۳ هزار و ۷۵۰ تن پسته در میاندوآب برداشت شد

مدیر جهادکشاورزی میاندوآب گفت: امسال ۳ هزار و ۷۵۰ کیلوگرم محصول پسته برای نخستین بار از باغ‌های این شهرستان برداشت شد و روانه بازار مصرف شده است.

رضا مقدم مدیر جهادکشاورزی میاندوآب گفت: کاشت پسته در سطح ۶.۵ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان انجام شده که ۲.۵ هکتار از این باغ‌ها بارور است.

وی افزود: امسال با ۳۱ درصد افزایش در مقایسه با پارسال، ۳ هزار و و ۷۵۰ کیلوگرم محصول پسته از باغ‌های این شهرستان برداشت شد و روانه بازار شده است.

مدیر جهادکشاورزی میاندوآب ادامه داد: پسته یک محصول اقتصادی با ارزش افزوده بالاست که تحمل زیادی به شوری دارد و سازگار با شرایط کم آبی و مقاوم به خشکی است و در خاک‌هایی با حاصلخیزی کم نیز قابلیت کشت و تولید دارد.

وی اضافه کرد: در راستای احیای دریاچه ارومیه و تغییر الگوی کشت، توسعه کشت و جایگزینی محصولاتی با نیاز آبی کم نظیر پسته در قالب طرح‌های اصلاح و احیای باغات درجه ۲ و حذف و جایگزینی باغات درجه ۳، به جای محصولات پر آب مانند سیب توصیه و ترویج می‌شود.

مقدم گفت: ارقام اکبری و احمد آقایی پسته به دلیل دیر گل بودن، سازگار با منطقه و مناسب برای کشت در شهرستان است.

وی با اشاره به تلاش صورت گرفته در خصوص فرآوری این محصول افزود: یک واحد پسته پاک کنی به ظرفیت سالانه ۱۵۰ تن با قابلیت پوست گیری، سورت و خشک کنی محصول پسته با صرف اعتبار ۵۰ میلیارد ریال در «کوی قره‌ورن» این شهرستان به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر جهادکشاورزی میاندوآب اضافه کرد: این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۹۱۷ مترمربع با زیربنای ۴۵۰ مترمربع احداث شده است که با آغاز بهره برداری آن، برای پنج نفر به‌صورت مستقیم و پایدار، زمینه اشتغال فراهم می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.