امانوئل مکرون:

فرانسه نیروهایش را پس از کودتا از نیجر خارج می‌کند

فرانسه به همکاری نظامی خود با نیجر پایان می‌دهد و سربازان خود در منطقه ساحل را از این کشور آفریقایی خارج می‌کند.

«امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه گفت که فرانسه به همکاری نظامی خود با نیجر پایان می‌دهد و ۱۵۰۰ سرباز خود در منطقه ساحل را پس از کودتای ماه ژوئیه در این کشور غرب آفریقا خارج می‌کند.

به گزارش رویترز، مکرون گفت که نیرو‌ها تا پایان سال از این کشور خارج خواهند شد، اقدامی که به عملیات ضد تروریسم فرانسه در ساحل و نفوذ فرانسه در منطقه ضربه وارد می‌کند.

با این وجود، مکرون گفت که فرانسه، قدرت استعماری سابق در نیجر، گروگان کودتاچیان که او از به رسمیت شناختن آن‌ها به عنوان قدرت مشروع در این کشور آفریقایی خودداری کرده است، نخواهد بود.

مکرون در مصاحبه‌ای با شبکه‌های تلویزیونی فرانسه TF۱ و France ۲ گفت: «ما با کودتاچیان مشورت خواهیم کرد، زیرا می‌خواهیم همه چیز با آرامش اتفاق بیفتد.»

مکرون افزود: «سفیر فرانسه نیز در حال خارج شدن است و ظرف چند ساعت آینده به کشور بازخواهد گشت.»

نفوذ فرانسه بر مستعمرات سابق خود در سال‌های اخیر در غرب آفریقا کاهش یافته است و نیرو‌های این کشور پس از کودتا در این کشور‌ها از کشور‌های همسایه مالی و بورکینافاسو بیرون رانده شده‌اند.

نیجر تا قبل از کودتا یکی از شرکای امنیتی کلیدی فرانسه و ایالات متحده بود که از آن به عنوان پایگاهی برای مبارزه با شورشیان در منطقه وسیع‌تر ساحل غرب و مرکز آفریقا استفاده می‌کردند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
جهان اول فقط به عنوان نیروی آموزشی و اقتصادی میتونن در جهان سوم حضور داشته باشن نه نظامی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
خبر خوب برای آفریقا
آخرین اخبار