موج مهاجران در تگزاس وضعیت اضطراری ایجاد کرد

شهر مرزی ال پاسو در ایالت تگزاس آمریکا با موجی از مهاجران روبرو شده به طوری فرماندار این شهر می‌گوید ال پاسو در آستانه سقوط است.

هزاران پناهنده و مهاجر به عبور از مرز آمریکا از مکزیک ادامه می‌دهند و شهر ال پاسو در ایالت تگزاس را به نقطه سقوط رسانده‌اند. دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای جلوگیری از هجوم مردم است.

به گزارش الجزیره انگلیسی، به گفته مقامات، نزدیک به ۹۰۰۰ نفر روز شنبه از این گذرگاه عبور کردند که یکی از بالاترین نرخ‌های ورود در ماه‌های اخیر است. اسکار لیزر، شهردار ال پاسو گفت که روزانه بیش از ۲۰۰۰ نفر در این شهر درخواست پناهندگی می‌کنند که در مقایسه با ۳۵۰-۴۰۰ نفر در شش هفته پیش منابع را تحت فشار قرار داده و سرپناه‌ها را پر کرده‌اند.

او گفت که طی ۱۰ روز گذشته، شهر با گشت مرزی آمریکا برای ایجاد سرپناه برای ۶۵۰۰ نفر همکاری کرده است. لیزر در یک کنفرانس خبری گفت: شهر ال پاسو منابع بسیار زیادی دارد اما اکنون ما به نقطه شکست رسیده‌ایم.

هجوم پناهجویان عمدتا از ونزوئلا، هندوراس و هائیتی بخشی از موج بزرگتر مهاجرانی است که مسیر‌های خطرناکی را با اتوبوس و قطار‌های باری به شهر‌های مرزی مکزیک نزدیک شهر‌های ال پاسو و ایگل پاس در تگزاس طی کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها به دنبال فرصت هستند یا از گرسنگی، خشونت یا آشفتگی سیاسی در کشور‌های خود می‌گریزند.

به دنبال اعلام محدودیت‌های جدید در ماه مه، تعداد افرادی که به دنبال پناهندگی در آمریکا بودند، در ماه‌های اخیر کاهش یافته بودند، اما به تازگی مجددا آمار آنها افزایش چشمگیری را از خود نشان می‌دهد. شهر ایگل پاس برای مقابله با هجوم این افراد وضعیت اضطراری اعلام کرده است، در حالی که شهرداران و فرمانداران دموکراتیک به دنبال تسکین بیشتر برای میزبانی از پناهجویان هستند و جمهوری‌خواهان نیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ به این موضوع رسیدگی می‌کنند.

فرمانداران جمهوری‌خواه در تگزاس و فلوریدا به دلیل فرستادن مهاجران به شهر‌های لیبرال مانند نیویورک و ساکرامنتو مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. اما لیزر گفت که همه مهاجران در اتوبوس‌های ال پاسو داوطلبانه به شهر‌های موردنظر خود می‌روند. لیزر گفت بایدن شریک خوبی بوده است، اما افزود که سیستم مهاجرتی آمریکا شکسته شده است.

با افزایش تنش‌ها در تگزاس، دولت بایدن ۸۰۰ سرباز را به مرز اعزام کرده که به ۲۵۰۰ عضو گارد ملی در آنجا اضافه شده است. همچنین تلاش کرده است تا از طریق برنامه‌های ویژه برای رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی و ویزا در کشور‌های محل زندگی مهاجران، جریان مهاجرت را متوقف کند و متعهد به عواقب آن برای افرادی که از قوانین پیروی نمی‌کنند، از جمله اخراج است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار