پنج کتاب درباره امامت امام زمان (عج)

پنج کتاب مهم درباره امام زمان(عج) که به سیره امامت ایشان و مسائل مختلف پیرامون زندگی این حضرت پرداخته در گزارش زیر معرفی شده است.

«ویژگی‌های حکومت امام زمان (عج)» یکی از جدیدترین کتاب‌هایی است که در سال ۱۴۰۲ درباره امامت امام زمان (عج) به چاپ رسیده است. این کتاب توسط علیرضا عرب‌اسدی و مریم رستمی گردآوری شده و انتشارات موسسه اندیشه کامیاب ایرانیان آن را به چاپ رسانده است. 

در این کتاب سعی شده است تا سیمای روشنی از جامعه توحیدی به رهبری امام زمان (عج) ترسیم شود. نگارنده در این کتاب که از پنج فصل تشکیل شده است، با استفاده از آیات و روایات، دورنمایی از آن دوران را به اختصار ارائه می‌دهد. از این رو نخست، تعریفی از حکومت و ضرورت آن مطرح می‌شود.

سپس، مباحثی درباره ویژگی تربیتی و فرهنگی و نتایج و ثمرات تربیت مهدوی تحلیل می‌شود. در ادامه، به اقتصاد و طرح‌های اقتصادی در دوران حکومت حضرت پرداخته شده، آن‌گاه ویژگی قضایی و اجتماعی حکومت حضرت بیان و برخورد ایشان با کفار و یهود و نصارا بررسی می‌شود. در پایان کتاب نیز سیاست حضرت در حکومت خود و این که فرماندهان سپاه حضرت چه کسانی هستند و یاران وی چه ویژگی‌هایی دارند، ارائه می‌شود.

«امام زمان (عج) را بیشتر بشناسیم» دیگر کتابی است که به زندگی امام زمان (عج) پرداخته است. نویسنده این کتاب سیدعباس مدرسی یزدی است و انتشارات حدیث نینوا این کتاب را به چاپ رسانده است.
 
این کتاب پژوهشی است روایی و قرآنی درخصوص زندگانی، اوصاف، غیبت و ظهور امام زمان (عج). در این نوشتار ابتدا تاریخچه‏ای مختصر از ولادت امام زمان و اوصاف آن حضرت و شرح دوران کودکی ایشان بیان شده آنگاه به توصیف دوران غیبت و ظهور و علائم مقارن ظهور امام زمان پرداخته می‏شود.

نگارنده به ۱۸ علامت مهم از علائم حتمی ظهور از جمله خروج دجال، صیحه آسمانی، خروج سفیانی، نزول عیسی بن مریم، خروج سیدحسنی و یمانی و ... اشاره کرده و مباحثی درخصوص فلسفه غیبت و معرفی نواب اربعه و همچنین خصائص امام عصر ارائه می‏نماید.

«فرهنگ سخنان امام زمان (عج)» کتاب دیگری است که به سیره امامت امام زمان (عج) می‌پردازد. این کتاب توسط محمد دشتی نوشته شده و انتشارات عصر ظهور آن را منتشر کرده است.
 
این کتاب گردآوری روایاتی از امام زمان (ع) در موضوعات گوناگون است. در این تحقیق سعی شده است مجموعه‏ی سخنان وارد شده از ناحیه‏ی حضرت مهدی (ع) ذیل موضوع‏های مختلف، به ترتیب حروف الفبا ارائه گردد.

این موضوعات در حوزه‌های عبادی، فقهی، اخلاقی، اجتماعی، عقیدتی و سیاسی است. سخنان امام زمان (ع) , چه در قالب توقیع و چه به صورت شِفاهی خطاب به علما یا نایبان یا هر کسی که به نحوی به تشرف آن حضرت نایل آمده است، در کتاب حاضر جمع‏آوری و اصل روایت به همراه ترجمه‏ی فارسی آن نقل گردیده است. این کتاب، ۱۷۱ روایت را در این زمینه در بر دارد.

«ارتباط امام زمان (عج) با مردم در زمان غیبت» دیگر کتابی است که درباره امامت امام زمان (عج) نوشته شده است. سکینه‌خاتون سنمبر پدیدآورنده این کتاب است و انتشارات طوبای محبت آن را منتشر کرده است.

این کتاب بیان راهکار‌های ارتباط مردم با امام مهدی (ع) در عصر غیبت به وسیله نواب خاص یا عام آن امام است. در این اثر ابتدا تعریفی از امام زمان و ویژگی‌های او صورت گرفته و سپس ضرورت و چگونگی ارتباط مردم با ایشان در دوران غیبت صغری و کبری به وسیله سفیران خاص ایشان و نیز وکلای عام آن امام یعنی فقهای جامع الشرائط شیعه تبیین شده است.
 
نویسنده به همین منظور به توصیف شخصیت چهار نایب خاص امام مهدی در دوران غیبت صغری پرداخته و نحوه ارتباط شیعیان با ایشان را در دوران طولانی غیبت کبری بیان کرده است. وی این ارتباط را ارتباطی معنوی و قلبی دانسته و چگونگی چنین ارتباطی را نیز بررسی کرده است.

در بخش دیگری از کتاب نویسنده به برخی از تشرفات علمای بزرگ شیعه به خدمت امام مهدی اشاره کرده و دستورات آن امام برای شیعیان خویش را از طریق این عالمان بیان نموده است.

«امام زمان (ع)» عنوانی دیگر از سری کتاب‌هایی درباره امام زمان (عج) است که جواد نعیمی نویسندگی آن را به عهده داشته است و به نشر وابسته به آستان قدس رضوی آن را به چاپ رسانده است.

این کتاب، جلد چهاردهم از مجموعه قصه‌های «زندگانی چهارده معصوم» و مشتمل بر داستان‌هایی کوتاه از زندگانی حضرت امام مهدی است. امام مهدی یگانه فرزند امام عسکری علیه‌السلام یازدهمین امام شیعیان است.

امام مهدی (عج) در سحرگاه نیمه شعبان ۲۵۵ ق در سامرا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال ۲۶۰ ق به دنبال شهادت حضرت عسکری علیه‌السلام، در پنج‌سالگی منصب امامت شیعیان را عهده‌دار شدند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار