مذاکره محرمانه انگلیس و روسیه بر سر امنیت

منابع خبری از انجام مذاکرات میان لندن و مسکو بر سر امنیت خبر دادند.

یک مقام انگلیسی در مصاحبه با نشریه «دِ آی» (The i) گفت که مذاکراتی محرمانه بین انگلیس و روسیه انجام شده است، اما شامل «انعقاد توافقنامه‌های صلح از جانب طرفی» نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، مذاکرات امنیتی در شهر‌هایی مانند «وین و نیویورک» در ۱۸ ماه گذشته برگزار شد و به موضوعاتی مانند کمبود غلات و ایمنی هسته‌ای پرداخته شد.

یک مقام انگلیسی درباره این مذاکرات گفت: «ما در تماس بوده‌ایم و احساس می‌کنیم که حفظ یک مذاکره باز در طول جنگ در اوکراین بسیار مهم است. ما به هیچ وجه بخش‌هایی از کشور را تقسیم نمی‌کنیم یا از طرف کسی قرارداد‌های صلح نمی‌بندیم، اما باز نگه داشتن این خط تماس بسیار مهم است.»

قیمت غلات از زمان خروج مسکو از ابتکار غلات دریای سیاه در سال ۲۰۲۲ در جولای افزایش یافته است. این توافق به اوکراین اجازه می‌داد در ازای لغو تحریم‌های غرب که مانع صادرات محصولات کشاورزی روسیه می‌شد، غلات را از بنادر خود به کشور‌های آسیایی، خاورمیانه و آفریقا صادر کند. با این حال، مسکو اصرار دارد که غرب همچنان حمل غذا و کود را برای روسیه غیرممکن می‌کند.

در این گزارش آمده است که مقامات انگلیس همچنین در بحبوحه ترس از فاجعه بالقوه تشعشعات، در مورد مسائلی از جمله نیروگاه هسته‌ای زاپروژیه، درخواست تضمین امنیت هسته‌ای در طول درگیری کردند و بنابراین، «بسیار عجیب» خواهد بود اگر به دیپلمات‌های انگلیس اختیار داده شود تا برای مذاکره آتش‌بس تلاش کنند.

سخنگوی دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه انگلیس (FCDO) در این باره تایید کرد: مذاکرات با مقامات روسی تنها در مواقعی که کاملاً ضروری بود انجام شده است، اما این موضع بریتانیا نیست که از طرف کی‌یف تصمیم بگیرد. این وظیفه اوکراین و دولت اوکراین است که موضع خود را در هر مذاکره‌ای تعیین کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار