باشگاه خبرنگاران جوان پیگیری کرد؛

روزشماری مجدد برای عملیاتی شدن انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث موضوعی است که رئیس سازمان بورس از تعیین تکلیف آن تا اواخر شهریور خبر داده بود حالا پیگیری‌ها حکایت از این دارد که در مهر ماه سامانه آن عملیاتی خواهد شد.

تابستان ۱۴۰۲ هم تمام شد و خبری از تعیین تکلیف سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث نیست؛ سامانه‌ای که پس از هر بار پیگیری وعده عملیاتی شدن آن داده می‌شود، اما همچنان ذی نفعان آن چشم انتظار تحقق عملیاتی شدن آن هستند.

سهام عدالت

۶ اسفند ۱۴۰۰ بود که باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: برای انتقال قهری سهام عدالت به زیرساخت‌های متفاوتی نیاز است که به دلیل پیچیدگی‌های آن، قدری راه‌اندازی سامانه مربوطه طولانی شد که امیدواریم ظرف ۶ ماه آینده (شهریور ۱۴۰۱) به بهره‌برداری برسد.

شهریور ۱۴۰۱ هم فرا رسید و خبری از سامانه نبود و باشگاه خبرنگاران جوان هم در ۳۰ مهر ۱۴۰۱ برای پیگیری بیشتر به سراغ قائم مقام مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی ابوترابی رفت و او در این زمینه بیان کرد: در خصوص سامانه انتقال سهام عدالت به وراث باید گفت این سامانه دو بخش دارد. بخش اول که باید یک سری زیر ساخت‌ها در قسمت فناوری اطلاعات آماده می‌شد که همکاران من در شرکت سپرده گذاری در حال تلاش هستند. اما یک بخش دیگر از این پروژه خارج از حیطه اختیارات سپرده گذاری مرکزی است.

او در ادامه گفت: قوه قضائیه باید به سپرده گذاری یک سرویسی ارائه کند که در آن متوفیان را مشخص و اطلاعات را به ما دهد تا ما بتوانیم بر اساس گواهی انحصار وراثتی که قوه قضائیه اعلام می‌کند و زیر ساخت‌های سرویسی که به ما می‌دهند موارد را اجرایی کنیم. پیگیر این موضوع هستیم و این مورد یکی از خواسته‌های خود مسئولان بازار سرمایه و سپرده گذاری مرکزی است.

راه اندازی سامانه انتقال سهام عدالت به وراث که همچنان در هاله‌ای از ابهام بود تا این که در ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه درباره اطلاعات فردی متوفیان سهامدار سامانه سهام عدالت به صورت الکترونیکی مطرح کرد: سازمان ثبت احوال کشور این خدمت را ارائه می‌دهد و اطلاعات متوفیان را به صورت برخط در اختیار دارد.

او افزود: ما داده‌های خدمت انحصار ورثه را در اختیار سازمان بورس قرار داده ایم تا سهام عدالت متوفیان را به خانواده‌های آن‌ها منتقل کنند. این داده‌ها به صورت وب سرویس در اختیار سازمان بورس قرار گرفته و این سازمان می‌تواند در سامانه‌های خود استفاده کند.

اما برخلاف گفته رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه مبنی بر اعطای کامل اطلاعات فوت شدگان به سازمان بورس به علت انجام فرآیند انحصار وراثت به شکل دستی تحویل آمار فوت شدگان به طور کامل انجام نشده است که در همین رابطه باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در گفت و گو با رسانه ملی مطرح کرد: فوتی‌ها از سال ۱۳۸۵ بودند از سال ۹۷ به قبل تنها عکس انحصار وراثت مبتنی بر سرویس به سازمان داده شده است و سال ۹۷ به بعد عملا تعداد متوفیان را کاور (پوشش) نمی‌کند.

سازمان بورس و اوراق بهادر هم برای سرعت بخشیدن به روند راه اندازی سامانه انتقال سهام متوفیان به وراث، زیر ساخت فنی را مجدد تغییر داده و طرحی دیگر در شورای عالی بورس مطرح کرد که در همین رابطه عشقی رئیس سازمان بورس گفت: مصوب شد تقسیم بندی سهام عدالت بر مبنای گواهی انحصار وراثت از طریق شعب کارگزاری انجام شود.

سامانه‌ای که رئیس سازمان بورس عشقی در خصوص زمان عملیاتی شدن فرآیند آن در آخرین نشست خبری خود در اسفند ۱۴۰۱ مطرح کرده بود: این موضوع حداکثر تا ۲ الی ۳ ماه آینده قطعی می‌شود و این انتقال‌های قهری می‌تواند صورت گیرد.

سهام عدالت وراث

۳ ماه گذشت و خبری از تعیین تکلیف سامانه انتقال سهام عدالت به وراث نبود؛ باشگاه خبرنگاران جوان نیز برای اطلاع از آخرین جزئیات، موضوع را از رئیس سازمان بورس در ۸ شهریور پیگیر شد. عشقی نیز بیان کرد: بحث انتقال دارایی‌های وراث سهام عدالت و بحث سود‌هایی که بعد از فوت شخص در حساب‌های سپرده گذاری مرکزی مانده است به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

او افزود: سامانه آماده شده و تلاش این است که تا آخر شهریور اعلام کنیم که به مرور وراث متوفیان با در دست داشتن مدارک لازم به شرکت‌های کارگزاری مراجعه کنند. همین طور مذاکراتی که با دفتر قضایی داشتیم که دفاتر الکترونیکی قضایی مجدد اعلام آمادگی کردند که به این فرآیند کمک کنند در نهایت به امید خدا از اواخر شهریور این فرآیند آغاز خواهد شد.

شهریور هم به اتمام رسید و فصل پاییز آغاز شد، اما خبری از سامانه انتقال سهام عدالت به وراث نیست! باشگاه خبرنگاران جوان هم به سراغ پیگیری مجدد عملیاتی شدن این سامانه رفت در نهایت پیگیری‌های صورت گرفته حکایت از این دارد که در مهر ماه این سامانه عملیاتی خواهد شد.

حالا باید منتظر ماند و دید سرانجام سامانه انتقال سهام عدالت به وراث موضوعی که بسیاری از افراد چشم انتظار مشخص شدن آن هستند در مهر ماه عملیاتی خواهد شد یا بناست به زمان دیگری مجدد موکول شود؟ باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر این موضوع خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
همه وراث با هم خوب نیستند باید جوری برنامه ریزی شود که هر کدام از ورثه به تنهایی هم قادر به گرفتن سهم خود باشد و نیازی به همکاری دیگر ورثه نداشته باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
به نظر من این سهام متوفیان حق کامل هر ایرانی است که حتما حتما باید به وارث برسه راجع به انتقال این سهام ها هم مردم نبایستی درگیر بشن خود دولت باید هرچه سریعتر این سهام ها رو منتقل کنه به ورثه ها نهایت ۱نفر به نمایندگی کل خانواده باید درگیر این انتقال سهام بشه الان ما خانواده ۹نفره داریم که ۵یا۶تا از فرزندان توی شهرهای دیگه زندگی میکنن و اصلا نمیتونن بیان واسه انحصار ورثه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۵ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
جالبه برای هر عملی که ترک فعل می کنن متولیان مربوطه رو به قوه قضاییه معرفی می کنن . اونوقت یک سر این موضوع که انجام نمی دن به خود قوه قضاییه مربوطه .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
شهریور هم تموم شد و خبری نشد
Iran (Islamic Republic of)
مهرانا
۰۹:۲۴ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
ضمن تشکر از پیگیری باشگاه خبرنگاران جوان،پیشنهاد دارم اگر رفع این موضوع آنقدر برای دولت محترم پیچیده شده فراخوان بدن از بین کسانی که علمش رو دارن یا نخبه ها کمک بگیرن بعید میدونم حل این موضوع آنقدر مشکل باشه....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
این چه کاری علطی پدر بنده هم فوت کرده ولی خودم سهام ندارم.
بجای این کار ۳ میلیون نفر از کسانی که سهم عدالت ندارن جایگزین کنید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۳۹ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
پس جاماندگان چی؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۱ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
لطفا فروش سهام عدالت رو آزاد کنید که بشه سهام رو بفروشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۰ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
خدا خیرتان دهد که پیگیر درد مردم هستید ولی شما را به خدا از مسئولین بورس بپرسید به چه حقی به خود اجازه می دهند به مردم وعده بدهند وبه راحتی خلف وعده کنند؟آیا نمی دانند مردم چشم انتظار ، مسخره دست آنها نیستند؟
آخرین اخبار