مراجعه بیش از ۴۲ هزار ناوگان سنگین به مراکز معاینه فنی مازندران

بیش از ۴۲ هزار ناوگان سنگین از ابتدای امسال تاکنون به مراکز معاینه فنی مازندران مراجعه کرده اند.

قدمی سرپرست معاونت حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مازندران گفت: بیش از ۴۲ هزار و ۸۰۵ خودرو سنگین از ابتدای امسال تاکنون به مراکز معاینه فنی استان مراجعه کرده اند.

قدمی افزود: در راستای ارتقای ایمنی در تردد جاده‌ای، حفظ محیط‌زیست از آلودگی، کاهش ترافیک ناشی از نقص فنی خودرو در جاده‌ها همه وسایل نقلیه سنگین ملزم به داشتن برگه معاینه فنی خودرو هستند و از ابتدای امسال تاکنون ۳۳ هزار و ۲۸۲ خودرو‌های سنگین قبولی داشته اند.

او گفت: مازندران دارای شش مرکز معاینه فنی است که در ۶ ماهه امسال ۴۲ هزار و ۸۰۵ خودرو سنگین به این مراکز مراجعه کرده اند که از این تعداد خودرو ۳۳ هزار و ۲۸۲ خودرو سنگین موفق به اخذ معاینه فنی شده اند که تعداد خودرو‌های سنگین مراجعه کننده نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است.

قدمی افزود: تعداد خودرو‌های مردودی از میان مراجعه کننده به مراکز با توجه به تشدید نظارت‌ها و تاکید بر ورود ناوگان سالم به چرخه حمل و نقل در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافت.

او گفت: به منظور ارتقای ایمنی تردد جاده‌ای و کاهش میزان آلودگی هوا، این مراکز زیر نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تاسیس و راه اندازی شده اند تا به صورت مکانیزه و بدون دخالت کاربر، نسبت به کنترل فنی خودرو‌های سنگین اقدام و برای آن دسته از خودرو‌هایی که فاقد نقص فنی می‌باشند برگه معاینه فنی صادر گردد.

قدمی افزود: در مراکز فوق الذکر، علاوه بر بازدید‌های ظاهری شامل کیفیت آج لاستیک ها، شیشه‌ها و آینه ها، چراغ ها، کمربند ایمنی، کپسول آتش نشانی، باک ها، درب‌ها و موارد ایمنی داخل خودرو، آزمون‌های مکانیزه شامل تست ترمز، لغزش جانبی چرخ ها، تست آلاینده ها، کیلومتر شمار و تست نور انجام می‌پذیرد.

او گفت: با توجه به متصل بودن تمامی مراکز به سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) نتایج حاصل از تست خودرو‌ها رصد شده و در صورت عدم وجود مشکل گواهی معاینه فنی صادرمی‌شود وبا توجه به ارتباط سامانه معاینه فنی با سامانه صدور بارنامه و صورت وضعیت، خودرو‌هایی که فاقد معاینه فنی باشند، قادر به دریافت بارنامه جهت حمل بار و صورت وضعیت جهت نقل و انتقال مسافر در محور‌های مواصلاتی نخواهند بود.

قدمی افزود: امیدواریم با انجام صحیح معاینه فنی خودرو‌ها و کنترل سلامت فنی آن‌ها گام موثری در افزایش ایمنی سفر‌های جاده‌ای و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی برداشته شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار