تفاهم نامه همکاری مشترک چندجانبه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات با کمیسیون ملی یونسکو - ایران

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از امضای تفاهم نامه این سازمان با کمیسیون ملی یونسکو - ایران خبر داد.

علی‌اکبر متکان، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، دو طرف در خصوص سازوکار‌های ترسیم افق‌ها و راهبرد‌های جدید همکاری مشترک چندجانبه در حوزه‌های مختلف با اولویت علمی، آموزشی، اجتماعی و فرهنگی بین‌المللی و تقویت و ارتقای سطح روابط ایران با کشور‌های عضو «یونسکو» به بحث و تبادل نظر پرداختند و بر انعقاد تفاهمنامه همکاری جدید به منظور عملیاتی کردن محور‌های مورد توافق تأکید کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در سخنانی، با ابراز خرسندی از امضای این تفاهمنامه همکاری، بیان کرد: ظرفیت‌های فراوانی بین دو مجموعه وجود دارد که بایستی با توسعه و تعمیق ارتباطات میان بخش‌های مختلف، بستر‌های مناسبی برای شتاب بیشتری در همکاری‌ها فراهم کرد.

برنامه تحول و مأموریت قرارگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقش این سازمان در تبادل فرهنگی با سـایر کـشور‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرارگاه امور فرهنگی بین‌الملل نظام است که بنا داریم به فعالیت‌های فرهنگی متنوع جمهوری اسلامی در عرصه بین‌الملل سامان و انضباط ببخشیم. به همین منظور همه نهاد‌های فعال در حوزه بین‌الملل عضو شورای عالی سازمان هستند تا با هم افزایی و جمع بندی پیشنهادات، دستگاه‌ها در راستای سیاستی واحد فعالیت کنند.

او گفت: از آن‌جا که این سازمان به امر حضرت آقا تأسیس شده، ایشان در زمینه دیپلماسی تراز انقلاب اسلامی قائل به کار قرارگاهی هستند و از منظر معظم له بایستی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نقش قرارگاهی را ایفا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در این باره خاطرنشان کرد: بنابر مطالبه‌ی رهبر معظم انقلاب تلاش کردیم نسل جدیدی از رایزنان فرهنگی را به عنوان بخشی از اولویت‌های کاری در بدنه جدید سازمان برای تحول در روابط و امور فرهنگی بین‌المللی تعریف کنیم.

زنان محور اصلی خانواده هستند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر ضرورت روایتگری مؤثر و جریان ساز از ایران و انقلاب اسلامی در عرصه بین‌الملل، به یادداشت تحلیلی اخیر خود با موضوع «هجمه‌های تمدن غرب علیه نهاد خانواده» در پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) اشاره کرد و حمله به نهاد خانواده از طریق برجسته سازی و حمایت غرب را متذکر شد.

او توضیح داد: زیر سؤال بردن سبک زندگی مؤمنانه تبدیل به اجزای لاینفک بسیاری از نهاد‌های رسمی و غیر رسمی در غرب شده است. ما در اینجا با یک جنگ جهانی مواجه‌ایم که در آن، هر یک از ملت‌ها به نوعی مورد خطاب قرار می‌گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور یادآور شد: زنان محور اصلی خانواده هستند. تهاجم به ارزش‌های فطری زنان و تلاش‌های گسترده جریان‌های ضد اخلاقی در کشور‌های مختلف ریشه در این امر دارد. از این منظر برای جلوگیری از قرار گرفتن در جریان بازی خطرناک دشمنان نهاد خانواده و هویت آنها، پیشنهاد می‌شود مباحث مربوط به نهاد خانواده و حقوق و کرامت زن را در زمره اولویت‌های مهم همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و یونسکو قرار گیرد و در مجامع بین‌المللی از آن دفاع شود.

راه‌اندازی سامانه‌ای در مورد سیمای زن در جمهوری اسلامی ایران

در ادامه این دیدار، متکان، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به بیان توضیح تاریخچه عضویت ایران در یونسکو و مصوبات چارچوب همکاری ایران با این آژانس بین‌المللی پرداخت و افزود: یونسکو بحث توسعه روابط بین‌المللی را در دستور کار دارد. در یونسکو پنج گروه وجود دارد؛ گروه علم، گروه آموزش، گروه ارتباطات، گروه فرهنگ و گروه علوم انسانی که هر یک از آن‌ها چند کمیته دارند.

او گفت: یکی از وظایف مهم این کمیته‌ها و به صورت کلی کمیسیون ملی یونسکو، معرفی فعالیت‌ها و دستاورد‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی به جهان است. از دیگر وظایف این کمیته‌ها، بررسی و تحلیل سندهاست، مثل سند ۲۰۳۰ که در گروه آموزش مورد بحث قرار گرفته است.

متکان در مورد نقش مهم زنان در جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: فعالیت‌های علمی ـ پژوهشی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و … در میان زنان پس از انقلاب شتاب گرفته، ولی آن طور که باید این موضوعات در سطح بین‌الملل دیده نشده است و تحقق این مهم نیازمند هم‌افزایی و همکاری بیش از پیش دستگاه‌های فعال در این زمینه است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو به حجاب و عفاف زنان به کلام مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: بنابر تأکیدات حضرت آقا به جایگاه و نقش زن در جامعه اسلامی و از آنجایی که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متولی اصلی دیپلماسی عمومی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است، علاقه‌مندیم همکاری‌های فی مابین را در زمینه‌های گوناگون بالاخص موضوع «خانواده و زن» گسترش دهیم.

او با بیان این که دنیای غرب با تبلیغات دروغین جایگاه زنان ایرانی را سیاه نشان داده است، عنوان کرد: در قدم اول می‌توانیم نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، جشنواره‌های فیلم و کنفرانس‌های تخصصی با موضوع زن را با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه در دستور کار قرار دهیم.

متکان افزود: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم سامانه‌ای در مورد سیمای زن در جمهوری اسلامی ایران راه اندازی کنیم تا فعالیت‌های زنان ایرانی در مقایسه با زنان سایر کشور‌های منطقه و جهان به مردم سراسر دنیا معرفی شود.

در پایان این دیدار، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کمیسیون ملی یونسکو در ایران به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی‌پور و علی‌اکبر متکان رسید.

گفتنی است که همکاری در زمینه شناساندن فرهنگ، تمدن و میراث فرهنگی و معنوی ایران در سطوح بین‌المللی، همکاری در شناساندن مشاهیر ایران، بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی عمومی و فرهنگی ایران و یونسکو برای تبیین دستاورد‌های نظام مقدس در سطح بین‌الملل، ارتقای سطح تعامل و هم‌افزایی فرهنگی ـ بین‌المللی و برقراری ارتباط، مشارکت و تعامل مؤثر چندجانبه با کشور‌های عضو یونسکو در عرصه‌های مختلف از اهداف این تفاهم‌نامه است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار