مزینانی خبر داد:

برخورد با واحد‌های آلاینده هوای تهران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: نظارت بر عملکرد واحد‌های آلاینده از طریق برقراری گشت و پایش شبانه مطابق با برنامه‌های مدون مورد توجه و تاکید است.

علیرضا مزینانی درباره نشست شورای اداری حفاظت محیط زیست استان تهران که در آستانه فصل سرما و امکان افزایش آلاینده هوا امروز در اداره کل محیط زیست استان تهران برگزار شد، گفت: موضوع نظارت بر عملکرد واحد‌های آلاینده از طریق برقراری گشت و پایش شبانه مطابق با برنامه‌های مدون همچنین نظارت ادارات شهرستانی بر اجرای مصوبات کارگروه اضطرار در حوزه تحت مدیریت در این نشست مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد ادارات شهرستانی با همکاری بخش‌های ستادی برنامه گشت و پایش شبانه استان را تهیه کنند.

وی افزود: در زمینه اجرای هرچه بهتر و مؤثرتر پایش و کنترل منابع آلاینده هوا در فصل زمستان مقرر شد ادارات حفاظت محیط زیست شهرستانی کمیته‌ای تحت عنوان کمیته مقابله با آلودگی هوا با محوریت فرمانداری‌ها و اعضای مرتبط با شرایط مواقع اضطرار در سطح شهرستان تشکیل دهد و از هم اکنون برنامه‌ریزی لازم را به انجام رسانند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه پیگیری و تشکیل به موقع کارگروه معاینه فنی خودرو‌های سبک و سنگین در سطح شهرستان‌ها از دیگر مصوبات این نشست بود، ادامه داد: بر این اساس مصوبات این کارگروه با نظارت‌های ویژه و بیشتر صحت‌سنجی خواهد شد و با واحد‌های متخلف برابر ماده ۶ قانون هوای پاک برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت.

مزینانی با تاکید بر اینکه طی مکاتبه با دادستان‌ها و رؤسای حوزه قضائی در سطح تهران و شهرستان‌های استان، دستورات ویژه برای این ایام به منظور برخورد با واحد‌های متخلف دریافت خواهد شد، گفت: توجه بیشتر به گزارش‌دهی و ثبت این گزارش‌ه در سامانه جامع محیط زیست به‌ویژه در ایام آلودگی هوا از دیگر مصوبات نشست شورای اداری بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین به سایر مصوبات این نشست اشاره و اظهارکرد: موضوع ثبت اموال منقول در سامانه ساد، اطلاع‌رسانی کلیه قرارداد‌ها در سایت اداره کل و درج در سامانه ملی ثبت قراردادها، رعایت شرایط انتصاب بر مبنای گواهی شایستگی مدیران، توجه به برگزاری دوره‌های آموزشی و تشکیل جلسات ماهانه و منسجم با تشکل‌های محیط زیستی و فعالان این حوزه از دیگر مصوبات این نشست در حوزه‌های عمومی بود.

مزینانی در ادامه با اشاره به توجه بیشتر به موضوعات مربوط به کارگروه‌های شهرستانی در حوزه محیط زیست و پیگیری دقیق موضوعات مرتبط با جرایم محیط زیستی در سطح شهرستان‌ها افزود: از موضوعات دیگری که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت بحث نظارت بیشتر در خصوص مجوز‌های صادره با مدت زمانی یکساله و انجام دقیق تعهدات مرتبط واحد‌ها در این زمینه بود.

وی همچنین اظهارکرد: کلیه ادارات محیط زیست شهرستانی مکلف شدند در خصوص دوشنبه‌های صنعتی و در بحث مشکلات محیط زیستی صنایع و واحد‌های خدماتی برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند و نسبت به کلیه موضوعات حوزه محیط زیست اعم از محیط زیست شهری، صنعت و مسائل مرتبط با جرایم، آمادگی بیان مسئله و راهکار‌های پیشنهادی حل موضوعات و یا دلایل قانونی مخالفت داشته باشند.

رئیس شورای اداری حفاظت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: در این نشست مقرر شد روند بررسی پرونده‌های قابل طرح در کمیسیون ماده ۱۱ برای کمک به حوزه تولید و صنعت با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی کوتاه‌تر شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان با اشاره به اینکه از دیگر موضوعات طرح شده در این نشست ساماندهی مناطق تحت مدیریت به لحاظ ورود عشایر و گردشگران برای سال آینده بود، افزود: با توجه به تجربه امسال و حساسیت فزاینده برخی مناطق به سبب ظرفیت تحمل و یا شرایط ویژه مانند پارک ملی لار به لحاظ برخورداری از حوضه آبریز و پوشش گیاهی و جانوری مقرر شد برنامه ریزی لازم از هم اکنون درخصوص این مناطق برای ادوار بعدی صورت پذیرد.

 در حاشیه نشست شورای اداری و همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس از تعدادی از همکاران خانواده معزز شهدا و ایثارگران، کارمندان نمونه در ارزیابی سال ۱۴۰۱، کارمندان سرآمد در حوزه عفاف و حجاب و ادارات فعال درشاخص‌های عمومی و اختصاصی بیست و پنجمین جشنواره شهید رجایی با اهدای لوح تقدیر شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار