نماینده ولی فقیه در کردستان:

بصیرت‌افزایی جامعه به عنوان یک اولویت مد نظر طلاب قرار گیرد

حجت الاسلام پورذهبی گفت: تبلیغ باید براساس آگاهی و در راستای آگاهی‌بخشی و بصیرت‌افزایی جامعه به عنوان یک اولویت مهم مد نظر طلاب قرار گیرد.

 نماینده ولی فقیه در کردستان بعد از ظهر امروز در آیین افتتاح سال تحصیلی مدارس علمیه استان کردستان اظهار کرد: در استان ما مبلغ و روحانی وجود ندارد که مورد بی احترامی قرار گرفته باشد. 

حجت‌الاسلام عبدالرضا پورذهبی با بیان اینکه برخی طلاب کار‌هایی انجام می‌دهند که در شأن یک طلبه نبود و دور از انتظارات مردم است، گفت: باید سعی کنیم که محور کار در مدارس علمیه تبلیغ، تحصیل و امید و وحدت باشد.

وی، آگاهی به امور را از مهمترین مولفه‌های یک طلبه انقلابی عنوان کرد و گفت: گاهی اوقات طلبه ما از اطرافش کاملا بی‌خبر است، زیرا در بحث تبلیغ حضوری دور و کمرنگ دارد. 

 نماینده ولی فقیه در کردستان اضافه کرد: فرق دانشگاه با حوزه در این است که حوزه نماد مردمی دارد و این یک امتیاز بسیار ارزشمند محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام پورذهبی با بیان اینکه تبلیغ بهترین و بیشترین تاثیرگذاری را در دستیابی به اهداف در هر جامعه دارد، گفت: تبلیغ باید براساس آگاهی و در راستای آگاهی‌بخشی و بصیرت‌افزایی جامعه به عنوان یک اولویت مهم مد نظر طلاب قرار گیرد.

به گفته وی ، مطالعه، پرس و جو و مباحثه راه‌هایی است که آگاهی را افزایش می‌دهد و فلسفه درس طلبگی این است کسانی که می‌دانند با آن‌ها که نمی‌دانند برابر نیستند.

پورذهبی خاطرنشان کرد: تقلید‌های دینی، عمل به واجبات و ترک محرمات از جمله ویژگی‌های است که طلاب باید به آن آراسته باشند تا دیگران نیز از لحاظ دینی آنان را الگو قرار دهند.

نماینده ولی فقیه دراستان کردستان افزود: طلبه باید از نظر علمی و درسی قوی باشد، اگر طلبه ما به لحاظ علمی قوی باشد با کارایی در جامعه خود را نشان می‌دهد.

وی آگاهی اجتماعی را از دیگر ویژگی‌های طلاب دانست و با بیان اینکه طلبه‌ها باید در این زمینه از همه آگاه‌تر باشند و حکومت دینی و ضرورت آن را تبیین کنند، گفت: طلاب باید متانت داشته باشد تا مرجع رجوع باشد و نیز طلبه باید حلم و فروتنی در کار و زندگی خویش داشته باشد.

 مدیر حوزه‌های علمیه استان کردستان نیز در این آیین اظهار کرد: کار‌های خوبی در مدارس علمیه کردستان انجام شده است که بار اصلی کار مدرسه بر عهده مدیران، کادر و اساتید مدرسه است.

حجت‌الاسلام نادر رنجبر اذعان کرد: هر زحمتی که در این زمینه کشیده شود قطعا مورد توجه و عنایت امام زمان (عج) قرار می‌گیرد، چرا که طلبه‌ای که تربیت می‌شود به درد جامعه و دین اسلام می‌خورد و زمینه دین‌دار شدن مردم در جامعه فراهم می‌سازد.

وی رنجبر پیشرفت و اقدامات ارزشمندی که در مدارس علمیه استان انجام گرفته در رتبه‌بندی که در قم انجام گرفت خود را نشان داد، گفت: در رتبه‌بندی جدید در سطح یک، مدرسه امام صادق (ع) شهرستان قروه رتبه ۱۲، مدرسه امام باقر (ع) شهرستان کامیاران رتبه ۱۵ و مدرسه امام صادق علیه‌السلام بیجار رتبه ۳۴ کشوری را از بین مدارس علوم دینی بدست آورده است.

مدیر حوزه‌های علمیه استان کردستان اظهار کرد: در رتبه‌بندی سطح ۲ و ۳ مدرسه امام صادق (ع) بیجار در کل کشور رتبه ۱۰ و با ضریب محرومیتی که داشته رتبه ۲ را کسب کرده است و مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام قروه رتبه ۵۸ را به دست آورده که با ضریب محرومیت رتبه ۱۰ را کسب را کرده و مدرسه کامیاران هم رتبه ۱۷ را به دست آورده است.

وی اضافه کرد: در مدارس سفیران هم، مدرسه خاتم الانبیاء (ص) سنندج رتبه ۱۳ و مدرسه سفیران بیجار هم رتبه ۲۷ را به دست آورده اند که این رتبه‌ها با توجه به کاستی‌هایی که در استان وجود دارد بسیار مناسب است که این حاصل زحمات تک تک شما عزیزان است.

رنجبر تصریح کرد: در مباحث آموزشی برنامه‌های خوبی اجرا شد که راه‌اندازی درس خارج به صورت مجازی که در این زمینه ۷۳ طلبه استان حضور پیدا کردند از اقدامات ارزشمند بود که صورت گرفت.

کسب مجوز امتحان شفاهی هر ۳ سطح در حوزه‌های علمیه کردستان

وی با بیان اینکه دریافت مجوز امتحان شفاهی هر ۳ سطح را برای استان کسب کردیم و امروز در هر ۳ سطح طلاب ما در خود استان آزمون‌های شفاهی را می‌دهند، گفت: راه اندازی مرکز تخصصی مشاوره اسلامی یکی از کار‌های مهمی بود که انجام گرفت، ولی تا رسیدن به اهداف ایده آل راه زیادی پیش رو داریم.

مدیر حوزه‌های علمیه استان کردستان با اشاره به اینکه باید به فکر ایجاد رشته‌های جدید در مدارس علمیه این استان باشیم، بیان داشت: در صورت عملی شدن این طرح طلبه‌هایی که امکان نیست در قم حضور پیدا کنند می‌توانند مدارج علمی و درسی خود را در همین استان ادامه دهند.

برگزاری المپیاد علمی استانی و کشوری در حوزه‌های علمیه کردستان

مدیر حوزه علمیه استان کردستان گفت: یکی دیگر از برنامه‌های حوزه علمیه کردستان در سال تحصیلی گذشته برگزاری المپیاد علمی استانی و کشوری بود که آن را به بهترین نحو ممکن برگزار کردیم.

وی با اشاره به اینکه مجوز برای ۳ مدرسه بلند مدت سطح سه در استان صادر شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری امتحانات شفاهی طلاب مدارس علمیه استان کردستان تقریبا هر ۳ ماه یکبار انجام شده است.

حجت الاسلام رنجبر تصریح کرد: برگزاری ۲ دوره تربیت مربی تدریس مهارت‌های پژوهشی، انجام دو کلان پروژه شامل نیازسنجی پژوهشی استان کردستان در ۴۰۷ صفحه و پروژه جغرافیای دینی و فرهنگی استان در ۵۶۰ صفحه از اقدامات انجام گرفته در بخش کار‌های پژوهشی بوده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.