رئیس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس در وین دیدار کردند

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، در حاشیه شصت‌وهفتمین نشست سالانه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مدیر کل آژانس دیدار کرد. 

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که برای شرکت در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده است روز دوشنبه در حاشیه برگزاری این اجلاس، با رافائل گروسی مدیر کل آژانس دیدار کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در فضای مجازی این ملاقات را مهم توصیف کرد و نوشت: من تمایل آژانس را برای تعامل و پیشرفت ملموس بر اساس بیانیه ۴ مارس، به منظور ارائه تضمین‌های معتبر مبنی بر اینکه برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح‌آمیز است، مورد تاکید قرار دادم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران اسفند سال گذشته، در پی سفر دو روزه رافائل گروسی به تهران توافقاتی را در خصوص حل‌وفصل ادعاهای سیاسی پادمانی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران صورت دادند. بر اساس این توافق، ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه داد تا چنانچه مقتضی باشد و در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران) فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتری را اجرا کند.

در پی این توافق جلساتی در سطح کارشناسی برگزار شد و گزارش‌ها حاکی است که پیشرفت‌هایی در این زمینه و در چارچوب قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس شورای اسلامی به دست آمده است.

البته ادعاهای پادمانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ریشه در اسناد جعلی رژیم صهیونیستی دارد که با هدف امنیتی سازی پرونده هسته‌ای ایران، در اختیار رسانه‌ها و مقامات آژانس قرار گرفته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی چهار سال پیش و در پی خروج آمریکا از برجام ادعای کشف آثار اتمی در مکان‌های اعلام نشده در ایران را مطرح کرد و ماجرا توسط رسانه‌ها دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده همواره تاکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست. محمد اسلامی ساعاتی پیش طی سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، همان گونه که تاکنون نشان داده به تعهدات خود براساس موافقت نامه پادمان جامع (CSA-INFCIRC/214) پایبند است و تمام تلاش خود را به کار گرفته تا آژانس قادر باشد به راحتی فعالیت های راستی آزمایی خود را در ایران ادامه دهد.

 وی گفت: تمامی مواد و فعالیت‌های هسته ای ایران به طور کامل اظهار و توسط آژانس راستی آزمایی شده است، لذا جمهوری اسلامی ایران قویا انتظار دارد که آژانس فعالیت‌های راستی آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش نماید. جمهوری اسلامی ایران با بیشترین آمار بازرسی پادمانی از برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود سابقه مثال زدنی در همکاری با آژانس در این زمینه داشته بنابراین انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همکاری آژانس مختومه اعلام شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۸ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
این آژانس ساخته دارندگان سلاح اتمیست برای جلوگیری از رشد دیگر کشورها و بدون شک و یقینا به ضرر همه کشورهای دیگر است
مخصوصا کشورهایی که لاک پشتی و حلزونی در این دانش رشد میکنند همچون ایران ما
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۱ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
برای ساخت صدها تاسیسات و نیروگاه اتمی باید دست بکار شوییم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۰ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
بفکر شهرهایی از کلاهکهای اتمی همچون شهرهای موشکی باشید
از ان پی تی هم خارج شوید
دانشمندان ارتش و سپاه باید تا دیر نشده دست بکار شوند این جهان جهان توانایی و تلاش و دانش است و نه جهان تسلیم و ضعف و نادانی
Iran (Islamic Republic of)
عبدالهی
۰۶:۰۸ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
دل ما وطن پرستان در این زمینه خون است هم از مسولان خودمان و هم کندکاری در ساخت مجموعه ها و دانشگاههای جدید و هم در استقلال کامل کشورمان در دانش اتمی از آژانس بیخود و وابسته
آخرین اخبار