مصرف ۷۰ درصد کود یارانه‌ای گلستان در زراعت پاییزه

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان گفت: زراعت پاییزه ۷۰ درصد از مصرف کود یارانه‌ای سالانه این استان را به خود اختصاص می‌دهد.

سید صمد ضیائی با بیان اینکه سال زراعی قبل، کود یارانه‌ای برای زراعت گندم، جو، دانه روغنی کلزا و چغندرقند اختصاص داده می‌شد گفت: توزیع کود یارانه‌ای شامل اجرای طرح الگوی کشت شده است و در این استان مشکلی برای توزیع آن در میان بهره‌برداران طرف قرار داد کشت پاییزه، وجود ندارد.

او ادامه داد:طرح الگوی کشت ۱۴ محصول زراعی در استان در ابتدای سال ۱۴۰۲ تهیه و برای اجرا به شهرستان‌های استان ابلاغ شده بود.

ضیائی افزود:در این طرح محصولات زراعی که برای اجرای الگوی کشت در گلستان معرفی شده شامل گندم، جو، کلزا، برنج، سویا، پنبه، ذرت علوفه‌ای، چغندرقند، سیب زمینی، گوجه فرنگی، یونجه، نخود، پیاز و ذرت دانه‌ای است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گلستان در خصوص اجرای طرح توزیع کود یارانه‌ای برای کشت پاییزه در استان گلستان، گفت: این طرح از میانه مرداد ماه امسال عملیاتی شده و بهره‌برداران برای دریافت کود یارانه‌ای باید از طریق ثبت نام در سامانه «پهنه‌بندی» جهادکشاورزی در محل سکونت خود اقدام کنند.

ضیایی ادامه داد: امسال به ازای هر هکتار زراعت پاییزه، ۵۰ کیلوگرم کود «سوپرفسفات تریپل»، ۱۵۰ کیلوگرم کود «سوپر فسفات ساده»، ۱۰۰ کیلوگرم کود «پتاس» و۱۰۰ کیلوگرم کود «اوره» (ازته) در مرحله بستن قرارداد کشت و ۲۰۰ کیلوگرم کود اوره در مرحله «سرک»، در نظر گرفته و در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

به گفته وی اکنون حدود۲۰ هزار تُن کود یارانه‌ای در انبار‌های این شرکت در شهرستان‌های استان وجود دارد که شامل، کود اوره، سوپر فسفات تریپل، فسفات ۱۳ درصد، سولفات پتاسیم و کلرور پتاسیم می‌باشد؛ و ادامه داد: سهمیه امسال کود یارانه‌ای استان گلستان ۱۸۳ هزار و ۵۰۰ تُن است.

او یادآور شد: امسال سهمیه کود یارانه‌ای استان نسبت به سال قبل ۶ هزار و ۹۰۰ تُن افزایش داده شده است و مشکلی از بابت تامین و توزیع کود یارانه‌ای برای کشت محصولات پائیزه بین بهره‌برداران نخواهیم داشت. زراعت پاییزه در استان گلستان از ۱۵ مردادماه سال جاری آغاز شده است.

استان گلستان با ۶۵۰ هزارهکتار زمین کشاورزی از قطب‌های مهم کشت پاییزه محصولات کشاورزی کشور به ویژه تولید محصولات گندم و دانه روغنی کلزا در کشور به شمار می‌رود. عمده زراعت پاییزه در استان گلستان به گندم با برنامه‌ریزی برای سطح ۳۵۰ هزار هکتار اختصاص دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.