آلودگی هوا در ۵ شهر خوزستان

بر پایه آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور ایستگاه‌های پایش هوای شهر‌های سوسنگرد و اندیمشک در استان خوزستان روز چهارشنبه وضعیت قرمز یا ناسالم را نشان می‌دهند.

 براساس اعلام سامانه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۴ شاخص کیفیت هوا براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون در ایستگاه‌های واقع در شهر اندیمشک و سوسنگرد با شاخص ۱۵۲ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت قرمز و ناسالم قرار دارند.

بر اساس این گزارش، شهر شوش با شاخص ۱۰۳، دزفول با شاخص ۱۳۱، و اهواز (استانداری) با شاخص ۱۲۷، اهواز (پادادشهر) با شاخص ۱۳۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارند.

هوای شهر‌های امیدیه، بهبهان، رامشیر، رامهرمز، شادگان و ماهشهر به علت نبود آلودگی قابل قبول اعلام شده، اما هیچ شهری در استان خوزستان در این مدت هوای پاک نداشته است.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و... موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا " ناسالم" است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار