دانشمندی از مالزی برگزیده پنجمین دوره جایزه مصطفی

دانشمندی از مالزی حوزه تحقیقات؛ فناوری غشایی و نانوفیلتراسیون یکی از برگزیدگان مقیم کشور‌های اسلامی جایزه مصطفی ۲۰۲۳ است.

 پروفسور احمد فوزی اسماعیل، معاون دانشگاه فناوری مالزی و یکی از برگزیدگان مقیم کشور‌های اسلامی جایزه مصطفی ۲۰۲۳ دانشمند عرصه مهندسی شیمی و متخصص در زمینه فناوری غشایی است.


به گزارش ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی، پروفسور احمد فوزی اسماعیل دانش‌آموخته مهندسی نفت و مهندسی شیمی از دانشگاه فناوری مالزی موسس و رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته فناوری غشایی و مسئول آزمایشگاه مواد و ساخت مرکز ریسرچ الاینس در دانشگاه فناوری مالزی است.


او اکنون معاون دانشگاه فناوری مالزی، استاد دانشکده مهندسی نفت و انرژی‌های تجدیدشونده دانشگاه فناوری مالزی، مؤسس و رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته فناوری غشایی و مسئول آزمایشگاه مواد و ساخت مرکز ریسرچ الاینس در دانشگاه فناوری مالزی است که اولین نوع از این آزمایشگاه‌ها برای اجرای تحقیقات پیشرفته و ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه فناوری‌های مرتبط به موضوعات جداسازی گاز، تصفیه آب و فاضلاب، فراوری روغن نخل و کاربرد‌های انرژی است.


این دانشمند صاحب یک پتنت (حق ثبت اختراع) در آمریکا، یک ثبت اختراع در اروپا و ۱۱ حق ثبت اختراع در مالزی است.


او همچنین نویسنده یا نویسنده همکار بیش از ۹۰۰ مقاله علمی‌پژوهشی و مرورو بوده است، ۶ عنوان کتاب و ۵۰ فصل در کتاب‌های مختلف را تالیف و ۸ عنوان را ویرایش کرده است.


مرکز تحقیقات فناوری پیشرفته غشایی که پروفسور اسماعیل آن را بنیانگذاری کرده است، مرکزی پیشرفته برای تحقیقات در زمینه توسعه فناوری غشایی برای اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون (نانوپالایش)، اولترافیلتراسیون، برای تصفیه آب شامل نمک‌زدایی، تماس‌دهنده غشایی الیاف توخالی، جداسازی گاز و توسعه فیبر‌های نانویی و کربن و مواد نانوساختار برای کاربرد‌های مرتبط انرژی است که زمینه اصلی تحقیقاتی پروفسور اسماعیل را نیز تشکیل می‌دهد.


او بیش از ۱۳۰ جایزه علمی در سطح ملی و بین‌المللی دریافت کرده که از مهم‌ترین آنان می‌توان به جایزه آکادمی علوم جهان (تواس/ TWAS) (۲۰۱۹)، جایزه علوم مهندسی (۲۰۱۴)، جایزه مردکا (Merdeka Award) در بخش دستاورد‌های علمی تحقیقاتی برجسته، جایزه دانشمند جوان اتحادیه کشور‌های جنوب شرق آسیا به اختصار آسه‌آن (۲۰۱۴)، جایزه آکادمی ملی و جایزه علم و فناوری سال بنیاد توری مالزی Toray Foundation)) در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد.


پروفسور فوزی اسماعیل همچنین در سال ۲۰۱۶ از سوی سازمان رتبه‌بندی جهانی افراد دانشگاهی شانگ‌های به عنوان دانشمندی معرفی شد که بیشترین ارجاعات به مقالات او شده است.


پنجمین آیین اعطای جایزه مصطفی روز دهم مهرماه ۱۴۰۲ در اصفهان برگزار خواهد شد. این نخستین بار است که جایزه مصطفی خارج از تهران برگزار می‌شود و اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تمدن اسلامی، میزبان این جایزه خواهد بود.


جایزه مصطفی به عنوان یک جایزه دوسالانه برای قدردانی از دانشمندان مسلمان پیش از این در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۶، ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ در تهران برگزار شده است.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.