منابع آب مشگین‌شهر پاسخگوی کشت محصولات آب‌بر نیست

مدیر منابع امور آب مشگین شهر گفت: منابع آب مشگین شهر پاسخگوی کشت محصولات آب بر در این شهرستان نیست.

ارسلان فرجی با اشاره به اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای تامین آب شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: در حاشیه اهر چایی و قره سو محصولات آب‌بر مانند برنج و هندوانه در سطح ۲۵۰ هکتار کشت می‌شود که ضروری است مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به تغییر الگوی کشت و جایگزینی محصولات با درنظر گرفتن منابع آبی موجود و نیاز‌ها و ملاحظات کشاورزان اقدام کند.

او با تشریح اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای تامین آب پایدار مشگین شهر گفت: میزان پیشرفت فیزیکی فاز اول طرح آبرسانی این شهرستان به ۴۰ درصد رسیده و تکمیل آن نیازمند ۷ هزار میلیارد ریال اعتبار است.

مدیر منابع امور آب مشگین شهر اضافه کرد: طرح آبرسانی مشگین شهر به طول ۱۶ کیلومتر در ۲ فاز در دست اجراست که فاز نخست آن به طول ۶ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در دست اجرا است.

فرجی ادامه داد: فاز دوم طرح آبرسانی مشگین شهر هم به طول ۱۰ کیلومتر در دست مطالعه است و با تامین اعتبارات لازم از محل ماده ۵۶ تا ۲ سال آینده اجرا خواهد شد.

او با بیان اینکه تامین آب شهرستان مشگین‌شهر به آب‌های سطحی بسته است، گفت: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بحث اجرای خط انتقال آب از سد احمد بیگلو به تصفیه خانه را در اولویت قرار داده است.

مدیر منابع امور آب مشگین شهر با بیان اینکه با تکمیل فاز اول و دوم طرح آبرسانی مشگین شهر، آب آشامیدنی این شهر تا سال ۱۴۱۰ به شکل پایدار تامین خواهد شد، افزود: میزان مصرف آب آشامیدنی در مشگین شهر ۳۰۰ لیتر بر ثانیه بوده که این میزان مصرف آب در تابستان به بالای ۴۰۰ لیتر در ثانیه می‌رسد.

فرجی درباره قطع مکرر آب در شهرستان مشگین شهر افزود: دلیل اصلی قطعی آب در این شهرستان مربوط به رانش کوه در محل تصفیه خانه است که سبب خروج خط اصلی آب از مدار می‌شود.

خسارت ۵۰۰ میلیارد ریالی سیل به شبکه آب مشگین‌شهر

او با بیان اینکه سیل اخیر ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به شبکه آب مشگین شهر وارد کرد افزود: از بابت آب گرفتگی شبکه احمد بیگلو، راه‌های دسترسی این شبکه، انباشت رسوبات در داخل رودخانه‌ها، تغییر مسیل‌ها ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به شبکه آب مشگین شهر وارد شد و پیگیر هستیم برای جبران خسارت اعتبارات لازم اختصاص داده شود.

فرجی اظهار کرد: سیل علاوه بر اینکه منجر به افزایش حجم ذخیره سد‌های سبلان و احمد بیگلو شد، ولی خسارت‌هایی را به دنبال داشت که پیگیر جبران این خسارت‌ها هستیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.