رئیس قوه قضائیه در مراسم بزرگداشت روز آتش‌نشان:

پدافند غیرعامل در بسیاری از موارد، مقدم بر پدافند عامل است

اژه ای گفت: پدافند غیرعامل در بسیاری از موارد، مقدم بر پدافند عامل است و همه ارکان حکومت باید در این راستا سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی سخنانی در مراسم بزرگداشت روز آتش‌نشان که در مجموعه ۱۲ هزار نفری آزادی و با حضور آتش‌نشانان و خانواده‌های آن‌ها برگزار شد، با تبیین و تشریح نقش شهرداری‌ها در توسعه عمران و آبادانی و ایمن‌سازی شهرها، گفت: یکی از زیرمجموعه‌های شهرداری، آتش‌نشانی است که جایگاه ممتازی در مباحث مرتبط با ایمن‌سازی و آسایش و آرامش شهروندان دارد. بر همین اساس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، روزی را به نام روز آتش‌نشانی نامگذاری کرد.

رئیس قوه قضائیه ، با  تشریح ویژگی‌های سازمان آتش‌نشانی و آتش‌نشانان گفت: یکی از مهمترین ارکان در کار آتش‌نشانی، نیروی انسانی است؛ آتش‌نشانان ما از عنصر مهارت، شجاعت و دلسوزی برخوردارند و مهمتر از این‌ها، آماده ایثارگری و جانفشانی برای نجات جان هموطنان و هم‌نوعان خود هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: پس از عامل نیروی انسانی، مبحث اهمیت تجهیزات کافی و به‌روز در آتش‌نشانی مطرح است؛ دستگاه‌ها و مسئولان ذی‌ربط در کشور باید نهایت اهتمام و تدابیر خود را در جهت تجهیز مستمر ابزار و وسایل آتش‌نشانی به‌کار گیرند؛ باید به‌گونه‌ای تدبیر شود که ما برای امدادرسانی به مردم در هر حادثه‌ای و با هر وسعتی آمادگی داشته باشیم.

رئیس عدلیه ادامه داد: پیش‌بینی حوادث غیرمترقبه و برخورداری از آمادگی مستمر برای مقابله با این حوادث، مقوله بسیار با اهمیتی است؛ ممکن است در منطقه‌ای طی سالیان متمادی سیل یا زلزله به وقوع نپیوسته باشد، این امر نباید ما را به این فرض برساند که دیگر سیل و زلزله‌ای در آن منطقه رخ نخواهد داد بلکه باید برای مواجه شدن با هر گونه شرایطی در هر زمانی از آمادگی برخوردار باشیم. 

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در کار خطیری نظیر آتش‌نشانی، عنصر زمان از اهمیت بالایی برخوردار است لذا باید تمام تدابیر را اتخاذ کنیم تا موعد رسیدن آتش‌نشانان و نیرو‌های امدادی به محل حادثه یا سانحه، در کمترین زمان ممکن صورت گیرد؛ در همین راستا باید به‌گونه‌ای تدبیر شود که در برخی مناطق و نقاط که امکان امدادرسانی زمینی میسر نیست، مقدمات امداد هوایی تمهید شود و مسیر‌ها به گونه‌ای تعبیه شود که سرعت رسیدن آتش‌نشانان به محل وثوع حادثه، به شکل محسوسی تقلیل یابد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله پیشگیری گفت: باید تمام تدابیر و اقدامات تمهید و اتخاذ شود تا اصل پیشگیری از حوادث، همواره مقدم باشد؛ در این راستا، تمامی قوا و دستگاه‌ها و شهرداری‌ها و شورا‌های شهر، باید اقدامات سازنده را در دستور کار قرار دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به مبحث پدافند غیرعامل گفت: پدافند غیرعامل در بسیاری از موارد، مقدم بر پدافند عامل است؛ این مقوله‌ای است که همه ارکان حکومت به ویژه شهرداری‌ها، باید نسبت به آن توجه داشته باشند و در این راستا سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهند. در قضیه متروپل، چنانچه اصول ناظر بر پدافند غیرعامل به طور دقیق و کامل لحاظ می‌شد، قطعا از ابعاد خسارت به بار آمده، کاسته می‌شد.

 طی این مراسم در حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از خانواده رضا دارابی از شهدای آتش‌نشان تجلیل و قدردانی به عمل آمد؛ رضا دارابی فرمانده ایستگاه شماره ۱۲۰ آتش نشانی تهران در اسفندماه سال گذشته حین عملیات اطفای حریق ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار به‌دلیل شدت جراحات ناشی از سقوط در چاهک آسانسور ساختمان به شهادت رسید.

برچسب ها: قوه قضائیه ، آتش نشان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۰۸ مهر ۱۴۰۲
آقا عجب حرفی!
آخرین اخبار