شهاب حسینی: همیشه به مرگ فکر می‌کنم

شهاب حسینی گفت: در سال ۱۳۹۳ عارضه قلبی داشتم و این امر باعث شد من بیشتر به دنیای دیگر فکر کنم.

نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «مقیمان ناکجا» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی شهاب حسینی، در پردیس چارسو برگزار شد.در ابتدای این نشست شهاب حسینی ضمن تشکر از همکاری گروه هنر و تجربه در اکران این فیلم گفت: برخی از آثار بوی خاک باران خورده را می‌دهد و حس آشنایی به آدم القا می‌کند. من این حس را به آثار آقای اشمیت دارم و احساس می‌کنم دغدغه این آثار جنبه یادآوری دارد؛ بنابراین برای اولین بار که نمایشنامه «مهمانسرای دو دنیا» را مطالعه کردم تاثیر بسیاری گرفتم و علاقمند شدم آن را بازتاب دهم.

وی با اشاره به اینکه همیشه به مرگ فکر می‌کند ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ عارضه قلبی داشتم و این امر باعث شد من بیشتر به دنیای دیگر فکر کنم. پس از آن مطالعات من در این خصوص جدی‌تر شد.

وی اظهار کرد: من در نسلی بزرگ شده‌ام که دسترسی به فیلم با سختی همراه بود؛ بنابراین تماشای یک فیلم برای نسل ما از اهمیت بالایی برخوردار بود و سعی می‌شد به محتوای فیلم اهمیت بیشتری دهیم. 

وی با اشاره به علاقمندی جدی‌اش به آثار اشمیت گفت: آشنایی من با متن‌های آقای اشمیت به واسطه نمایشنامه جذاب ملاقات‌کننده شکل گرفت. این نمایشنامه را در دهه ۸۰ در فرهنگسرای نیاوران اجرا کردیم. اریک امانوئل اشمیت به نوشتن ادبیاتی مشهور است که در درجه اول فلسفی است. او به عنوان یک نویسنده، می‌گوید هدف او ارائه و کاوش ایده‌های فلسفی است که درک آن به اندازه کافی ساده است و این را می‌توان به راحتی در نمایشنامه ملاقات‌کننده مشاهده کرد.

وی ادامه داد: مضامین اصلی در این نمایشنامه موضوعات مهمی همچون وضعیت و نقص انسان، اعتقاد به خدا و... است. آثار اشمیت هیچ‌گاه انسان را مجبور به تغییر اندیشه نمی‌کند، وی معمولا از این موقعیت‌ها استفاده کرده و مطالب مهم‌تری را انتقال می‌دهد. 

به اعتقاد اشمیت زندگی چنان نعمتی است که باید در طول آن یک کار مهم و ماندگاری انجام شود. 

وی با اشاره به فیلم «مقیمان ناکجا» گفت: من قائل به دست بردن به متن سایر نویسندگان نیستم و مطمئنم که نویسنده بار‌ها و  بار‌ها متن را بررسی کرده؛ بنابراین دخل و تصرفی بر آثار نمی‌کنم و تنها سعی داشتم که اسامی و متن را به فرهنگ ایرانی نزدیک کنم.

شهاب حسینی افزود: ساختن هر اثری به شرایط ساخت آن اثر بستگی دارد. به لحاظ زمانی، فیلمبرداری فیلم «مقیمان ناکجا» با اجرای نمایشنامه اعتراف با بازی علی نصیریان همزمان بود. این تئاتر هر شب ساعت ۲۱ شروع و ۲۳:۳۰ به پایان می‌رسید؛ بنابراین فیلمبرداری «مقیمان ناکجا» از نیمه شب آغاز و تا ساعت ۸ صبح ادامه داشت. حدود ۲۷ جلسه فیلمبرداری انجام شد؛ بنابراین شرایط فیلمبرداری تنها در این زمان مهیا بود.

وی ادامه داد: سال ۹۶ هزینه ساخت یک فیلم بلند بین ۳ تا ۵ میلیارد تومان برآورد می‌شد. این در حالی است که فیلم «مقیمان ناکجا» با هزینه بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان ساخته شده است.

وی ضمن تشکر از عوامل فیلم «مقیمان ناکجا» و با اشاره به طراحی صحنه این فیلم و استفاده از آینه در طراحی گفت: در ابتدا یک صحنه طراحی شد؛ اما به این نتیجه رسیدیم که این صحنه مخاطب را برای تایم طولانی نگه نمی‌دارد؛ بنابراین ایده آینه به ذهن ما رسید. 

وی با اشاره به نمایشنامه‌ها و داستان‌هایی که در فرهنگ ایرانی وجود دارد گفت: بسیاری از این نمایشنامه‌ها قابلیت تبدیل شدن به یک اثر سینمایی را دارند و در زمانه‌ای که ما دنبال سوژه‌های ناب برای فیلمسازی هستیم این نمایشنامه‌ها یکی از بهترین منابع برای اقتباس و ساخت و آثار است من به شخصه بسیار دوست دارم تا از از روی آثار نویسندگان و همچون عباس نعلبندیان و غلامحسین ساعدی  یک فیلم سینمایی بسازم.

منوچهر اکبرلو پژو هشگر سینما، تاتر و منتقد سینما نیز با اشاره به فیلم «مقیمان ناکجا» و مضمونی که مطرح می‌کند گفت: افرادی که به اغما رفته و به دنیا برگشته‌اند و یا فضانوردان به یک آگاهی و شعور دست پیدا می‌کنند  و دنیای را از زاویه دیگر نگاه می‌کنند؛ این امر را می‌توان در مستندات مشاهده کرد. 

وی معتقد است: هر قدر وابستگی افراد به دنیا بیشتر باشد، آگاهی آدم‌ها کمتر و انکار آن‌ها درباره مرگ بیشتر می‌شود و نمونه آن را میتوان در یکی از شخصیت‌های فیلم «مقیمان ناکجا» دید.

وی با اشاره به اثر اشمیت عنوان کرد: فیلم «مقیمان ناکجا» با اثر اشمیت دارای ۲ تفاوت است در فیلم «مقیمان ناکجا» شهاب حسینی ۵ مرحله مواجه آدم‌ها با مرگ را به تصویر کشیده است در حالی که در نمایشنامه مهمانسرای دو دنیا این مسئله وجود ندارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۵۸ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
تو هنوز زنده ای؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۷ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
آها چون به مرگ فکر می‌کنی رفتی زن جوون گرفتی؟؟؟ بعد سخنرانی می کنی که یارانه مردم قطع کنید و فلان ما به زندگی فکر میکنم نیاز داریم به یارانه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
سلبریتی شدن و پاک ماندن ! ماموریت غیر ممکن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
دیدم تو کرونا سریع رفتی امریکا فایزر زدی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۴۳ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
اگه به مرگ و آخرت فکر میکردی، کمی در زندگی تقوا پیشه میکردی. یه حرفی بزن که مردم بهت نخندن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۵ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
ولی زندگی لاکچری تو آمریکا دارم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۲ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
شهاب حسینی بازیگر خوبیست،انسانیت فعلا در وجودش هست.بر خلاف سایر سلبریتی هائیکه به خاطر یه گرین کارت و تابعیت وطنشان را فروختند و رفتند آمریکا و انگلیس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۰ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
عزیزم کسی که واسه واکسن پا میشه میره آمریکا دیگه نیازی به اقامت در خارج از کشور نداره هر موقع دلش خواست یه طیاره میگیره میره صفا، بعد برا مردم جا نماز آب میکشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۹ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
انسان خوبی بود که علیرفگغم این همه جاذبه های اطرافش و کسانی که تحریک‌ می‌کنند هنوز ذره ای از معرفت در وجودش دیده میشه. امیدوارم این یه ذره رو از دست نده.
Iran (Islamic Republic of)
الی
۱۶:۳۴ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
خدا نکنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۱ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
این در دوره کرونا فورا رفت آمریکا و اونجا واکسن زد و فیلمش رو هم منتشر کرد یا شاید همونجا بود . واکسن زدنش رو کاری ندارم ولی ب نمایش گذاشتنش خیلی کار زشت و ناشی از خودپسندی و خودبزرگ پنداری بود و بی اعتنایی به ترس و نگرانی و ناامیدی مردم از تهیه واکسن بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۸ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
چقد درباره مرگ حرف میزنی تو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۴ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
اغتشاشگر
نون به نرخ روز خور کاش یه ذره بصیرت داشتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۹ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
قبلشم به رضایت از پدر شهید عجمیان فکر میکردی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۸ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
فقط شعار میدند زن و بچش ول کرده رفته دنبال عشق و عاشقی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۸ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
حالا خوبه همیشه به مرگ فکر میکنه زن و بچشو ول کرده رفته با یکی هم سن بچش ازدواج کرده، بابا کم مردم ... فرض کنید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۰۱ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
بتوچه- حسودیت میشه؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۰ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
به این حسودی نمیگن حرف عقلانی بود و در مقابل عقلانیت ایستادن یکیش میشه حسودی که تویی
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۲۰:۵۰ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
ببخشید از تو اجازه نگرفته