دست دلالان حوزه کشاورزی از واحد‌های تولید به مصرف قطع شود

استاندار خوزستان گفت: واسطه‌های حوزه کشاورزی سبب می‌شوند که کشاورز سود لازم را از محصولات کشت شده خود نبرد؛ دست این دلالان باید از واحد‌های تولید به مصرف قطع شود تا خود کشاورزان بتوانند محصولاتشان را به بازار برسانند.

 علی اکبر حسینی محراب، استاندارخوزستان گفت: از مدیرانسازمان جهاد کشاورزی تشکر می‌کنم که عزت بخشیدند و حدود یک میلیون و ٨٠٠ هزار تن گندم را خریداری کردند.

او با اشاره به تولید انبوه گندم در استان خوزستان از سوی کشاورزان گفت: تولید گندم در استان بیش از آمار خریداری شده است، زیرا به دلیل سنت برخی از مردم مقداری آرد و گندم را در منازل خود نگه می‌دارند.

حسینی محراب ادامه داد: معاونان وزارتخانه حمایت‌های خوبی از بخش کشاورزی در استان خوزستان داشتند انتظار می‌رود در خوزستان که توسعه و اشتغال در آن به کشاورزی وابسته است، فعالیت‌های قوی تری اجرا شود.

استاندار خوزستان گفت: در کشت نیشکر بیشترین تولیدشکر را برای کشور داشتیم؛ همچنین در کشت خرما، کلزا، چغندر قند تولیدات خوبی در استان صورت گرفت افزون بر این با توجه به مشکلات آبی در غرب استان رکورد بسیار خوبی در کشت شلتوک به ثبت رساندیم.

حسینی محراب ادامه داد: یکی از مهمترین طرح‌های کشاورزی استان خوزستان؛ طرح ۵۵٠ هزار هکتاری مقام معظم رهبری است که در مرحله نخست آن حدود ٣٠٠ هزار هکتار انجام شد؛ البته این طرح باید در ٨ مرحله «آماده سازی زمین و انهار، زهکشی و کانال ها، زراعت باغبانی صنایع تبدیلی پایانه‌های صادراتی و …» صورت گیرد و پس از آن به استانی توسعه یافته از نظر کشاورزی خواهیم رسید.

به گفته او از وزیر کشاورزی درخواست می‌شود تا با توجه به حق السهمی که از شرکت نیشکر براساس قانون بودجه سال جاری برای اجرای این طرح دریافت کردیم؛ ستاد وزارتخانه با قدرت همکاری لازم را انجام دهد و پای کار باشد تا در دولت سیزدهم این اتفاق مهم را برای خوزستان رقم بزنیم.

استاندار خوزستان با اشاره به سهم بالای تولیدات باغی در استان گفت: با توجه به سهم بالای تولیدات باغی، زراعی و صیفی جات دراستان خوزستان نیازمند پایانه‌های صادراتی هستیم تا محصولات کشاورزی صادراتی استان را به سایر کشور‌ها برسانیم.

این مقام مسئول یکی از راه‌های رشد کشاورزی استان را در دست داشتن بازار‌های منطقه دانست و گفت: سرمایه گذاری در رشد و ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی برای در دست گرفتن بازار‌های منطقه ضروری است.

حسینی محراب ادامه داد: آبیاری زیر سطحی در استان با جدیت دنبال می‌شود و٢٠٠ الی ٣٠٠ هکتار توسط نیشکر و برخی از بخش‌های دیگر برای جلوگیری از تبخیر آب اجرایی شده است.

به گفته او اگر بتوانیم در استان خوزستان آبیاری زیر سطحی را به عنوان کاری نمونه با قیمتی ارزانتر انجام دهیم، سایر استان‌های جنوبی نیز به خوبی می‌توانند از آبیاری زیر سطحی استفاده کنند و بهترین برداشت‌ها را با کاهش مصرف آب خواهیم داشت.

استاندار خوزستان گفت: اشتغال و تولید شیلات یکی از کار‌های جدی در استان خوزستان است و بازار بسیار خوبی را در منطقهداریم، بازار عراق شدیدأ نیازمند تولیدات این بخش به ویژه «ماهی و شیلات» است؛ سایر کشور‌های منطقه نیز نیازمند تولیدات شیلاتی هستند و خوزستان می‌تواند نیاز این کشور‌ها را با صادرات برطرف کند.

حسینی محراب ادامه داد: شوشتر و دزفول در تولید ماهی خاویار موفق بوده است که می‌توان این موضوع را با جدیت به عنوان بخشی درآمدزا در استان دنبال کرد.

او با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب در استان خوزستان گفت: با توجه به کانون‌های ریزگرد و مراکز گرد و غبار در استان طرح زراعت چوب توسط منابع طبیعی و جهاد کشاورزی خوزستان دنبال می‌شود و در این راستا بیش از ٣٠٠ هزار هکتار زمینشناسایی شده است؛ وزارت نیرو و سازمان آب و برق نیز همکاری خوبی را در این زمینه داشتند و اگر بتوانیم در برنامه ٣ الی ۴ سالهاین زمین‌ها را زیر کشت چوب ببریم با توجه به برآورد‌های درآمدی این حوزه کشاورزان استان می‌توانند از هر هکتار کشت چوب بیشتراز قیمت زعفران درآمدزایی کنند؛ کارخانه‌های استان به صورت تضمینی خرید چوب را در دستور کار دارند و در این راستا نیز نیازمند حمایت هستیم.

استاندار خوزستان گفت: رقم‌های بسیار خوبی در نهالستان‌های استان کشت شده است و امیدواریم که بتوانیم در زمان درختکاری این نهالستان‌ها را به بالای ٧٠ میلیون درخت برسانیم؛ البته می‌توان به بیش از این هم فکر کرد و در تلاشیم تا بخش وسیعی از طرح یک میلیون کاشت درخت را در استان خوزستان تحقق ببخشیم.

حسینی محراب می گوید: واسطه‌های حوزه کشاورزی سبب می‌شوند که کشاورز سود لازم را از محصولات کشت شده خود نبرد؛ دست این دلالان باید از واحد‌های تولید به مصرف قطع شود تا خود کشاورزان بتوانند محصولاتشان را به بازار برسانند.

این مقام مسئول گفت: کشت گلخانه‌ای در بسیاری از مناطق استان خوزستان نتایج خوبی داشته است؛ اگر بتوانیم کشت‌های گلخانه‌ای یک طرفه و ارزان قیمت داشته باشیم؛ خوزستان به یکی از قوی‌ترین زمینه‌ها در کشت گلخانه‌ای به ویژه تولید میوه هایگران قیمت مناطق گرمسیری تبدیل خواهد شد که این امر می‌تواند موجب ثروت افزایی برای استان شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار