کارگاه‌های غیرایمن تعطیل می‌شوند

کارگاه‌های غیر ایمن با پیگیری بازرسان اداره کار مستقر در ادارات تعاون کشور و با دستور دادستانی‌ها تعطیل می‌شوند.

احمد رضا پرنده مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه برگزاری مانور ایمنی بازرسان کار که در سوادکوه، گفت: کارگاه‌های غیر ایمن با پیگیری بازرسان اداره کار مستقر در ادارات تعاون سطح کشور و با دستور دادستانی‌ها تعطیل می‌شوند و اجازه هیچ‌گونه فعالیتی ندارند.

او افزود: سالانه با استفاده از ظرفیت ۸۰۰ بازرس کار، علاوه بر انجام حدود ۴۲۰ هزار بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون کار، ۳۶۰ هزار ابلاغیه رفع نواقص کارگاه‌ها نیز صادر می‌شود تا بتوانند نواقص را رفع کنند.

پرنده گفت: به استناد ماده ۹۳ قانون کار، هم اکنون حدود ۲۳ هزار کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار متشکل از مدیر کارخانه، نماینده کارگران، نماینده کارفرما، مسئول ایمنی، مسئول بهداشت حرفه‌ای و نماینده شورای اسلامی کار در کارگاه‌های با بیش از ۲۵ نیرو تشکیل و راه اندازی شده است.

او افزود: این کمیته از طرق چک لیست‌هایی که در اختیار دارند، بصورت روزانه شرایط ایمنی کارگاه‌ها را بررسی و نظارت می‌کنند تا از بروز هرگونه اتفاق تلخ و ناگواری جلوگیری شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش تعداد کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار در کارگاه‌های مشمول را از جمله برنامه‌ها و طرح‌های مهم در کشور عنوان کرد و گفت: در این راستا می‌طلبد وزارت علوم دانشجویان مرتبط با رشته‌های ایمنی را تربیت کند تا بتوانند به صورت مسئول ایمنی و یا عناوین مشابه در کارگاه‌ها فعالیت کنند.

پرنده افزود: بمناسبت فرا رسیدن هفتم مهرماه روز ملی ایمنی و آتش نشانی، مانور ایمنی بازرسان کار سراسر کشور طی دو روز برگزار می‌شود و در واقع این مانور یک نوع فرهنگ سازی است تا همگان بدانند توجه به حفظ و صیانت از نیروی کار از ارزش بالایی برخوردار است.

او گفت: اداره کل بازرسی کار، در راستای حفظ و صیانت از نیروی کار طبق ماده ۹۶ قانون کار جمهوری اسلامی ایران تشکیل و راه اندازی شد و وظیفه نظارت عالیه بر تمام کارگاه‌های مشمول قانون کار را بر عهده دارد.

پرنده گفت: به استناد ماده ۸۵ و ۹۵ قانون کار، تامین شرایط ایمن محیط کار تامین تجهیزات ایمن ماشین آلات ایمن آموزش ایمنی به کارگران وسایل حفاظت فردی و آموزش فنی و نظارت بر عهده کارفرمایان است و کارگرانی که این شرایط برایشان فراهم می‌شود باید علاوه بر مراقب از سلامتی خود، از امکانات نیز به شکل مطلوب استفاده کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار