آمریکا درصدد ایجاد پایگاه نظامی در منطقه مورد مناقشه ونزوئلا است

وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرد واشنگتن می‌خواهد کنترل منابع نفتی در منطقه مورد مناقشه گویان و ونزوئلا را در دست بگیرد.

«ایوان گیل» وزیر امور خارجه ونزوئلا در سخنرانی روز شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت واشنگتن به دنبال ایجاد یک پایگاه نظامی در منطقه گوایانا اسکیبا است که مورد مناقشه ونزوئلا و گویان است.

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، ایوان گیل گفت که ایالات متحده خود را حاکم آمریکای لاتین می‌داند و اکنون در مناقشه ارضی بیش از ۲۰۰ ساله بین کاراکاس و جورج تاون مداخله می‌کند.

وی گفت: «دولت آمریکا به دنبال تصاحب منابع نفتی ما با استفاده از شرکت اکسون موبیل است که دولت گویان را در صفوف خود قرار داده است.»

گوایانا اسکیبا به ویژه در مناطق فراساحلی سرشار از نفت و گاز است. در سال‌های اخیر، اکتشاف در قلمرو مورد مناقشه تحت سلطه کنسرسیومی به رهبری اکسون بوده است که مجوز حفاری را از جورج تاون دریافت کرده است. هفته گذشته گویان یک دور دیگر مناقصه نفت فراساحلی را با دریافت درخواست‌هایی از اکسون موبیل، توتال انرژی و سایر شرکت‌ها برگزار کرد.

این دیپلمات ونزوئلا گفت که گویان با اعطای مجوز‌های نفتی در نقض کامل قوانین بین المللی عمل می‌کند. او تأکید کرد: «تحرکات یکجانبه در یک منطقه مورد مناقشه مجاز نیست، اما دولت گویان بر رفتار غیرقانونی خود پافشاری می‌کند.»

به گفته گیل، واشنگتن در نظر دارد وضعیت را در گوایانا اسکیبا نظامی کند.

وی مدعی شد: «فرماندهی جنوب ایالات متحده به دنبال ایجاد یک پایگاه نظامی در قلمرو مورد مناقشه با هدف ایجاد یک پایگاه استراتژیک در تجاوزات خود به ونزوئلا و تحکیم غارت منابع انرژی ما است.»

گیل اعلام کرد که در اوایل این هفته، مجلس ملی ونزوئلا «به اتفاق آرا تصمیم گرفته است که مردم ما را به رأی دادن در یک نظرسنجی برای تصویب دفاع از قلمرو مستقل خود در برابر تجاوزات امپراتوری آمریکا، که می‌خواهد ما را به جنگ برای منابع طبیعی سوق دهد، دعوت کند. او نگفت چه زمانی رأی گیری دقیقاً برگزار می‌شود و جزئیات دیگری را فاش نکرد.

«عرفان علی» رئیس‌جمهور گویان، روز چهارشنبه تأکید کرد که کشورش این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که «فعالیت‌های توسعه اقتصادی را در هر بخشی از قلمرو مستقل خود یا هر قلمرو دریایی وابسته دنبال کند.» پس از اینکه دیوان بین المللی دادگستری در ماه آوریل حکم داد که صلاحیت رسیدگی به این موضوع را دارد، اختلاف ارضی بین جورج تاون و کاراکاس قرار است در دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) مورد اعتراض قرار گیرد.

اوایل این هفته «برایان نیکولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی، حمایت واشنگتن از ادعای جورج تاون در مورد گوایانا اسکیبا را تکرار کرد و گفت: «حق حاکمیت گویان برای توسعه منابع طبیعی خود است.»

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار