کاهش التهابات و افزایش شفافیت با عرضه سیمان در بورس کالا

کارشناس بازار سرمایه گفت: بر اساس تجربیات جهانی، به جهت داشتن یک مکانیزم شفاف و بدون واسطه برای بازار یک محصول، ورود و ماندن آن در بورس کالا است.

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر تجربه‌ای که در تمامی بازار‌های مالی و بورس کالای کشور‌ها وجود دارد و آن را مطالعات تطبیقی هم تایید می‌کند این نکته است که بهترین مکان برای کشف قیمت منصفانه، شفاف و مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا بازار بورس کالا است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: انتخاب تمام دنیا برای کشف قیمت‌های شفاف در محصولات، بازاری قاعده‌مند و منضبط همانند بورس کالا است کشور ما نیز این تجربه را دارد. به طور مثال زمانی که معاملات آتی سکه را در بورس کالا برای ثبات بازار متوقف کردند این طرح شکست خورد؛ در کل عرضه هر نوع محصولی مانند سیمان در بورس کالا که بازاری قانون‌مند است و بر آن نظارت درستی شکل می‌گیرد بهترین گزینه خواهد بود. همچنین با کاهش التهاب آن محصول با عرضه همراه می‌شود.

او بیان کرد: هرگونه دخالتی در نظام قیمت گذاری یا خروج محصولاتی مانند سیمان از بورس کالا نتیجه‌ای به جزء ایجاد رانت و شکل گیری مجدد واسطه گری نخواهد داشت که تمام این موارد سبب کاهش انگیزه برای تولید و محدود شدن دسترسی‌ها خواهد شد.

وی گفت: بر اساس تجربیات جهانی اولویت برای داشتن یک مکانیزم شفاف و بدون واسطه برای بازار یک محصول ورود و ماندن آن در بورس کالا است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار