بوکان رتبه نخست تولید گندم در استان را کسب کرد

مدیر جهادکشاورزی بوکان گفت: این شهرستان با برداشت و تولید ۱۴۵ هزار تن گندم رتبه نخست استان را کسب کرده که در نوع خود بی سابقه بوده است.

انور امینی‌خواه مدیر جهادکشاورزی بوکان با اشاره به اینکه از این مقدار ۱۰۳ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان با قیمت تضمینی از کشاورزان این شهرستان خریداری و تحویل سیلو‌ها شد، گفت: کشاورزان این شهرستان سال زراعی گذشته ضمن شکستن رکورد تولید و خرید تصمینی گندم، رتبه نخست استانی تولید این محصول را نیز کسب کردند.

وی افزود: در سال‌های گذشته خرید تضمینی گندم در این شهرستان به ۷۵ هزار تن رسیده و سال ۱۴۰۱نیز در مجموع ۶۲ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده بود.

مدیر جهادکشاورزی بوکان اضافه کرد: تعدادی از کشاورزان این شهرستان به دلیل بُعد مسافت گندم تولیدی خود را تحویل مراکز خرید در شهرستان‌ها و استان‌های همجوار داده و کشاورزان بخشی از محصول تولیدی خود را برای تهیه بذر اختصاص دادند.

امینی خواه با اشاره به اینکه پرونده خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ بسته شده است، گفت: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان این شهرستان در هشت مرکز شامل مرکز خرید شامل پنج مرکز تعاون روستایی، ۲ مرکز خرید مرکز خرید اداره غله و یک مرکز فرآوری انجام شد.

وی گفت: در سال زراعی گذشته بیش از ۷۲ هزار هکتار از مزارع دیم و آبی بوکان به کشت گندم اختصاص پیدا کرده و پیش بینی می‌شود در مجموع بیش از ۱۴۰ هزار تن محصول از گندم‌زار‌های این شهرستان برداشت شود.

امینی‌خواه در خصوص قیمت نهایی گندم نیز یادآور شد: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی گذشته ۱۵۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم نرخ گذاری و تعیین شده بود.

وی با اشاره به مبارزه با آفت سن و علف هرز در مزارع این شهرستان گفت: سال زراعی گذشته در مجموع ۵۰ هزار هکتار از مزارع این شهرستان علیه آفت سن مادر، ۲۰ هزار هکتار علیه پوره سن و ۴۰ هزار هکتار به منظور حذف علف هرز سمپاشی شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.