رییس دیوان عدالت اداری کشور:

برای ۷۳ آمریکایی مرتبط با ترور شهید سلیمانی کیفرخواست صادر شد

معاون اول قوه قضاییه گفت: شهادت سردار قاسم سلیمانی با دعوت رسمی عراق عازم این کشور شده بود و قوه قضاییه رسیدگی به این جنایت را در دستور کار قرار داده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق روز چهارشنبه در دهمین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اعلام کرد: شهادت سردار سلیمانی به عنوان اقدام علیه امنیت ملی ایران شناخته می شود و دولت و قوه قضاییه با پشتیبانی مردم رسیدگی به این جنایت را دنبال می‌کند و تا کنون ۸۰۰ مکاتبه قضایی خطاب به  ضابطان حقوقی انجام داده و ۱۲ هزار برگ مستندات حقوقی را در قالب ۶۰ جلد جمع‌آوری کرده است.

وی افزود: در این پرونده ۹۷ ردیف متهم شناسایی شده اند و تا کنون برای ۷۳ نفر آمریکایی قرار جلب به دادرسی و کیفر خواست صادر شده است.

مصدق عنوان کرد: از جمله این افراد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا است که به صراحت دستور این حمله تروریستی را صادر کرده و محاکمه او به عنوان مباشر معنوی این حمله با حمایت همه آحاد مردم ایران اسلامی در دستور کار قرار دارد.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: تا کنون به ۹ کشور که احتمال دخالت آنها در هماهنگی‌های این حمله تروریستی وجود داشته درخواست همکاری قضایی جداگانه ارسال شده و چندین پاسخ نیز در این زمینه دریافت شده است.

مصدق ادامه داد: بر اساس توافقات قضایی با عراق تا کنون ۴ دور مذاکره در خصوص پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی انجام شده و این نشست‌ها هنوز هم ادامه دارد.

وی ضمن قدردانی از طرف عراقی در این زمینه، اظهار کرد: عراق در تعقیب جنایتکاران این پرونده حقوقی پای کار است.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به برپایی نشست‌های تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، گفت: امید است که در این نشست‌ها چهره کریه استکبار جهانی برای همگان روشن شود که مدافع و ضد حقوق بشر در عمل چه کسی است.

وی افزود: امروزه نظام سلطه با ادعای حمایت از حقوق بشر سنگین ترین هجمه‌های خود را متوجه ملت‌های آزاد و مستقل می کند و افشای نیت آنها برای ملت های مقاوم از مقدس ترین اقدامات و مصداق جهاد تبیین است.

مصدق یاداور شد: بعد از ۱۱ سپتامبر مبارزه با تروریسم محور حقوق بین الملل شد و در این شرایط آمریکا با استفاده از فضای احساسی شکل گرفته پس از سقوط برج‌های دوقلو توانست افکار عمومی را برای حمله به عراق با خود همراه کند اما خود مرتکب نقض حقوق بشر شد.

وی گفت: استکبار جهانی با تشکیل دولت‌های به ظاهر اسلامی قصد دارد دولت‌های خشن و خودکامه را به نام اسلام حاکم کند تا با از بین بردن محور مقاومت و تفکر شیعی شجره خبیثه داعش را جایگزین کند.

وی اذعان کرد: اگر شاهد استقرار این جرثومه در دنیای اسلام بودیم میدیدیم که آمریکا و جهان استکبار روابط گرمی را با آنها شکل می‌داد اما شجاعت مدافعان حرم و رهبری مقام معظم معظم بسیج مردمی فراگیری را علیه آنها شکل داد.

وی بیان کرد: مطالعه رفتار داعش نشان می دهد که تفکر آنها حذف اسلام ناب و اصیل است و تفکرات آنها در اتاق فکرهای غرب و صهیونیست شکل گرفت و در مقطعی زمانی از سوی برخی کشورهای مسلمان تامین مالی شدند.

مصدق بیان کرد: اقدمات داعش در عرصه جهانی مصداق جرایمی مانند نشر تنفر مذهبی، حمله به غیر نظامیان است و نسل کشی، جنایت جنگی و اقدام علیه بشریت است و دیوان کیفری بین المللی صلاحیت رسیدگی به آن را دارد.

وی با اشاره به برخی از اقدامات داعش در کشور ایران، حمله به شاهچراغ که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت مصداق بارز جرایم بسیاری است و قوه قضاییه صلاحت رسیدگی به این جرایم را حتی در مواردی که هماهنگی آن در خارج از کشور انجام شده را دارد و به آن رسیدگی می‌کند.

دهمین نشست تخصصی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب روز چهارشنبه پنجم مهرماه جاری به میزبانی شیراز ، سومین حرم اهل بیت (ع) در حرم مطهر شاهچراغ (ع) برگزار شده است ، این نشست تخصصی یک روزه با محوریت حادثه تروریستی شاهچراغ (ع) برگزار می شود.در این نشست هفت زیر گروه علمی در دستور کار است که برگزاری این نشست ها تا پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.