از حال آذر و توران چه خبر؟

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به قرارگرفتن یوزپلنگ‌های آذر و توران در آستانه یکسالگی گفت: وضعیت جسمی این یوز‌ها مساعد است و از سه سالگی می‌توانند مادرشدن را تجربه کنند.

بهرامعلی ظاهری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: توران و آذر ۲ یوزپلنگ ماده نابالغ هستند که واکسیناسیون این یوز‌ها به منظور ارتقای ایمنی بدنشان انجام شد و اکنون دارای سلامت جسمانی مناسب هستند.

وی با بیان اینکه توله یوزپلنگ‌ها «آذر» و «توران» آذر ماه یک ساله می‌شوند، ادامه داد: یوز‌های توران و آذر نویدبخش پویایی و افزایش جمعیت یوزپلنگ در استان سمنان هستند.

ظاهری اظهار کرد: طبق تحقیقات انجام شده یوزپلنگ جزو پستانداران چندهمسری است و از ۲ تا سه سالگی بالغ می‌شود و تا هشت سالگی قدرت زادآوری دارد و نوع زایش یوزپلنگ آسیایی چندقلوزایی است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان تصریح کرد: منطقه توران یا خارتوران یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار، زیستگاه یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود که در شهرستان شاهرود در شرق استان سمنان قرار دارد؛ این منطقه یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت قابل توجه، خاستگاه زیست یوزپلنگ ایرانی به شمار می‌رود.

یازدهم آذر ۱۴۰۱، ۲ توله یوزپلنگ تازه متولد شده (بین ۱۸ تا ۲۰ روزه) توسط یک چوپان در منطقه توران در شهرستان شاهرود در شرق استان سمنان پیدا و زنده‌گیری شدند؛ عوامل اداره کل حفاظت محیط زیست پس از اطلاع از موضوع، توله‌ها را به سرعت به محل زنده‌گیری برگرداندند تا شاید مادرشان پیدا شود، اما این اتفاق رخ نداد و به علت سردی هوا، توله‌ها به پاسگاه محیط‌بانی برگردانده شدند. این ۲ یوزپلنگ ماده، پس از ۱۰ هفتگی و تزریق واکسن برای ارتقای ایمنی در مقابل بیماری‌های تنفسی و گوارشی و تغییر الگوی غذایی و گوشت‌خوارشدن، به مرکز تکثیر در اسارت پارک ملی توران منتقل شدند تا با طی بقیه مراحل رشد، امید‌ها برای زادآوری و رفع خطر انقراض این گونه ارزشمند بیش از گذشته قوت بگیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۳ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
خوشبحالشون...
Iran (Islamic Republic of)
و
۱۲:۳۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
یاد پیروز بخیر امیدوارم این دو توله با مشکل مواجه نشوند و مادر شدن را سالها تجربه کنند .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۳ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
دیگه اسمی نبود به غیر از این اسامی؟خب میگذاشتید اژدر یا اردشیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
اینا ماده اند داداش