اتفاق نظر درباره ماهیت جنایت‌بار داعش نشانه بیداری حقوق‌دانان جهان است

معاون اول قوه قضاییه گفت: در خصوص ماهیت مجرمانه و رفتار جنایت بار داعش اتفاق نظر وجود دارد که نشانه بیداری و آزادگی حقوق‌دانان جهان است.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه در نشست حقوق بشر آمریکایی با محوریت واقعه تروریستی شاهچراغ (ع) اظهار کرد: داعش و سایر گروهک‌های سازمان یافته تکفیری از منظر حقوق کیفری گروه‌های مجرمانه سازمان‌یافته تلقی می‌شوند و ماهیت اقدام‌های آن‌ها تروریستی است که در قالب اقداماتی از قبیل قتل، شکنجه، به بردگی گرفتن، نشر تنفر مذهبی، تجاوز و حمله به غیر نظامیان و نظایر آن‌ها صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: این رفتار‌ها در حقوق کیفری بین‌المللی حسب مورد تحت عنوان نسل‌کشی جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی طبقه بندی شده است.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: در خصوص ماهیت مجرمان و رفتار جنایت بار داعش اتفاق نظر وجود دارد که نشانه بیداری و آزادگی حقوق‌دانان جهان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق گفت: در خصوص اینکه آیا دیوان کیفری بین‌المللی در خصوص جنایات داعش، صلاحیت رسیدگی دارد یا نه مباحث زیادی مطرح شده است؛ رفتار‌های داعش مانند قتل و شکنجه به دلایل مذهبی یا قومی و نژادی، تخریب اماکن مذهبی، نقض قواعد حقوق جنگ، به بردگی گرفتن زنان، عدم تفکیک بین نظامیان و غیر نظامیان، تجاوز به زنان و کودکان همگی در صلاحیت دیوان کیفری بین الملل هستند و تحت عنوان نسل‌کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت قابل توصیف است.

وی افزود: رفتار‌های داعش مانند قتل و شکنجه به دلایل مذهبی یا قومی و نژادی، تخریب امکان مذهبی، نقض قواعد حقوق جنگ، به بردگی گرفتن زنان، عدم تفکیک بین نظامیان و غیر نظامیان، تجاوز به زنان و کودکان همگی در صلاحیت دیوان کیفری بین الملل هستند و تحت عنوان نسل‌کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت قابل توصیف است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: مطالعه رفتار داعش نشان می‌دهد که نهایت آمال آن‌ها حذف اسلام ناب و اصیل است. این تفکر، از اتاق فکر اندیشه گروه‌های غربی و صهیونیستی نشات می‌گیرد؛ داعش و سایر گروهک‌های تروریست تکفیری نماینده اتاق فکر غرب و صهیونیست هستند که توسط برخی کشور‌های عربی و مسلمان هم در مقطعی تامین مالی شدند تا به نیابت از نظام سلطه چهره جذاب اسلام را مخدوش کنند و از سوی دیگر با ایجاد تفرقه اساسی جامعه اسلامی را مضمحل کنند و تفکر مقاومت و نور ولایت را خاموش کنند، اما اکنون شاهد هستیم که داعش و پیکره اصلی تفکر سلفی و تکفیری سالهاست که مرده است و استخوان‌های آن نیز پوسیده است و اگر گاهی شاهد حرکت کورکورانه‌ای هستیم این حرکت از سوی تفاله‌های داعش صورت می‌گیرد که با بازخورد منفی و محکومیت گسترده از سوی افکار عمومی مواجه می‌شود.

برچسب ها: قوه قضاییه ، داعش
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار