مدیر اندیشکده زن و خانواده:

مصاحبه همسر رییس‌جمهور تصویر حقیقی زن مسلمان ایرانی را بازسازی کرد

ابوالفضل اقبالی گفت: مصاحبه دکتر جمیله علم‌الهدی، همسر رییس‌جمهور، با یک رسانه آمریکایی تصویر حقیقی زن مسلمان ایرانی را بازسازی کرد.

پنجشنبه شب ۳۰ شهریور ماه همسر رئیس جمهور ایران در گفتگو با یکی از رسانه‌های آمریکا گفت: زنان در ایران تحت حمایت خانواده، پدر و همه اعضای خانواده هستند و به واسطه حمایتی که از خانواده دریافت می‌کنند، نقش تعیین کننده‌ای در جامعه ایفا می‌کنند و به این دلیل است که هسته اصلی خانواده نقش بسزایی دارد. زنان در ایران یا هر جای دنیا نقش تعیین کننده‌ای در حفظ هسته اصلی خانواده دارند، بنابراین نقش بسیار تعیین کننده‌ای در جامعه دارند.

دکتر علم الهدی در خصوص اتهامات غرب علیه ایران مبنی بر نبود آزادی برای زنان و نیاز به داشتن حقوق بیشتر برای آن‌ها در داخل ایران گفت: غرب اطلاعات کافی در مورد ایران ندارد. علت این سوء تفاهم نیز نداشتن اطلاعات کافی است. آن‌ها به عمق گسترده روابط بین زنان و مردم نپرداخته اند. به همین دلیل است که آن‌ها زنان را با دید غربی می‌نگرند. روایت غرب در مورد زنان در ایران، موضوعی بسیار سیاسی است.

همسر رییس جمهور گفت: سیاست دولت‌های مختلف در آمریکا استعمار و استثمار کشور‌های مستقل است. آن‌ها فشار را بر هر کشور استقلال طلبی افزایش می‌دهند تا خواسته‌ها و زیاده طلبی‌های آمریکا را بپذیرد.

مناقشات سیاسی جمهوری اسلامی با غرب دو نگاه متفاوت به انسان و حیات اجتماعی است

ابوالفضل اقبالی مدیر اندیشکده زن و خانواده درباره مصاحبه جمیله علم الهدی همسر رییس جمهور با رسانه‌های آمریکایی پیرامون تصویر واقعی زن مسلمان ایرانی و پیگیری دیپلماسی عمومی در سطح بین‌الملل بیان کرد: نسبت میان ما و غرب قبل از آنکه در قالب منازعات سیاسی و نظامی بروز و ظهور یابد، ریشه‌های عمیق تراز جنسیت فلسفه، الهیات و تاریخ دارد.

وی افزود: به عبارتی مناقشات سیاسی و دیپلماتیک امروز میان جمهوری اسلامی و آمریکا و اروپا، امتداد عینی دو نگاه متفاوت به انسان و حیات اجتماعی اوست؛ لذا تقلیل چالش ما و غرب به تحریم‌ها و تهدید‌ها و استراتژی مواجهه با آن، سطحی نگری و عدم شناخت صحیح میدان است. ما در سطحی فراتر درگیر یک نزاع تمدنی و تاریخی با غرب هستیم که امروزه سطوح و لایه‌های مختلفی پیدا کرده است.

اقبالی ادامه داد: یکی از مهمترین سطوح درگیری تمدنی ما و غرب، عرصه جنسبت و زنان است که به دلیل ماهیت گفتمانی که دارد، در ساحت تصویر و بازنمایی ظهور جدی یافته است. امروز غرب با یک نگاه عمیق و راهبردی به میدان منازعه تمدنی با اسلام و انقلاب اسلامی، به درستی و کاملا هوشمندان صحنه‌های درگیری مختلفی را طراحی و مدیریت می‌کند که یکی از آن صحنه ها، تصویر زن در اسلام و ایران است.

این فعال در حوزه زن و خانواده گفت: غرب به درستی فهمیده که حذف اسلام و معنویت سیاسی در جهان امروز به تخریب چهره زن در اسلام و انقلاب اسلامی پیوند خورده است؛ لذا از هر تلاشی برای ارایه چهره‌ای خشن، ماقبل تمدن، ظالمانه و محدود کننده از اسلام و جمهوری اسلامی در نسبت با زنان دریغ نمی‌کند.

موثرترین راهبرد نزاع با غرب هجوم به بنیان‌های معرفتی و تاریخی غرب نسبت به زن و خانواده است

مدیر اندیشکده زن و خانواده با طرح این سوال که ابتکار ما در این صحنه نزاع گفتمان با غرب درباره زن چیست گفت: کارآمدترین و موثرترین راهبرد ما به عنوان نماینده گفتمان اسلام و معنویت سیاسی در جهان، نه پاسخ به شبهه پراکنی‌های غرب، بلکه هجوم به بنیان‌های معرفتی و تاریخی غرب در نسبت با زن و خانواده است. به تعبیر مقام معظم رهبری ما در ماجرای زن از غرب طلبکاریم. این یعنی برداشتن علم دفاع از حقوق و شخصیت زنان و نفی و نقد رویکرد‌های غربی و فمینیستی به زن و جنیست.

اقبالی افزود: شاید بتوان ادعا کرد که این لایحه درگیری که من تعبیر «نزاع گفتمانی بر سر تصویر زن» برای آن به کار می‌برم از تمام مناقشات سیاسی، اقتصادی و نظامی میان ما و کشور‌های غربی مهمتر و استراتژیک‌تر است. زیرا مرکز ثقل این نزاع در سپهر عمومی و میان جامعه ما و غرب تعریف می‌شود و فراتز ار درگیری میان دولت‌ها و سیاستمداران است. امری که امروزه تحت عنوان دیپلماسی عمومی به ادبیات غالب در مطالعات و روابط عمومی بین الملل تبدیل شده است.

وی ادامه داد: ما برای غلبه و توفیق در این صحنه درگیری تاریخی و تمدنی، ناگزیر از تسخیر قلب و ذهن ملت‌ها و مردم جهان هستیم نه مذاکره با سیاستمداران و حاکمان.

مصاحبه همسر رییس جمهور هوشمندانه بود

مدیر اندیشکده زن و خانواده گفت: مصاحبه جمیله علم الهدی همسر رییس جمهور با هفته نامه نیوزویک، کنشی هوشمندانه در راستای تحقق و پیگیری دیپلماسی عمومی با رویکرد جنسیتی است که خلاء جدی دستگاه سیاست خارجی کشور ما در طول این سال‌ها بوده است.

مصاحبه خانم علم الهدی به طور قطع نتایج و اثرات زیادی دارد

اقبالی افزود: مصاحبه خانم علم الهدی منطق او در مواجهه و ورود به بحث درباره خانواده و مناسبات زن و مردم در جامعه ایران و همچنین نوع مواجهه او با فمینیسم و تجربه غرب در عرصه حقوق زنان، اگر مهمتر از سخنرانی بسیار دقیق رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل نباشد به طور قطع نتایج و تاثیرات کمتری ندارد. زیرا این رایزنی‌ها و گفتگو‌ها با بدنه اجتماعی غرب نزدیک‌ترین مسیر برای غلبه گفتمانی و توفیق در این صحنه نزاع تمدنی است.

این فعال در حوزه زن و خانواده ادامه داد: این مصاحبه و اقداماتی نظیر این از چند جهت برای ما اهمیت راهبردی دارد. اولا به ارایه منطق خدشه ناپذیر ما در مساله زن، خانواده و جنسیت کمک اساسی می‌کند و زمینه شنیده شدن صدای حقیقت در فضای اجتماعی غرب را فراهم می‌کند. ثانیا نفس این مصاحبه برای ما یک برد اساسی و یک توفیق تام است. زیرا ویترین مواجه منطقی و استدلالی ما با غرب یک زن است. زنی که اتفاقا برخلاف القائات رسانه‌ای غرب، محجبه، تحصیلکرده، موثر و موفق است.

وی تاکید کرد: من به نوبه خودم به عنوان یک پژوهشگر و فعال حوزه زن و خانواده، از این اقدامات هوشمندانه و داهیانه خانم دکتر علم الهدی در بازسازی تصویر حقیقی زن مسلمان ایرانی و به چالش کشیدن تمدن غرب در زمینه حقوق و شخصیت زن، حمایت و تشکر می‌کنم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۷ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
دمتون گرم که زن مسلمان ایرانی رو به آنها شناساندید
آخرین اخبار