تأکید ايران بر ضرورت همکاری کشورهای همسایه برای حل مشکلات افغانستان

کاظمی قمی ضمن انتقاد از دخالت‌های بی جا آمریکا در امور افغانستان طی سالیان گذشته، بر ضرورت همکاری کشورهای همسایه برای کمک به حل مشکلات افغانستان، بدون اتکاء به عنصر بیگانه تأکید کرد.

حسن کاظمی‌قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان که به منظور شرکت در نشست فرمت افغانستان در «کازان» به سر می‌برد، طی سخنانی رویکرد جمهوری اسلامی ایران راجع به افغانستان و تحولات این کشور را تشریح کرد.

وی ضمن انتقاد از دخالت‌های بی‌جا وسیاست‌های نادرست آمریکا در امور افغانستان طی سالیان گذشته، ضرورت همکاری بیشتر کشورهای همسایه برای کمک به حل مشکلات افغانستان، بدون اتکاء به عنصر بیگانه را مورد تاکید قرار داد و افزود: در برابر جبهه "همسایگان" افغانستان، "بیگانگانی" قرار دارند که اگر چه از منطقه دور هستند، اما منافع خویش را برتری بخشیده و ارزش‌های رایج جوامع خود را برای دیگران ترویج و تبلیغ می‌کنند. بیست سال اشغالگری مستمر و بدون دلیل آمریکا و هم پیمانانش، آشکار ساخت که جبهه بیگانگان با منافع ملی افغانستان سر سازگاری ندارد.

کاظمی قمی گفت: با در نظر داشت این مهم، اکنون امید بیشتری است تا سیاست همسایگی بر بنیاد جلب منفعت و دفع مضرت به سرعت مدنظر واقع گردد و برنامه اجرایی چنین سیاستی از سوی حکومت سرپرستی افغانستان توأم با رایزنی با همسایگان دنبال شود.

همچنین سرگئی لاوروف در نشست فرمت مسکو گفت روسیه بازگشت زیربناهای نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان را غیرقابل قبول می داند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار