برداشت سیب از باغ‌های استان اردبیل آغاز شد

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز برداشت سیب از باغ‌های استان خبر داد.

رحیم یوسفی با اعلام این خبر گفت: سطح زیرکشت باغ‌های استان اردبیل ۴۰ هزار هکتار است که در شرایط عادی سالانه ۴۵۰ هزار تن انواع میوه دانه‌دار و هسته‌دار برداشت می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: سطح زیر کشت باغ‌های دانه‌دار (سیب، به و گلابی) ۱۴ هزار هکتار و سطح زیرکشت باغ‌های هسته دار( هلو ، شلیل و زردآلو ) ۱۶ هزار هکتار است ، میوه‌های ریز هسته مانند توت و انجیر هم در نواحی نیمه گرمسیری استان برداشت می‌شود.

به گفته او، بیشترین محصول سردرختی استان سیب است که ۳۰ درصد از باغ‌های استان به کشت این محصول اختصاص یافته است و در شرایط عادی سالانه ۲۵۰ هزار تن انواع سیب قروز،زرد و سبز) از باغ‌های استان برداشت و روانه بازار می‌شود.

یوسفی با بیان اینکه عمده محصول سیب در مشگین‌شهر برداشت می شود، گفت: هفت هزار هکتار باغ‌های سیب استان در این شهرستان واقع شده است و سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع سیب از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود.

او افزود: شهر خلخال با سطح زیرکشت هزار و ۸۰۰ هکتار باغ سیب و تولید ۱۹ تا ۲۰ هزار تن و شهرستان کوثر با سطح زیرکشت هزار و ۴۰۰ هکتار و تولید حدود ۱۷ هزار تن در رتبه‌های بعدی در استان قرار دارند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: سیب تولیدی استان به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، هند پاکستان صادر می‌شود ، در عین حال پارسال باغداران استان نیاز تنظیم بازار استان را هم در داخل تامین کردند.

یوسفی گفت: امسال به علت سرمای دیررس بهاره در ۱۱ و ۱۲ فروردین و وقوع تگرگ در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ۵۰ درصد محصول سیب استان از دست رفت.

او در خصوص میزان اشتغال در باغ‌های سیب استان گفت: به ازای هر هکتار بین یک و نیم تا ۲ نفر اشتغال مستقیم در باغ‌ها وجود دارد ضمن اینکه در اشتغال فصلی در زمینه‌هایی مانند هرس، برداشت در هر هکتار ۹۵ نفر در روز اشتغالزایی ایجاد می شود و با این حساب می‌توان گفت در شرایط عادی نزدیک به یک میلیون نفر به‌صورت فصلی در باغ‌های سیب استان مشغول کار می‌شوند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.