دبیرکل مجمع تقریب:

سیاستمداران غرب از توهین به مقدسات ادیان دیگر جلوگیری کنند

شهریاری گفت: توصیه ما به همه سیاستمداران و فرهنگیان جهان غرب این است که از توهین به مقدسات ادیان دیگر جلوگیری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب در وبینار سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی اظهار کرد: سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی را در حالی شروع می‌کنیم که بسیاری از مفاهیم و مسائل نظری در حوزه وحدت اسلامی در طی چند دهه اخیر از طرف دانشمندان و فرهیختگان و علما تبیین شده و تمرکز امسال ما در کنفرانس بر جنبه‌های عملی وحدت است. به همین جهت عنوان کنفرانس وحدت امسال را «همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به ارزش‌های مشترک» انتخاب کردیم. ارزش‌های مشترکی که می‌تواند جهان معاصر را دچار تغییر و تحولات اخلاقی کند و ما شاهد جامعه اسلامی و جهانی سرشار از صلح و آرامش باشیم.

وی افزود: گسترش گفتمان امت واحده، هدف اصلی ما در کنفرانس‌های وحدت بوده و هست؛ چرا که امت واحده یک مفهوم اسلامی و ذکر شده در قرآن است. این مفهوم را به عنوان آرمانی که جوامع اسلامی به سمت آن حرکت می‌کنند، انتخاب کردیم و در نهایت می‌توانیم امیدوار باشیم که طرح‌هایی مثل اتحادیه کشور‌های اسلامی این امکان را پیدا کند تا در صحنه حقیقی نمود یابد و شاهد آن باشیم که مرز‌های کشور‌های اسلامی کمرنگ می‌شود، این کشور‌ها دارای پول واحد و نظام بانکی واحدی هستند، همچنین مجلس واحدی دارند که در آن می‌توانند قوانین مشترک و مورد اجماع خود را به تصویب برسانند. 

شهریاری خاطرنشان کرد: ما نظریه امت واحده را بر مبنای پنج مرحله مطرح کردیم که مرحله پنجم آن دستیابی به اتحادیه کشور‌های اسلامی است و آن را در کتابچه‌ای توصیف کرده‌ایم که در سایت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلام قابل دسترسی است.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین ارزش‌های مشترکی که جوامع اسلامی با همکاری می‌توانند به آن دست پیدا کنند، امنیت است؛ امنیت در سه لایه ملی، منطقه‌ای و اسلامی مد نظر بوده است. به همین جهت ما با تمرکززدایی از کنفرانس وحدت اسلامی و طراحی کنفرانس‌های منطقه‌ای و موضوعی و محتوایی این توفیق را داشته ایم که بتوانیم کنفرانس‌های متنوعی را در سطح استانی و در سطح کشور‌های منطقه و اسلامی و جهانی، طراحی و اجرا کنیم.

دبیرکل مجمع تقریب گفت: از جمله کنفرانس‌های منطقه‌ای که طی سنوات اخیر در مجمع تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، کنفرانس منطقه‌ای کردستان با مرکزیت سنندج، کنفرانس منطقه‌ای گلستان با مرکزیت گرگان و کنفرانس منطقه‌ای آذربایجان غربی با مرکزیت ارومیه بود.

وی افزود: در کنفرانس‌های منطقه‌ای ما این توفیق را داریم که بالغ بر ۷۰۰، ۸۰۰ نفر از مهمانانی که امکان حضور آنان در کنفرانس وحدت پیشین نبوده است، دعوت نماییم تا ائمه جمعه و جماعات، علما و فرهیختگان و اندیمشندان بتوانند در کنفرانس‌های استانی شرکت کنند.

 شهریاری افزود: در کنفرانس‌های استانی این توفیق را داریم تا مدعوین گسترده‌ای را از یک استان و استان‌های همجوار دعوت نماییم؛ از جمله اینکه در کنفرانس آذربایجان غربی موفق شدیم بالغ بر ۷۰۰ مهمان استانی و ۳۵۰ مهمان از استان‌های همجوار و ۵۰ مهمان از کشور‌های اطراف استان آذربایجان غربی از جمله روسیه، گرجستان، عراق، آذربایجان و سوریه را دعوت کنیم. همچنین در حال طراحی چهارمین کنفرانس منطقه‌ای در استان هرمزگان و در منطقه بندرعباس هستیم.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از محور‌های تمرکززدایی از کنفرانس وحدت اسلامی، کنفرانس همسایگانی و اسلامی بوده است. ما موفق شده‌ایم کنفرانس‌هایی را در کشور‌های همسایه برگزار کنیم. خود ما به عنوان مدعو در آن کنفرانس‌ها حضور داشته‌ایم و نهاد‌های مدنی از کشور همسایه دعوت کننده مهمانان بودند و به عنوان میزبان، کنفرانس منطقه‌ای وحدت را در آن کشور برگزار کردند که تا الان توانسته‌ایم این کنفرانس را در عراق برگزار کنیم و در پاکستان، لبنان، اندونزی و در روسیه هم در حال طراحی کنفرانس‌های منطقه‌ای با همسایگان خود هستیم.
 
دبیرکل مجمع تقریب گفت:کنفرانس‌های منطقه‌ای همسایگانی و اسلامی این هدف را پیش رو دارد تا گسل‌های موجود و علل و عوامل تفرقه را مورد بحث و بررسی قرار دهد و با رو در رو شدن با مذاهب و نحله‌ها و فرقه‌های مختلف، این فرصت را ایجاد کند تا گفتمان حضوری را با شرکت گسترده‌ای از مخاطبان استانی، همسایگی و کشور‌های اسلامی در دستور کار داشته باشیم و از این جهت، این مسئله بسیار می‌تواند حائز اهمیت باشد.

وی خاطرنشان کرد: در کنفرانس‌های وحدت منطقه‌ای بالغ بر ۱۱۰۰ نفر از فرهیختگان استانی و همسایگانی را در شهری همانند ارومیه جمع کردیم و بالغ بر ده‌ها نفر از برگزیدگان آن‌ها سخنرانی کردند. با تبادل فکری و همفکری و همزبانی رو در رو احساس امنیت تقویت می‌شود که این خود بخشی از امنیت است.

دبیرکل مجمع تقریب ادامه داد: از این جهت کنفرانس مناره طراحی شده تا ما بتوانیم با توصیه‌های اخلاقی و منشور‌های رفتاری که برای رسانه‌ها تولید می‌شود، آشنا شویم و با انتخاب آثار برگزیده رسانه‌ای که بر وحدت در جهان و کرامت انسانی و بسیاری از ارزشهای انسانی تأکید می‌کنند، در این زمینه مفید باشیم. جشنواره مناره به زودی برگزار خواهد شد و منتخبین از حوزه‌های رسانه و شبکه‌های اجتماعی اعم از فیلم و عکس و انیمیشن در آن معرفی می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما در جهان کنونی دچار مخاطرات امنیتی هستیم که بخشی از این مخاطرات، ناشی از گسترش روزافزون فناوری در جهان است؛ به خصوص فناوری‌هایی که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. بسیاری از شرکت‌هایی که دارای کلان‌داده‌های جهانی هستند، به نحو افسارگسیخته‌ای در حال طراحی هوش مصنوعی می باشند و این نگرانی وجود دارد که در حوزه اخلاقی و اجتماعی ربات ها بر بشر سیطره پیدا کنند و حیات بشریت را مورد تعرض قرار دهند .

دبیرکل مجمع تقریب ادامه داد: از همین جهت توصیه ما به همه کشورهایی که دارای کلان داده‌ها هستند و ابزارهای جست‌وجو را بر این کلان داده‌ها سوار کرده‌اند و می‌توانند از آنها برای گسترش فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کنند، این است که ما حتما باید سازمانی را در سطح جهانی طراحی کنیم تا کنترل و نظارت بر گسترش این نوع فناوری‌ها را مد نظر قرار دهد و از اینکه شرکت‌های خصوصی برای دستیابی به سود بیشتر و آرمانهای شخصی خود حیات بشر را به مخاطره بیندازند، پیشگیری کند.

شهریاری در پایان گفت: از همه کسانی که در سی و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی حضور پیداکرده‌اند، فیلم ویدیویی فرستاده‌اند، در وبینارهای ما شرکت کرده‌اند و یا به هر نحو دیگری در اثربخشی این کنفرانس مؤثر بوده‌اند، بسیار قدردانی می کنیم.

ضمن اینکه گفتمانی شکل می گیرد که این گفتمان ما را به سوی وحدت در میدان سوق خواهد داد و از بسیاری از سوء‌ ظن ها و سوء برداشت‌هایی که ممکن است به جدایی و تفرقه و ملاقات نکردن ما با یکدیگر منجر شود، پیشگیری خواهد کرد.

دبیرکل مجمع تقریب اظهار كرد: در حوزه امنیت جهانی هم در دولت فعلی تلاش گسترده‌ای شده است تا ما ارتباطات خود را با همسایگانمان به خصوص کشورهای اسلامی مثل عربستان و ترکیه ارتقا دهیم و بتوانیم از طریق گفتمان امنیت جهانی و امنیت منطقه‌ای نوعی از همکاری اسلامی را ایجاد کنیم که به سوی ارزش‌های مشترک میدانی که عمدتا امنیت منطقه‌ای است، پیش برویم.

وی تصریح کرد: اگر تهدیدی در منطقه وجود داشته باشد، این تهدید از ناحیه بیگانگان و کسانی است که خارج از این منطقه هستند و  به ثروت‌های گسترده این موقعیت جغرافیایی چشم طمع دوخته‌اند. طبیعتا همکاری‌های اسلامی برای دستیابی به امنیت منطقه‌ای می تواند بسیار ثمربخش باشد.بازطراحی سیاسی بین نظام جمهوری اسلامی و نظام پادشاهی عربستان سعودی می‌تواند رهنمود خوبی برای همه کشورهای اسلامی باشد تا بتوانند تهدیدها را تبدیل به فرصت کنند و از فرصت‌ها طرح‌های مؤثری بسازند که موجبات سعادت و سلامت شهروندان و کلیه مسلمانان و انسان‌هایی که در منطقه حضور دارند را به ارمغان بیاورد.

شهریاری گفت: همچنین همکاری با هم‌پیمانان خود از جمله در روسیه و چین را مد نظر قرار داده‌ایم؛ چرا که معتقدیم روابط گسترده اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بین روسیه و چین به یک دالان مبادلاتی اقتصادی و فرهنگی منجر خواهد شد که این دالان، امنیت منطقه را بیش از گذشته تأمین خواهد کرد.

وی افزود: اگربتوانیم جاده ابریشم را مجددا در مسیر چین، افغانستان، پاکستان، ایران و ترکیه و دیگر کشورهای همسایه راه‌اندازی کنیم، آمد و شد مبادلات تجاری و اقتصادی از هر چیز دیگری اثربخش‌تر خواهد بود.

دبیرکل مجمع تقریب اضافه کرد: منافعی که تجار برای تبادل اقتصادی دنبال می‌کنند، همواره موجب نوعی هماهنگی و همکاری بین کشورهای مختلف شده است. در قرن حاضر هم ما می‌توانیم با شکل دادن به همکاری‌های اقتصادی با هم‌پیمانان خود، مسیری را رقم بزنیم که این مسیر ، رفاه و آسایش و هدایت جوامع اسلامی را  به ارمغان می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر کنفرانس‌های منطقه‌ای که در داخل و خارج کشور دنبال کرده‌ایم، برگزاری کنفرانس‌های موضوعی را نیز مدنظر داریم، چرا که معتقدیم ظرفیت‌های گسترده‌ای  بین اساتید دانشگاه و دانشگاه‌های جهان اسلام وجود دارد و ما می‌توانیم با کمک طلاب و دانشجویان و اساتید و اعضای هیئت علمی و دانشگاه‌های معتبر جهان اسلام ، ارزش‌های مشترک خود را دنبال کنیم. به همین دلیل ما در حال پیگیری برگزاری کنفرانسی تحت عنوان «کنفرانس کرامت انسانی» با محوریت خانواده هستیم. در این کنفرانس به دنبال ارزش‌هایی هستیم که این ارزش‌ها می‌تواند موجب تحکیم بنیان خانواده شود و از آسیب‌هایی که امروز خانواده را در دنیای غرب تهدید می کند و تبدیل به معضلی برای کشورهای غربی شده است، پیشگیری کند.

شهریاری گفت: در کنفرانس کرامت انسانی، دانشگاهیان مورد هدف هستند تا با استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاه و پژوهشگاه‌ها بتوانیم ارزش‌های مشترکی از جمله ارزش خانواده، فرزندآوری و تربیت فرزند را دنبال کنیم که تمام فرق اسلامی بر آن اتفاق نظر دارند.

وی تصریح کرد: در کنفرانس وحدت بر پیشگیری از توهین به مقدسات نیز تأکید خواهیم کرد. آنچه که امروز از طریق اسلام هراسی و قرآن‌سوزی در دنیای غرب دنبال می‌شود، چیزی جز هراس‌افزایی در داخل جوامع غربی را در پی ندارد.

دبیرکل مجمع تقریب اظهار كرد: توصیه ما به همه سیاستمداران و فرهنگیان جهان غرب این است که از توهین به مقدسات ادیان دیگر جلوگیری کنند، چرا که این توهین‌‌ها موجب بروز خشم در جامعه خواهد شد و این خشم گریبان خود جامعه غربی را خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: باید بتوانیم قوانین و ضوابطی را تنظیم کرده و در بنگاه های بین المللی آن را تصویب کنیم و از توهین به مقدسات و جریحه‌دار شدن احساسات حدود دومیلیارد انسان پیشگیری به عمل آوریم.

شهریاری گفت: توصیه ما به سردمداران سیاسی کشورهایی که چنین اموری را آزادی تلقی می‌کنند، این است که این آزادی نیست، بلکه خفت و خواری است که موجب توهین می شود و توهین نوعی رفتار ناشایست و خلاف کرامت انسانی است.

وی افزود: از این جهت ما مجموعه ای از کنفرانس‌ها را با عنوان «کنفرانس مناره» طراحی کرده‌ایم که در این کنفرانس‌ها ظرفیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد بحث و نقد قرار می‌گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۰ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
هرکی با قرآن درافتاد وافتاد
آخرین اخبار