واگذاری ۹۰ درصد زمین‌ تنها راه متقاضیان تعاونی مسکن زنجان

در حالی که متقاضیان تعاونی مسکن زنجان در انتظار شروع ساخت خانه‌هایشان هستند، راه و شهرسازی استان زنجان اعلام کرده باید بیش از ۹۰ درصد هر قطعه زمین هزار متری به دولت واگذار شود.

ظهر روز سه شنبه ۳۰ خرداد امسال در حاشیه حضور محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور در شهرک صنعتی اشراق شهر زنجان، جمعی از متقاضیان تعاونی مسکن ویلاشهر یک، دو و نورپران مقابل خودروی معاون رئیس جمهور را گرفتند و مطالبات خود را به این مقام مسئول منتقل کردند.

یکی از متقاضیان خطاب به معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: ما از تعاونی مسکن ویلاشهر یک، دو و همینطور تعاونی مسکن نورپران هستیم و تقریباً ۳۴ سال است که منتظریم صاحبِ خانه شویم و اکثریت مستأجر هستیم. خود من مستأجر هستم و سه فرزند دارم. کمرمان زیر بار گرانی خم شده و از آقای استاندار درخواست می‌کنیم مساعدت کند. آقای رئیسی که اینجا آمده بود گفت مساعدت کنید، ولی ما از این مسئولان چیزی ندیدیم. ۲۴۲ هکتار وسعت تعاونی ویلاشهر ۱ و ۲ است و وسعت نورپران هم ۱۲۳ هکتار است؛ سهم هر عضو یک هزار متر است.

این متقاضی گفت: از همه مسئولان کشوری و استانی درخواست می‌کنیم مساعدت کنند؛ زمین‌های ما دارای سند است و کاربری آن بایر است. این تعاونی‌ها بیش از ۳ هزار عضو دارد. این تعاونی مسکن داخل شهر است و نسبت به طرح نهضت ملی مسکن (کوی زنگان) به شهر و حریم شهری نزدیک است و در واقع روبه‌روی فاز چهارم گلشهر است.

یکی دیگر از اعضا خطاب به معاون رئیس جمهور گفت: خانه‌ها را که ندادند، حالا استانداری و شهرداری می‌خواهند هزینه ساخت کمربندی و انتقال تأسیسات آب و برق را هم از ما بگیرند. مگر فقط اعضای تعاونی از جاده استفاده می‌کنند که آن‌ها پول ساخت جاده را بدهند؟

این متقاضی مسکن گفت: کاربری آن زمین‌ها کشاورزی هم نیست و بایر و کاملاً دارای سند و قانونی هستند. ۲۵۰۰ تا ۳ هزار نفر منتظر تعیین تکلیف این زمین‌ها هستند تا صاحبخانه شوند.

یکی از متقاضیان در واکنش به صحبت‌های استاندار زنجان که اعلام کرد برای تعیین تکلیف این زمین‌ها یک سری شرایط وجود دارد که اگر شرایط را بپذیرند تازه پرونده به شورای مسکن و شهرسازی می‌رود، گفت: حق هر متقاضی یک هزار متر مربع است که آقایان مسئول می‌گویند برای هزینه راه، آب و برق و دیگر موارد هر متقاضی باید ۹۲۰ متر به دولت بدهد تا انجام شود. معلوم است که ما این شرایط را نمی‌پذیریم. اگر بخواهیم قیمت ریالی آن را محاسبه کنیم هر اعضا باید ۲.۵ میلیارد تومان اعطا کند تا فقط ۸۰ متر به آن زمین برسد.

یکی دیگر از متقاضیان گفت: تعاونی مسکن ویلاشهر یک، دو و نورپران که روبه‌روی فاز چهار شهرک گلشهر کاظمیه است در حریم شهری نیست، اما فاز هشت گلشهر که بسیار نسبت به فاز چهارم در قسمت بیرونی شهر قرار دارد در حریم شهری قرار گرفته است.

اما مشکل کار کجاست؟

طیب جعفری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: چند دهه است که موضوع کاربری زمین‌های این دو تعاونی (ویلاشهر یک، دو و نورپران) حل نشده و تا زمانی که حل نشود اجازه ساخت از سوی شهرداری و راه و شهرسازی داده نخواهد شد.

وی اضافه کرد: زمین‌های این دو تعاونی خارج از حریم شهری است و به خاطر اینکه کاربری این زمین‌ها کشاورزی و زراعی است اجازه ساخت‌وساز وجود ندارد و تا زمانی که مشکل فنی حل نشود طبیعتاً مشکلات پایدار و ادامه دار خواهد بود. تغییر کاربری زمین‌ها بر عهده اداره‌کل تعاون نیست و باید راه و شهرسازی و شهرداری در این زمینه پاسخگو باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان گفت: درباره جزئیات و نحوه این الحاق باید مسئولان مربوطه پاسخ دهند و البته تا جایی که بنده اطلاع دارم استقبالی هم از سوی مسئولان استانی برای الحاق این زمین‌ها صورت گرفته است؛ جزئیات فنی الحاق زمین‌ها در حال چکش‌کاری است که امید داریم در آینده حل شود.

جعفری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا تاکنون این زمین‌ها به حریم شهری الحاق نشده‌اند، گفت: تلاش‌های زیادی شده، اما به خاطر محدودیت‌های قانونی این امر تاکنون محقق نشده است. در حال حاضر این تعاونی‌ها در حال پیگیری هستند که با راه و شهرسازی و شهرداری به توافقاتی برسند تا این زمین‌ها در وهله نخست به حریم شهری الحاق و سپس کاربری زمین‌ها به مسکونی تبدیل وضعیت شود.

این مسئول در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه چرا زمین‌های این تعاونی‌ها به محدوده شهری اضافه نشده است در حالی که نسبت به برخی نقاط شهر زنجان بسیار به شهر نزدیک هستند، گفت: بنده در این زمینه نمی‌توانم اظهار نظر کنم چرا که در حوزه کاری بنده نیست.

اگر زمین‌ها زراعی هستند؛ چطور برای تعاونی مسکن در نظر گرفته شده است؟

حسینی معاون سابق تعاونی اداره‌کل تعاون که هفته پیش تودیع شد درباره اینکه اگر این زمین‌ها زراعی هستند، چطور برای ساخت مسکن تخصیص داده شده‌اند، گفت: واگذاری زمین‌های این تعاونی‌ها قبل از دهه ۸۰ بود و در آن زمان منعی برای واگذاری زمین خارج از محدوده نبود. قانون منع واگذاری خارج از محدوده در اوایل دهه ۸۰ تصویب شد.

وی گفت: تشکیل تعاونی برای این زمین‌ها کار غلطی بود چرا که در اساسنامه تشکیل تعاونی به صراحت اعلام شده که کاربری زمین باید مسکونی باشد، اما متأسفانه این قانون در آن زمان نادیده گرفته شده است. کار از اساس اشتباه است و باید ببینیم آن زمان هدف از تشکیل تعاونی مسکن ویلاشهر یک، دو و نورپران چه بوده است چه کسانی پشت سر این موضوع بوده‌اند.

حسینی گفت: از سوی دیگر سال ۹۷، این تعاونی‌های مسکن چندمنظوره شده است که در واقع تخلف در تخلف صورت گرفته است چرا که تعاونی چند منظوره اصلاً اجازه ساخت‌وساز مسکن ندارد.

متقاضیان شروط دولتی را نمی‌پذیرند

اصغر اسماعیلی مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: ما آماده همکاری با متقاضیان این تعاونی‌ها هستیم و طبق قانون وقتی قرار است حریمی به داخل شهر اضافه شود باید یک سری فرآیند اجرا شود.

وی گفت: سه شرط به متقاضیان پیشنهاد شد که متأسفانه متقاضیان راضی نیستند با دولت همکاری داشته باشند؛ البته این نکته را یادآور شوم که برخی واسطه‌گران و دلالان نیز چوب لای چرخ می‌گذارند که وضعیت این تعاونی‌ها به سرانجام نرسد چرا که آنان از بلاتکلیفی این زمین‌ها سود‌های کلانی به جیب می‌زنند. در سال‌های گذشته هیئت مدیره این تعاونی‌ها حاضر به همکاری با دولت بودند، اما بعد از تغییر و تحولاتی که در اعضای هیئت مدیره رخ داد، هیئت مدیره جدید ترجیح دادند شرایط دولتی را نپذیرند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با تأکید بر اینکه ما کاملاً موافق توافق با متقاضیان تعاونی‌های مسکن هستیم تشریح کرد: در ۱.۵ سال گذشته بار‌ها با نماینده‌های متقاضیان و اعضای هیئت مدیره جلسات فشرده‌ای را برگزار کردیم و سه پیشنهاد مطرح کردیم، اما متأسفانه هیچ کدام از این سه پیشنهاد مورد موافقت آنان قرار نگرفت.

اسماعیلی سه پیشنهادی که تاکنون با مخالفت متقاضیان روبه‌رو شده است را اینگونه تشریح کرد:

پیشنهاد نخست؛ تحویل ۷۰ درصد زمین به دولت

پیشنهاد نخست این بود که طبق قانون اگر بخواهد زمینی به حریم شهری اضافه شود قانون ۷۰-۳۰ باید رعایت شود؛ یعنی ۷۰ درصد آن به دولت که هزینه آن صرف معابر، خیابان‌کشی، کاربری‌های عمومی (آموزشی، درمانی، فرهنگی، مساجد) خواهد شد و ۳۰ درصد آن برای مالک باقی می‌ماند. این شرط از سوی متقاضیان نادیده گرفته شد و قبول نکردند.

پیشنهاد دوم؛ واگذاری تمام زمین با قیمت کاربری کشاورزی

پیشنهاد دوم این بود که قیمت زمین‌های خود را با کاربری زراعی قیمت‌گذاری و به ما اعلام کنند. به این منظور که کل زمین‌های آنان را در اختیار بگیریم تا به حریم شهری اضافه کنیم و در قبال آن زمین‌ها را تفکیک کنیم و برای هر هشت متقاضی یک زمین ۵۰۰ متری در نظر بگیریم.

پیشنهاد سوم؛ واگذاری زمین به دولت و دریافت زمین مسکن ملی

پیشنهاد سوم این بود که متقاضیان این زمین‌ها را به قیمت روز به دولت بفروشند و ما برای آنان در طرح نهضت ملی مسکن، زمین تخصیص دهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان عنوان کرد: برخی متقاضیان گمان می‌کنند نیازی به پرداخت هزینه به دولت نیست و باید هر یک هزار متر زمین زراعی که فعلاً در اختیار دارند عیناً به همان قدر زمین مسکونی داشته باشند در حالی که اینطور نیست و باید هزینه‌هایی به دولت جهت احداث پارک، مکان‌های فرهنگی، مدرسه، درمانگاه و همینطور انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب پرداخت شود تا از سوی دستگاه‌های متولی شهرک‌سازی شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تا چه زمانی این موضوع بلاتکلیف باقی خواهد ماند گفت: مالک زمین، تعاونی‌های مسکن است و تا زمانی که آنان نخواهند با بخش دولتی همکاری کنند موضوع به اینگونه بلاتکلیف باقی خواهد ماند. خود همین موضوع یک سؤال است چرا فاز هشت گلشهر به محدوده شهری اضافه شده، اما روبه‌روی فاز چهار گلشهر که محل زمین‌های این تعاونی‌ها است به محدوده شهری اضافه نشده است؟

اسماعیلی ابراز کرد: فرآیند اضافه شدن زمین‌های این تعاونی‌ها سه مورد فوق بود که بیان کردم؛ با گذشته که چه کسانی مقصر هستند کاری نداریم و بنای ما کاملاً همکاری با این متقاضیان است و امیدواریم هرچه سریعتر به سرانجام برسد.

علیرضا فیروزفر شهردار زنجان مبنی بر اینکه متقاضیان این دو تعاونی مسکن درباره درخواست وجه برای احداث راه و موارد دیگر اعتراض داشتند گفت: شهرداری درباره این زمین‌ها هیچ ورود و دخالتی ندارد و معاون عمرانی استانداری و مدیرکل راه و شهرسازی باید در این زمینه نظر بدهند.

وی گفت: ویلاشهر یک، دو و نورپران هنوز شهرک نشده‌اند که خیابان و یا آسفالت می‌خواهند. در حال حاضر این زمین‌ها بایر و در حریم شهر هستند و در حوزه کاری شهرداری نیست.

سید محمد شعاعی معاون امور عمرانی استانداری زنجان گفت: برای اضافه شدن اراضی به حریم شهری باید قوانین دولتی رعایت شود و آن این است که هزینه‌های راه، آب، برق، گاز و چند مورد دیگر پرداخت شود.

وی گفت: اراضی زراعی بعد از ورود به حریم شهری، کاربری مسکونی می‌گیرد و باید هزینه‌هایی به شهرداری و دستگاه‌های خدمات رسان پرداخت شود تا شهرک سازی صورت بگیرد.

از سوی دیگر یکی از اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن ویلاشهر در این رابطه گفت: متأسفانه مسئولان، زمین بسیار زیادی از اعضا درخواست می‌کنند و این برای ما قابل قبول نیست. از یک هزار متر زمین اعضا فقط ۷۰ تا ۸۰ متر با حساب و کتاب آقایان مسئول به ما می‌رسد و این در حالی است که طبق قانون باید ۷۰ به ۳۰ زمین تقسیم شود. حتی ما راضی به تقسیم ۷۵ به ۲۵ هستیم، اما مسئولان به این عدد ۷۰ درصد نیز راضی نیستند و اذعان می‌کنند باید بیش از ۹۰ درصد زمین‌ها برای هزینه خیابان کشی و تقسیمات و دیگر موارد محاسبه شود.

وی گفت: ما مشکلاتمان را فقط از طریق یک مسئول و یا دو مسئول اقدام نکردیم. به هرجا که لازم بوده نامه نوشتیم و حتی مسئولان ملی از این موضوع اطلاع دارند. در سفر اخیر معاون اجرایی رئیس جمهور، به وی هم این مشکلات گفته شد، اما به امید حل این مشکل از طرف وی منتظر نماندیم و همچنان فعالیتمان را ادامه می‌دهیم.

این عضو هیئت مدیره تعاونی مسکن ویلاشهر تصریح کرد: متأسفانه سال ۹۷ اعضای هیئت مدیره قبلی تعاونی مسکن اقدام به چند کاربره کردن تعاونی مسکن کردند که خود این موضوع برای ما مشکل ایجاد کرده است. 

وی ادامه داد: با زبان بی‌زبانی به ما گفتند که این زمین‌ها را تحویل بدهید و از اینجا بروید. این نگاه به این موضوع خوب نیست. می‌خواهند زمین‌های ما را به قیمت کشاورزی بخرند و بعد از رفتن ما، این زمین‌ها به محدوده شهری اضافه شود و سود میلیاردی داشته باشند.

منبع: تسنیم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۶ ۲۵ آذر ۱۴۰۲
من هم ۱۵ ساله که مستاجر هستم از زمین‌های اطبا گرفتم به امید روزی که برای خودم خونه بسازم الان هم یک ماه مونده خونه رو تخلیه کنم چرا کاری نمیکنن...ا
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۰۶:۲۰ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
اذیت مردم هدف شهرداری زنجان.وطمع به داشته های مردم هدف دیگرش
Iran (Islamic Republic of)
حاتمی
۱۳:۲۹ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
من از سال ۸۹ فیش اندیشه سه خریدم به امید روزی که فرزندانم در آسایش باشند و دغدغه مسکن نداشته باشند الآن دو تا پسر مدرسه ای دارم هشتم مهر باید تخلیه کنم هنوز موفق نشدم خونه پیدا کنم ویک ماه هست میگردم به چهار نفر خونه نمی‌دن دولت میگه جوانی جمعیت با چه زبان بگیم ما بدبخت شدیم اگه خونه پیدا نکنم میام جلوی استانداری چادر میزنم به خدا قسم این کار رو میکنم بالاتر از مرگ که نداریم چیز زیادی نمی‌خواهیم زمینی که خودمون با پول خودمون خریدیم بهمون بدید نه مسکن مهر میخواییم و نه مسکن ملی چرا دولت میخواد ما رو به خاک سیاه بنشونه بعد بهمون ترحم کنه و به افتخاراتش اضافه کنه بچهام بزرگ شدن به خدا شرمنده زن و بچه هستم انشالله از خدا می‌خوام این مسولان شرمنده خونواده بشن تا درد ما رو بفهمن شناسنامه من از بس مهر انتخابات خورده دیگه جا نداره عهد کردم امسال زمینم رو نگیرم دیگه پای صندوق نیام عوضش بیام جلوی استانداری چادر بزنم هرچه بادا باد ما که دیگه چیزی برای از دست دادن نداریم
Iran (Islamic Republic of)
زینب
۱۵:۵۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
مسئولان مربوطه من یه مادرم ۳دختر و یه پسر نوجوان دارم که ثقیرن پدرشون فوت کرده چندین ساله مستاجریم سال ۱۴۰۰ مسکن ملی تهران پرند ثبت نام کردیم تا الان که مهر ۱۴۰۲ یه پیامک تشکیل پرونده هم به ما ندادن هربار پیگیر شدیم شرکت عمران پرند میگن باید تامین زمین بشه رسانه ها خواهشااا التماس میکنم بگوش مسولان و آقای ریسی و رهبرعزیزمون برسونید تا بلکه بچه ثقیرهام یه واحد یه مسکن ملی بصورت کامل وام یه سرپناه بگیرن خدا خیرتون بده ??