کاهش ۱۶ واحد درصدی تورم نقطه‌ای نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۲/ تورم ماهانه خوراکی‌ها ۱.۴ درصد شد

مرکز آمار نرخ تورم شهریورماه ۱۴۰۲ را اعلام کرد که طبق آن تورم ماهانه نسبت به مردادماه کاهشی شده و به ۲ درصد رسیده و تورم ماهانه مواد خوراکی هم به ۱.۴ درصد افت کرده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار در شهریور ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور به عدد ٢٠١،٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٥ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٦.١ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم ماهانه مواد غذایی که در مردادماه ۲.۶ درصد بود در شهریورماه با ۱.۲ واحد درصد کاهش به ۱.۴ درصد رسیده است. نزول نرخ تورم ماهانه مواد غذایی به زیر ۲ درصد بیانگر آرامش نسبی در بازار محصولات خوراکی است.

تورم نقطه به نقطه که در فروردین امسال به ۵۵.۵ درصد رسیده بود در شهریور به ۳۹.۵ درصد رسید. بدین ترتیب در نیمه اول امسال نرخ تورم نقطه به نقطه ۱۶ درصد کاهش یافته که سریع‌ترین کاهش تورم در سالیان اخیر است.

تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در شهریور ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ٣٩،٥ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ٣٩.٥ درصد بیشتر از شهریور ماه ١٤٠١، برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه شهریور ماه ١٤٠٢، در مقایسه با ماه قبل، ٠،٣ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در شهریور ماه ١٤٠٢، تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٠ درصد بوده‌است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٥ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٣ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در شهریور ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٦،١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠،٦ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در شهریور ماه ١٤٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در شهریور ماه ١٤٠٢، برابر ٤٦،١ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٥.٩ درصد برای دهک‌های ششم تا نهم، تا ٤٦.٦ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٠.٧ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١.٨ واحد درصد) ١.١ واحد درصد کاهش داشته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۴ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
په چرا حقوق ۲۰ درصد رشد داره،یجایی بین تورم و حقوق پولها بالا کشیده میشه،و در قیامت همه باید جوابگو باشن
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۰۸:۴۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کمر پدرها زیر این گرانی شکست از جمله من
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
مطمئنید ؟
شوخی نکنید بابا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
لعنت بر پدر مادر آدم دروغ گو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۵۰ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
زرشک

اعداد و ارقام هر چی میخواد نشون بده من نوعی نگاه به سفره ام‌میکنم میبینم روز به روز داره کوچک و کوچکتر میشه مثه سگ دارم میدوم اخرش هیچ ۵۰۰ گرم پنیر میهن ۸۵۰۰۰ تومن

ما رو چی فرض کردین بابا داریم زیر این گرونی له میشیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۴۴ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
با نمودار میخواین تورم را مهار کنید
واقعیت را مردم با پوست ک استخوان لمس میکنند
جمع کنید این نقاشی هاتون را
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۴۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
دورغ ک شاخ و دم نداره
Iran (Islamic Republic of)
...
۰۵:۴۰ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
والله که امسال میوه نخوردیم من و بچه هام...این آمار از کجا میاد نمی‌دونم...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۳۶ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
تور خدا به هرکه می پرستید من نمی دانم خدای شما کیست به همان خدایتان بهتان قسم میدهم بسه دیگر دورغ نگید وقتی گوشت اول سال کیلوئی ۲۸۰ تا ۳۰۰ بود یواش یواش سر از ۴۰۰ و حالا دروز قبل خریدم ۵۶۰ هزارتومان کجاش کاهشی بوده تورم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۱۳ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
خدا رو شکر
معطل امضای این و اون نباشی همچین برکاتی داره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۴۶ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
مردم هم دسته کور ها ، این آمار ارقام برای بیسواد ها جوابگوعه نه مردی که فهم شعورشون رفته بالا نسبت به دوره دیدن تصویر افراد در ماه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۳۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
دروغ گو دشمن خداس
Germany
ناشناس
۰۲:۰۳ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
لعنت بر پدر دروغگو
آخرین اخبار