توهین به مسئول دولتی در فضای مجازی مشمول مجازات قانونی می‌شود؟

شکایت چند مسئول دولتی از افراد به دلیل توهین در فضای مجازی این موضوع را مطرح می‌کند که اساسا توهین به مسئول دولتی در فضای مجازی مشمول مجازات قانونی می‌شود یا خیر.

امروزه با همه گیر شدن استفاده از سیستم‌های هوشمند ارتباطی و ابزار‌های مرتبط با آن شاهد بروز و ظهور جرایمی هستیم که با تغییر بستر وقوع از فضای حقیقی عینا وارد فضای سایبری شده اند و از آنجایی که با وجود تلاش‌های ارائه دهندگان این پلتفرم ها، هنوز هم نظارت کامل و همه جانبه بر فعالیت کاربران امکان پذیر نشده است و به نظر می‌رسد جسارت مرتکبین در بروز ابعاد تاریکتر شخصیتشان در چنین بستر‌هایی بیشتر نمود خارجی پیدا می کند.  

علیرضا شریعتی وکیل پایه یک دادگستری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اینکه آیا توهین در فضای مجازی قابل پیگیری است یا خیر گفت: جرم توهین در فضای مجازی با آنکه به طور مستقل تعریف نشده، ولی از وحدت ملاک ماده ۶۰۸ و ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی می‌توان در این خصوص استفاده کرد و ارکان شکل دهنده جرم توهین در این مواد را در فضای مجازی هم مجری دانست.

وی افزود: ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی گرچه توهین را به طور صریح تعریف نکرده، اما به ماهیت ماده می‌توان پی برد که اهانت و توهین عبارت است از بکار بردن الفاظی که صریح یا ظاهر باشد یا ارتکاب اعمال و انجام حرکاتی که با لحاظ عرفیات جامعه و با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص موجب تحقیر آنان شود و با عدم ظهور الفاظ توهین تلقی نمی‌گردد.

شریعتی ادامه داد: همین تعریف برای توهین در فضای مجازی هم صدق میکند و البته ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه‌ای توهین را در قالبی خارج از الفاظ و متون به طور خاص از طریق تصاویر و صوت‌ها تعریف نموده است.

این وکیل پایه یک دادگستری گفت: ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی در درون خود از توهین به افراد عادی سخن بگفته و چنین اقدامی را مجرمانه و برای آن تعیین مجازات کرده است، اما بلافاصله در ماده‌ی بعدی همان جرم توهین نسبت به سمت و عنوان شغلی خاص افراد صورت مجزایی به خود گرفته و تشدید شده است.

وی ادامه داد: در این ماده آمده است" هرکس با توجه به سمت، یکی از رؤسای سه قوه یا معاو‌نان رییس جمهور یا و‌زرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان و‌زارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دو‌لتی و شهرداری‌ها در حال انجام و‌ظیفه یا به سبب آن توهین نماید به چهل و پنج روز تا سه ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود. " بنابراین توهین به اشخاص موضوع این ماده بنا به شخصیت و جایگاه آن‌ها با تشخیص قانونگذار تشدید شده است.

شریعتی گفت: تشدید مجازات توهین به اشخاص موضوع این ماده مستلزم آن است که توهین در حال انجام وظیفه‌ی افراد یا به سبب آن باشد پس این جرم لزوما مقید به زمان خاص و یا مکان خاصی نمی‌باشد و قانونگذار محدودیتی از این لحاظ برای وقوع آن قائل نشده است و آنچه اولویت دارد کشف مقصود نهایی مرتکبین است همچنین یکی از مهمترین ارکان انتساب جرم به فرد خاطی آن است که مرتکب از سمت و جایگاه شغلی مخاطب مطلع باشد و در حقیقت استفاده از الفاظ توهین آمیز بر آگاهی فرد از شغل و سمت مخاطب استوار شود که در غیر این صورت و با اثبات بی اطلاعی مرتکب را فقط به جرم توهین به افراد عادی میتوان مجازات نمود و نکته‌ی مهم دیگر آنکه اشخاص موضوع این ماده از باب محدود توسط قانونگذار مشخص شده اند و بنابراین توهین به افراد خارج از شمول موارد مذکور در این ماده مشمول تشدید مجازات توهین نخواهند بود و فقط طبق ملاک ماده ۶۰۸ قانون مجازات قابلیت تعقیب دارند.

