همدان مشکل کمبود فرآورده‌های خونی ندارد

مسئول واحد جذب اداره کل انتقال خون استان همدان گفت: داده‌های آماری گویای استقبال و افزایش مشارکت همدانی‌ها در اهدای خون است به گونه‌ای هیچگونه کمبود خونی نداریم.

فاطمه یادگاری گفت: ۲۱ هزار و ۸۳۰ واحد خون نیمه نخست سال ۱۴۰۲ در این استان اهدا شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته یک هزار و ۳۰۰ واحد افزایش داشته است.

او گفت: ۷۶۰ نفر از اهدا کنندگان خون در ۶ ماهه امسال خانم و بقیه آقا هستند، همچنین ۱۱ هزار و ۵۵۴ نفر از مراجعان از اهدا کنندگان مستقر و مابقی بار اولی و با سابقه هستند.

مسئول واحد جذب اداره کل انتقال خون استان همدان گفت: پلاکت آفرزیس مورد نیاز بیماران خاص نیز تهیه و تا مدت سه روز امکان ذخیره پلاکت آفرزیس مورد نیاز این طیف از بیماران شامل بیماران سرطانی، پیوند مغز استخوان، زنان پس از زایمان و بیماران با مشکلات انعقادی وجود دارد.

یادگاری با بیان اینکه مراجعان ۴۸۸ واحد پلاکت آفرزیس اهدا کردند گفت: برخی مواقع به دلیل نیاز فوری بیمار، دستگاه خاصی به مراجعه کننده وصل شده تا حین دریافت خون همان لحظه پلاکت آفرزیس مجزا و خون مازاد مجدد به بدن اهدا کننده بر می‌گردد.

او گفت: با ورود به ماه محرم و شکل گیری پویش نذر سلامتی یا همان نذر خون، عزاداران حسینی با حضور در مراکز انتقال خون نسبت به اهدای خون اقدام کردند که از ۲۸ تیر آغاز ماه محرم تا ۲۸ شهریور پایان ماه صفر در مجموع هفت هزار و ۲۷۹ واحد خون اهدا شد.

مسئول واحد جذب اداره کل انتقال خون استان همدان گفت: علاوه بر استفاده از خون‌های اهدای در مراکز درمانی استان، پنج هزار و ۸۴۸ واحد نیز به استان‌های تهران، زاهدان، بندرعباس و سنندج ارسال شده است.

یادگاری گفت: ۲ مرکز انتقال خون در شهرستان همدان و ملایر دایر است همچنین تیم‌های سیار ۲ روز در ماه در شهرستان‌های نهاوند و تویسرکان حضور می‌یابند.

او گفت: به تازگی یک تیم سیار نیز ۲۵ هر ماه به شهر اسدآباد برای خونگیری اعزام می‌شود که نیازی به حضور مردم این شهرستان در مرکز استان برای اهدای خون نباشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.