بیش از چهار هزار سالمند تحت پوشش بهزیستی همدان هستند

چهار هزار و ۲۳۵ سالمند شامل ۵۹ درصد زن و ۴۱ درصد مرد در استان همدان زیر پوشش خدمات مستمر و غیرمستمر سازمان بهزیستی هستند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان با اشاره به اینکه سه مرکز شبانه روزی سالمندان در استان همدان فعال است که تعداد سالمندان مقیم این مراکز نیز ۳۱۴ نفر هستند گفت: در این مراکز خدمات مختلف پزشکی، توانبخشی، پرستاری و طرح‌های توانمندسازی با هدف افزایش توانمندی و مشارکت فرد سالمند در جامعه و برنامه‌های فرهنگی اجتماعی اجرا می‌شود.

امیر کوکائیان گفت: تعداد ۴۲۱ سالمند از بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند و ۸۲۹ سالمند نیز از خدمات بیمه بهزیستی بهره‌مند هستند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان با اشاره به فعالیت ۲ خانه کوچک سالمندان در همدان گفت: خانه‌های کوچک سالمندان از مراکز شبانه‌روزی هستند که امکان زندگی افراد در محیط‌های کوچک با ظرفیت ۱۰تا ۱۵ نفر را فراهم می‌کنند به گونه‌ای که آن‌ها بتوانند به‌صورت مستقل در آنجا زندگی کنند.

کوکائیان گفت: سه مرکز روزانه سالمندان نیز در استان همدان با ۲۳۰ نفر ارائه خدمات می‌کند که با فعالیت چنین مراکزی، در کنار خانواده بودن و مستقل ماندن سالمندان بیشتر می‌شود و نیاز چندانی به مراکز نگهداری شبانه روزی نخواهیم داشت.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان گفت: در مراکز نگهداری روزانه سالمندان، امکان فعالیت این افراد در بخش‌های مختلف مانند هنری و فرهنگی وجود دارد و خدمات توانبخشی، روان‌شناسی و تقویت حافظه در آن ارائه می‌شود.

کوکائیان گفت: شعار ملی روز جهانی سالمندان سال ۱۴۰۲ را "تحقق وعده‌های اعلان جهانی حقوق سالمندان" اعلام کرد و بر ضرورت پای کار آمدن شهرداری و بهره گیری از ظرفیت فرهنگسرا‌ها برای توانمندسازی این قشر تاکید کرد.

او گفت: استان همدان جز استان‌های نخست کشور در مقوله سالمندی است و علاوه بر توجه به اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، به سالمندان استان نیز توجه ویژه‌ای وجود دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.