این وکیل پایه یک دادگستری در خصوص اینکه واکنش توهین آمیز به فعالیت ماموران دولتی موضوع ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی در فضای مجازی قابلیت پیگیری دارد یا خیر گفت: با توجه به آنچه بیان شد در فرض واکنش‌های توهین آمیز کاربران به فعالیت‌های ماموران دولتی در فضای مجازی اعم از پست استوری و یا توییت باید فروض مختلفی را در نظر گرفت: اولا بررسی انگیزه‌ی فاعل جرم توهین در شمول یا عدم شمول تشدید موثر است در صورتیکه توهین کننده با هدف توهین به شخصیت دولتی مامور وی را مورد خطاب قرار داده باشد چنین عملی در شمول ماده‌ی ۶۰۹ (البته با فرض در نظر گرفتن سمت‌های محصور در ماده) خواهد بود و در غیر این صورت فقدان اطلاع از سمت دولتی مخاطب توهین و یا عدم احراز انگیزه و هدف مرتبط با جایگاه شغلی مخاطب باعث قرار گرفتن اقدام در زمره‌ی موارد مشمول توهین به افراد عادی موضوع ماده ۶۰۸ خواهد بود.

وی افزود: ثانیا بستر فعالیت در تشدید جرم توهین غیر قابل چشم پوشی است و اگر توهین شونده در حال فعالیت در حساب کاربری خویش مثلا حساب توییتری با مشخصات شخصی خود باشد که هیچ ارتباطی با شغل یا سمت اداری وی در آن مفروض نباشد اصولا به عنوان جرم توهین به افراد عادی قابل پیگیری است چرا که طبق تاکید صریح ماده ۶۰۹ باید " در حال انجام و‌ظیفه یا به سبب آن توهین نماید".

شریعتی گفت: پیام رسانی‌هایی مانند توییتر که فضای رسمی کار در جمهوری اسلامی محسوب نمی‌شود و از طرفی جزو بستر‌های ارتباطی فیلتر شده طبق ضوابط جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و بنابراین حضور در این فضا نه به سبب سمت و انجام وظیفه بلکه به سبب انگیزه‌های شخصی تلقی میگردد و قابلیت تطبیق با اجزای ماده ۶۰۹ را ندارد.

این وکیل پایه یک دادگستری اظهار کرد: باید مجددا تاکید شود تشخیص و تمایز بین توهین عادی و توهین مشدد مستلزم بررسی‌های دقیق و فنی می‌باشد چرا که عدم احراز انگیزه‌ی فاعل جرم و تصمیم در بکار بردن الفاظ به سبب موقعیت شغلی فرد می‌تواند مسیر رسیدگی و تعقیب قضایی را دگرگون سازد.

برچسب ها: توهین ، فضای مجازی ، قانون
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
تاریخ
۲۳:۴۵ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
بگذر ز توهم ایهالشیخ نشین
آرام بگیر و بر سر جای نشین

با هر وجب خاک وطن صدها جان
پیوسته و دلبسته بگردیده عجین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
آدم احساس می کنه معصومین هستن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
مسئولی که آثار مخرب کاراش سالیان سال ریشه به تیشه خیلی از نسلها میزنه مستحق توهین نیست؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۶ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
شما قانون مهمتر که نحوه برخورد مسئولین با مردم هست و دادن وعده های انتخاباتی و هزار جور کار کرده و نکرده رو پیگیری نمیکنید,بعد نحوه برخورد مردم با مسئولین رو پیگیری میکنید؟البته حق دارید.به مردم راحت تر میشه برای هر چیزی گیر داد.ولی قیامت نزدیکه.اگر شما اعتقاد ندارید,ما اعتقاد داریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
مسئولانی که با دروغ وبی کفایتی به یک ملت توهین می کنند آیا مستحق مجازات نیستند کسی که درست کار کند توهین نخواهدشنید
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۰۰:۱۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
شانس آوردیم هنوز به تکنولوژی جیره بندی اکسیژن دست پیدا نکردین وگرنه الان تو صف اکسیژن بودیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۵ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
چندوقت دیگه برای تنفس و مصرف اکسیژن هم مالیات میگیرن
Iran (Islamic Republic of)
امینی
۱۵:۳۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مسئولین و مدیر ها و دولتی ها که از صبح تا شب یا میخوان مردم یا خبرنگاران یا هر کس که سوالی ازشون بپرسه رو یا با خفت از جلسات شون بیرون میکنن یا میخوان بندازنشون بیرون یا مثل اون سرباز راهنمایی که جلو نماینده مجلس رو گرفته بود یک چک و کشیده نثارشون میکنن،الان واروونه شده بازم میخوان مردم رو مجازات کنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
یه سر به کلانتری ها و دادسراها و بقیه ارگان های دولتی بزنید و نحوه برخورد اون افراد رو با مردم ببینید، تعریفتون از "توهین" عوض میشه...
Iran (Islamic Republic of)
رها
۱۶:۲۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
آی گل گفتی .اول به مراجع اجرای قانون و ادارات. برید نگاه کنید اونوقت معنی توهین. شکستن شخصیت یک فرد. و .....،رو متوجه میشید.هر روز هم بدتر میشه.
Iran (Islamic Republic of)
روشنگر
۱۴:۰۹ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
سوالی دارم .اینستا وابسته به چه کشوری هست واز قوانین کدام کشور تبعیت میکند ؟
Iran (Islamic Republic of)
بی نام
۱۳:۵۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
لطفا به مفاسد مسولین وبی عرضگی آنها رسیدگی کن
Iran (Islamic Republic of)
من
۱۳:۲۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
بعضی از مسئولین مستحق توهین و یا بیشتر از اینها هستند....
Sweden
ایرانی
۱۳:۲۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
پس چرا کم کاری و جواب سر بالا دادن مسئولان به ارباب رجوع. جرم حساب نمیشه مشاهده کردید که مسئولان بان به مشتری چه جواب سر بالایی میداد چون آن مشتری بیشتر پول تو بانک ما میزاره باید زودتر کارش انجام بشه بدون نوبت. .....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کسی هست که مردم ساده لوح را تشویق به خرید سهام و گرفتار کرد کل زندگی مردم را نابود کرد
France
ناشناس
۱۱:۴۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
توهین موقعی اطلاق می گردد که واقعیت نداشته باشد !
Germany
ناشناس
۱۱:۳۸ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
سلام اگر مسئولان کشور کارشان درست باشد هیچ کس توهین نمیکند با این روش دست مسولین بی لیاقت را باز تر می کنید
Iran (Islamic Republic of)
آرمان رحمانی نیشابور
۱۱:۲۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
بسم‌الله الرحمن الرحیم
سلام
مسئولان حکومتی اگر برای رضای خدا کار می‌کردند، کمتر کسی پیدا میشد که به آنها توهین کند. و اگر هم توهین می‌شنیدند، آن را تحمل می‌کردند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
الان این یه تهدید بود ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اما مسئول تو گوش سرباز در ملا عام بزنه مجازات واسه سربازه
مسئول هر غلطی کنه اشکالی نداره
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۱:۱۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
توهین به ملت چی،؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۳ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مسولین نماینده مردم هستن وباید عمل کردارها مورد رضایت مردم باشند در غیر اینصورت باید کنار بروند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
