باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

سرانجامِ پادزهر مدیریت شهری برای خانه‌دار شدن مردم چه شد؟

فروش متری مسکن در بورس نزدیک به یکسال است که توسط شهرداری مطرح شده، اما هنوز لایحه آن به شورای شهر تهران ارسال نشده است.

هر زمانی که اسم مسکن می آید؛ داغ دل خیلی ها تازه می شود و به قول یک مسئولی این مسکن و مسکن دار شدن تبدیل به آرزو برای بسیاری از مردم خصوصا شهروندان تهرانی شده است! متاسفانه خبرهای خوب درباره این آرزو کم شنیده می شود و تا به امروز هم هرچیزی شنیدیم یا وعده های قبل انتخابات بوده و یا سخنرانی هایی در برنامه ها بوده است و نباید زیاد به آنها دل خوش کرد و امید داشت به هرحال گله های فراوانی وجود دارد و انگار پادزهر مناسب این معضل هنوز به دست مسئولان نرسیده است! اما این موضوع آنقدر اهمیت دارد که درباره آن و ارائه تسهیلات به مردم علاوه بر مسئولان کشوری، این دوره از مدیریت شهری هم به میدان آمد و به شهروندان وعده هایی در قالب فروش متری مسکن، ایجاد قرارگاه مسکونی و... داده است اما این ها دقیقا به کجا رسید؟

ببینید فروش متری مسکن از این جهت مهم است که  چون اغلب افراد، سرمایه لازم برای خرید یک واحد کامل را ندارند، لذا، دولت در این طرح تدبیری اندیشیده که افراد با هر میزان سرمایه بتوانند چندمتر زمین خریداری کنند. بدین ترتیب، علاوه بر اینکه می توانند سرمایه گذاری مناسبی داشته باشند و سود حاصل از آن را دریافت کنند، دولت هم توانسته سرمایه‌ها‌ی راکد افراد که به سمت سکه و دلار می‌رود را به سمت و سوی مسکن برده و این بخش را از رکود خارج کند. علیرضا زاکانی شهردار تهران در این باره معتقد است که  فروش متری از طریق بورس و از طریق سامانه‌هایی که در حال حاضر بخش زیادی از آنها رونمایی شده انجام خواهد شد؛ اما این مسیر پیوستگی به بازار سرمایه شاید برقرار شود و این امکان فراهم خواهد شد تا مردم بتوانند روی پول خود حساب باز کنند و پول خرد مردم ارزش پیدا کند.

مهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد که  فروش متری مسکن قیمت مسکن و میزان تورم را کاهش می دهد یعنی پول های سرگردان و خردی که  در جامعه داریم، آنها را وارد مسکن می کنیم هم اشتغال ایجاد می شود و هم مسکن تولید می شود همچنین مردم خانه دار می شوند؛ این طرح یک مدل برای تامین مالی جهت پروژه های مسکن است.

نکته جالب اینجاست که با توجه به اهمیت چنین مسئله ای اما لایحه فروش متری مسکن هنوز به شورای شهر تهران نرسیده و نمایندگان مردم از جزئیات این طرح اصلا خبر ندارند اینها اظهارات مهدی عباسی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران و تشکری هاشمی عضو دیگر شورای شهر است.

این موضوع چندین وقت است که مطرح شده اما شورای شهری‌ها بی‌اطلاع هستند و از وعده شهردار تهران بی خبرند! البته معاون شهردار تهران تیرماه امسال بود که گفت: در خصوص فروش متری مسکن گفت: لایحه این کار را به شورای اسلامی شهر تهران ارسال خواهیم کرد. اما خبری نیست که نیست...!همچنین عباسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران این نکته را هم متذکر شد که فروش متری مسکن تجربه ناموفقی بوده و باید ببینیم شهرداری تهران چه ایده جدیدی دارد!

حالا شمارش معكوس اٰغاز شده و منتظريم ببينيم كه شهردارى چگونع قرار است بار سنگين مسكن را تا حدودى از روى دوش مردم بردارد! آيا با بى اطلاعى اعضاي شوراى شهر و لايحه كار به جايى ختم مى شود!؟

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
هر وقت شهرداری تونست یه نقشه راحت الاستفاده و کامل و دقیق از خیابونای تهران در حد نقشه نیویورک تو اینترنت بذاره اونوقت میشه بهش امیدوار شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۴ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
فقط برا دلالی خوب میشه و بس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۰ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
ای کاش کمی غیرت و مسئولیت پذیری و کشور داری را از شیوخ حاشیه خلیج فارس یاد میگرفتید : که چطور جوانان و مردم کشورشان را به راحتی صاحب کار و زندگی و مسکن میکنند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۳ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کار بلد نیستید . غلط کردم را برای همین روزها گذاشتن
Iran (Islamic Republic of)
و
۰۹:۱۲ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
در کشور علیرغم دشمنی ها و تحریمها چیزی کم نداریم مشکل در نابرابری استفاده از ظرفیت هاست اسم آن هر چه باشد فرق نمی کند کم نیستند افرادی که به اندازه عده زیادی سرمایه اندوخته و بلاتکلیف گذاشته اند دارای چندین خودرو و هزاران متر و واحد مسکونی هستند و در تسلط آنهاست حاضر هم نیستند حتی منصفانه در اختیار نیازمندان قرار دهند و اجاره یک واحد مسکونی خود را از صدها واحد به روز و محاسبه دقیق از مستاجر دریافت می کنند چنان بی رحمانه که نمیتوان توصیف کرد حتی از هزینه ی قبض آب دو هزار تومانی هم نمی گذارند ال بتهون افراد بازنده واقعی هستند و عاقبت خوبی هم در دنیا ندارند و با حسرت و اندوه و سختی همه دارایی های خود را وا می گذارند و می روند .
Iran (Islamic Republic of)
بهبهان
۰۹:۰۳ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
شما بگید من چطور خونه دار بشم هیچ پس‌اندازی ندارم درآمدم به پنجم ماه هم نمی‌کشه بخاطر تورم بچه سوم نمیتونم داشته باشم
دوتا هم پسر بزرگ دارم با خرج زیاد چهار نفری تو یک اتاق ۳×۴
به لطف اداره زندگی می کنیم
حالا شما بفرمایید ما چطور خونه داربشیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا این پیام رو بزارید شاید یک انسان پول دار پیدا شد
و به من کمک کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۸ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
آنقدر پروبال این خانه می پیچید تا همه سازندها وکسانی که به شوقی دراین امور هستن کنار بروند.
ونتیجه تولید مسکن صفر وتقاصا نجومی شود .
دیگر فایلی برای فروش پیدا نشود.
آخرین اخبار