جزئیات نشت نفت در یکی از خطوط زیر‌دریایی/ ترمیم خط لوله نفتی ‌در عمق ۱۰ متری دریا

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اشاره به رفع مشکل نشت نفت از خط لوله زیردریایی در مسیر خارگ به گناوه گفت: این عملیات با استفاده از توانمندی شرکت‌های داخلی با موفقیت انجام شد.

عباس غریبی ظهر مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به نشت نفت در یکی از خطوط زیر دریایی در فاصله دو مایلی بندر گناوه در شهریورماه سال جاری اظهار داشت: در پی این حادثه بلافاصله تجهیزات، تیم‌ها و شناورهای دریایی مجهز به سیستم‌های رفع آلودگی دریا شرکت‌های پایانه‌های نفتی ایران، نفت فلات قاره و با مشارکت شناورهای اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در موقعیت مستقر شد.

وی مهار و جلوگیری از گسترش نفت برای جلوگیری از گستردگی آلودگی بیشتر نفت را از نخستین برنامه عملیاتی دانست و بیان کرد: به سبب ناشناخته بودن محل نشت نفت تیم‌های عملیاتی تلاش شبانه‌روزی را در دستور کار قرار دادند.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با بیان اینکه شناسایی محل نشت نفت به فوریت انجام شد اضافه کرد: به دلیل محبوس شدن حدود 72 هزار بشکه نفت خام در خط لوله، کار از حساسیت بالایی برخوردار بود زیرا هرگونه حادثه منجر به آلودگی بیشتر می‌شد همین موضوع حساسیت کار را افزایش داد.

غریبی با بیان اینکه نشت نفت زیر بستر دریا و سواحل گناوه شناسایی شد گفت: این خط لوله زیردریایی در عمق 4 متری بستر دریا و گل‌ و لای و این عملیات به شدت برای دستیابی به محل نشت نفت دشوار بود.

وی از تأمین همه تجهیزات و کالاهای مورد نیاز در داخل کشور برای جلوگیری از نشست نفت خبر داد و خاطرنشان کرد: در این عملیات از توانمندی شرکت‌های داخلی و مجموعه شرکت پایانه نفتی ایران و با همکاری شرکت نفت فلات قاره و اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر استفاده و عملیات با موفقیت انجام شد.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران موقعیت خط لوله نفتی را در عمق 10 متری دریا دانست و تصریح کرد: عملیات باید در تاریکی مطلق و همراه با گل و لای توسط تیم غواصی انجام می‌شد که بسیار سخت بود.

غریبی با بیان اینکه تیم غواصی با وجود سختی کار شبانه‌روز فعالیت کرد گفت: سرانجام محل نشت نفت مسدود شد و هم اکنون در حال تعمیرات کامل هستیم.

وی با بیان اینکه با کلمپس‌گذاری تعمیرات به پایان می‌رسد افزود سیاست اصلی شرکت ملی نفت ایران توجه ویژه به مسائل زیست محیطی و برای جلوگیری از گسترش آلودگی و حوادث احتمالی است و در این راستا تمامی تدابیر لازم تدوین شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.