اگر مسئول توهین کنه چی؟
اگر کارش رو به درستی انجام نده چی؟
اگر گزارش غیرواقع تنظیم کنه چی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
به جای این حرفها بورس را درست کنید ۴ ساله مردم در برزخ بورس گرفتار شده اند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۹ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
فقط دروغ، دروغ 12 شهریور قرار بود عاملان زیان مردم در بورس محاکمه بشن چی شد؟ چرا باید مردم دائم دروغ بشنوند گناه مالباختگان 99 چیه باید سرمایشون بعد 4 سال نصف بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
تویی که نمیفهمی بورس یه بازار و دست این و اون نیست، بیخود کردی توش وارد شدی!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
از همین جمله کوتاهت مشخصه هیچ فهم و درکی از بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه خودمون و ساختارش نداری پس بهت توصیه میکنم جای دیگه نظر نده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مسئولان معصوم هستند و تافته ی جدابافته از بشریت و در مقام فرشتگان الهی و از گل کمتر نباید بهشون گفت!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
توهین منظور چیه؟
اینهمه اشکالاتی که در کار بعضی مسئولین هست و فقط با انتقاد تا حدی قابل اصلاح است و یک اهرم قوی و مفید در توسعه جامعه است همین هم انجام نشه
اینجوری بجای رفع عیب شکستن آئینه مطرح میشه که نتایج آن بسیار مضر خواهد بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مسئولان چون توانایی پاسخ گویی ندارند سوالات مردم را توهین حساب می کنند والا مردم هر چقدر توهین کنند از پیامبر که بزرگتر نیستند این همه توهین شنید و حرفی نزد حتی به ملاقات فردی رفت که چند روزی برای توهین به پیامبر حاضر نشده بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۵ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مسئولان کم ظرفیت هستند حتی ظرفیت اداره یک مدرسه را هم ندارند چون هر چقدر توهین بشنوند به اندازه یک مدیر مدرسه هم توهين نمی شنوند که موقع ثبت نام اولیاء دانش آموزان توهین می کنند و مستقیم فحش می دهند.
Iran (Islamic Republic of)
روشنگر
۱۴:۲۲ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
یه سری به کانال اینستا بزن تا ببینی تلقی میکنن یا واقعیته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۹ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
توهین به مردم چه حکمی دارد ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
ای لعنت بر پدرو مادر همتون
بیاد منو مجازات کنید،من بیکارم شاید با زندان رفتن یه لقمه نون بخورم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۵ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مگه قانون برای همه یکسان نیست چرا مسئولین مجزا میشن همین امتیازات باعث شده خودشونا مالک مردم بدونن
کاش توهین مسئولین به شخصیت و شعور مردم هم مجازات داشت اینکه هر روز یه دروغ به مردم میگن یا قانون ضد مردمی تصویب میکنن یا قانون به نفع خودشون میزارن و قانونی که به نفع مردمه را اجرا نمیکنن وعده میدن عمل نمیکنن و....
France
ناشناس
۰۹:۱۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
هه... ادعای حکومت علی و شیعه هم میکنید دیگه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۲ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
نگاه کنید ببینید چه بلایی سر سهامداران آورده اند اگر هم ایرادات اینها را بگی توهین حساب می کنند من این سهم ها را با احتساب افزایش سرمایه و سود نقدی در آورده ام که برخی ها نگند افزایش سرمایه هم داشتند حساب نکردی!!
کاما دقیقا به قیمت 1399/3/17 داره معامله میشه
پارسیان دقیقا به قیمت 1399/1/23 داره معامله میشه
وگردش دقیقا به قیمت 1399/3/27 داره معامله میشه
ولساپا دقیقا به قیمت 1398/10/8 داره معامله میشه
وآذر دقیقا به قیمت 1399/2/22 داره معامله میشه
همراه دقیقا به قیمت 1398/12/27 داره معامله میشه
غشصفا دقیقا به قیمت 1399/1/10 داره معامله میشه
رنیک دقیقا به قیمت 1398/11/15 داره معامله میشه
خودرو دقیقا به قیمت 1399/2/25 داره معامله میشه
خساپا دقیقا به قیمت 1399/3/27 داره معامله میشه
جالب اینجاست سهم بورس به قیمت 1398/11/13 داره معامله میشه

وخیلی از سهم های دیگه.... و خدا از ظالمان نخواهد گذشت!
Iran (Islamic Republic of)
A
۰۸:۲۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
مسئولین جواب گو باشند
آخرین اخبار