا و …

چگونه شهیدان برای وطن عزیز، برای ذره ذره این خاک، برای باروری نهال ولایت و برای غرور و عزت جان بر کف نهاده‌اند و تن به خطر‌ها سپرده‌اند.

 شهدا هویت نامیرای این کشورند. سند پرافتخار این کشورند. هیچ لنز و دوربینی گنجایش تصویر این شعاع پرفروغ را ندارد. چرا که سینما قاب کوچکی است برای تصویر این همه بزرگی!

با این وجود هر کس باید به اندازه وسع نگاهش از این دریای بی‌کران سهمی بر می‌داشت. به همین دلیل هم راویان دفاع مقدس در طول چهار دهه، تلاش گسترده‌ای داشته‌اند تا به مدد هنر سینما یاد و نام دلاوران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را زنده نگاه دارند.

در این مسیر، سینماگران دغدغه‌مند سرآمدتر و پیشتاز ظاهر شده‌اند و آثاری را با موضوع این حماسه بزرگ بر پرده نقره‌ای سینما‌ها تابانیدند. اما به خاطر بزرگی و گستره واقعه، هنوز بسیاری از اتفاقات بزرگ و شگرف هشت سال دفاع مقدس به زبان تصویر درنیامده و بر پرده سینما‌ها نقش نبسته است و هنوز دوربین سینما مجالی برای بازنمایی آن حماسه‌ها و آن قهرمانان نیافته است. بی‌شک غبارزدایی از تاریخ دفاع مقدس یکی از وظایف ذاتی سینما در برهه کنونی است؛ که امید است به همت و اراده سینماگران و مدیران و مسوولان مختلف این مهم به فرجامی خوش منجر شود. چرا که تاریخ دفاع مقدس در این سرزمین همیشگی و ماندگار است و سینما در ارائه این تصویر نقش اساسی دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار