کردستان در جایگاه نخست تولید گندم دیم کشور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: کردستان به عنوان استان اول کشور در تولید گندم دیم شناخته شده که بسیار ارزشمند است.

پیمان اسکندری صبح امروز در همایش طرح جهش تولید در دیمزار‌ها در سنندج اظهار کرد: افتخارات و کسب رتبه‌های برتر در تولید محصولات کشاورزی حاصل تلاش شبانه روزی تک تک کشاورزان و مجموعه فعالین در سازمان جهاد کشاورزی در سطح استان است.

وی تصریح کرد: کردستان به عنوان استان اول کشور در تولید گندم دیم شناخته شده که بسیار ارزشمند و این مولفه مورد توجه و تاکید رهبر معظم انقلاب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: کسب این جایگاه بسیار مهم است، اما حفظ آن از اهمیت بیشتری برخودار بوده و این نیاز به برنامه‌ریزی است و باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.

اسکندری در ادامه به ضرورت توجه به امنیت غذایی و برنامه‌ریزی در این حوزه گریزی زد و گفت: شرایطی که امروز کشور در تامین غلات و دانه‌های روغنی دارد ویژه بوده و این ضرورت تلاش بیشتر در این زمینه را دوچندان می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اضافه کرد: تولید بیشتر این محصولات کشاورزی ضمن جلوگیری از خروج ارز امنیت غذایی کشور ما را حفظ و تقویت می‌بخشد.

به گفته وی، خودکفایی در حوزه تولید محصولات غذایی از اولویت‌های دولت سیزدهم بوده و کشاورزان و در مجموع فعالین بخش کشاورزی در خط مقدم تحقق این هدف قرار دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اذعان کرد: کشاورزی، دامداری، دامپروری یک کار توجیه‌پذیر و اقتصادی نبود این مهم در دنیای امروز تفاوت پیدا کرده و تحصیلکردگان در این بخش قطعا موفق‌تر عمل خواهند کرد.

اسکندری با بیان اینکه تحصیلکردگان رشته‌های کشاورزی نباید تنها به فکر پشت میزنشینی و استخدام در سازمان و ادارات تابعه جهاد کشاورزی باشند، گفت: امروز آمیختن علم و عمل در تولید محصولات کشاورزی امری ضرورت و اقتصاد این بخش را به شدت تکان خواهد داد.

وی اذعان کرد: برگزاری استارتاپ مانند دیوار در بخش کشاورزی برای انجام معاملات، ارائه ایده‌های نو از نیاز‌های ضروری با توجه به ظرفیت‌های استان در این بخش است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه ۵ هزار تحصیلکرده بخش کشاورزی داریم که باید از توان و ظرفیت آن‌ها استفاده شود، گفت: ایجاد چنین آستارتاپ‌هایی می‌تواند زمینه را برای معرفی توانایی این افراد تحصیلکرده و بهره‌گیری از ظرفیت آن‌ها در بخش کشاورزی در استان فراهم می‌سازد.

اختصاص ۱۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات خرید اداوات کشاورزی در کردستان

 مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) کردستان نیز در این همایش اظهار کرد: ستاد فرمان امام(ره) به عنوان ستاد پیشرفت و نوآوری در بخش‌های مختلف استان در حال فعالیت است.

مهدی طالبی افزود: فعالیت‌های بخش کشاورزی توسط شرکت گسترش توسعه پردیس که زیرمجموعه این ستاد است، انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سهمیه امسال استان اختصاص یک هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ۴ درصد برای خرید تجهیزات و ادوات کشاورزی برای اراضی زیرپوشش طرح جهش تولید است.

طالبی ادامه داد: سال گذشته ۱۰۰ درصد اعتبارات اختصاص داده شده به خرید اداوات کشاورزی در استان جذب نشد ولی امید می‌رود امسال این مهم تحقق پیدا کند.

همایش طرح جهش تولید در دیمزارها در سنندج با هدف هماهنگی و بازآموزی این افراد و ارائه گزارش عملکردی از اجرای طرح جهش تولید در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد.

سال زراعی جاری، چهارمین سال اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای استان کردستان است و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۶۵۰ هزار هکتار از اراضی استان زیرپوشش این طرح قرار می‌گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.