ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در رشته‌های نیازمند تجهیزات سنگین

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه گفت : آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در رشته‌های نیازمند تجهیزات سنگین در بخش دولتی و سایر رشته‌ها در بخش خصوصی ارائه می‌شود.

نوری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مهارت آموزی برای جویندگان کار فاقد مهارت یا ارتقای مهارت برای افرادی است که مهارت‌های اولیه را دارند، گفت : آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در رشته‌های نیازمند تجهیزات سنگین در بخش دولتی و سایر رشته‌ها نیز در بخش خصوصی ارائه می‌شود.

نوری با بیان اینکه تجهیزات آموزشی درکرمانشاه به طور کامل فراهم نیست افزود: با این حال استان کرمانشاه از نظر تجهیزات آموزشی در رتبه‌های نخست کشور قرار دارد.

نوری چالش اصلی در استان را عدم فرهنگ مهارت‌آموزی است و ضعف تبلیغات در این زمینه گفت: فرهنگ مهارت آموزی علاوه بر محیط خانواده باید از مقطع پیش‌دبستانی آغاز شود و تا دبیرستان ادامه داشته باشد و مقطع دوم متوسطه در واقع زمان نتیجه‌گیری و انتخاب مسیر است.

وی با بیان اینکه بهترین رشته‌ها در استان تدریس می‌شود و نیروی کار نیز مورد نیاز است، اما تمایل به سمت مهارت‌آموزی کم است افزود: در برخی رشته‌های همچون پکیج، برق خودرو و مکانیک ترافیک تقاضا وجود دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه گفت: حدود ۵۰ درصد از مهارت‌آموزان وارد بازار کار می‌شوند در حالی که میانگین کشوری ۶۵ تا ۷۰ درصد است و انتظار می‌رود کرمانشاه با این حجم از بیکاری بالاتر از میانگین کشوری باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۸ کارگاه در استان وجود دارد و هشت کارگاه متقاضی کم دارند بیان کرد: آموزش متقاضی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن ۲۵ درصد افزایش یافته است.

نوری با بیان اینکه ۱۵۰۰ فرصت شغلی در پارس جنوبی ایجاد شد که تنها ۷۸ نفر از استان کرمانشاه ثبت‌نام کردند گفت: فرهنگ کار در استان باید تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل این موضوع صنعتی نبودن کرمانشاه است و تمایل به آموزش فنی و حرفه‌ای در زمینه کشاورزی نیز وجود ندارد گفت: بیشتر افرادی که برای مهارت‌آموزی ثبت نام می‌کنند به طور معمول در دوره‌های درجه دو مهارت‌آموزی شرکت می‌کنند و بعد از آن در بازار کار و صنعت نیز فرهنگ به کارگیری این افراد وجود ندارد.

نوری با بیان اینکه در واقع ۵۰ درصد از افرادی که دوره‌های درجه دو را می‌گذرانند فرصت کار کردن را پیدا می‌کنند افزود: برای نخستین بار در کشور ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زایی برای کارآفرینان و مهارت‌آموزان در استان مصوب شده و حدود ۱۹ میلیارد تومان جذب شد و در بخش خویش فرمایی و کارفرمایی ۱۲۸ نفر مشغول به کار شدند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کرمانشاه ۴۸ آموزشگاه خصوصی به میزان ۱۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان از این تسهیلات بهره‌مند شدند که ۹۷ نفر اشتغالزایی را به دنبال داشت گفت: محدودیت‌های بانکی مانع از جذب مابقی تسهیلات شد، اما در تلاش برای جذب تسهیلات دیگر برای بخش خصوصی هستیم.

مدیرکل آموزش و فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه گفت: بیشترین آمار بیکاری در جامعه مربوط به دانش‌آموختگان دانشگاهی است که ۳۹ درصد مجموع بیکاران را به خود اختصاص داده‌اند و به همین منظور مکاتباتی با دانشگاه‌ها انجام شده است .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار