حل مشکلات جهان با ظرفیت‌سازی بومی در علم وفناوری در جهان اسلام

مشکلات جهان با ظرفیت‌سازی بومی در علم وفناوری در جهان اسلام حل خواهد شد.

در افتتاحیه نشست تبادل تجربیات علمی (استپ) پنجمین دوره جایزه مصطفی (ص) که در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد، دانشمندان مختلف درخصوص کلیات مشکلات جهان اسلام تبادل تجربه کردند.

دراین نشست، پروفسور اقبال چودری، برگزیده ادوار قبل جایزه مصطفی (ص)  با ارائه تجربیات علمی‌اش  با دیگر نخبگان گفت: در جامعه‌ای وابسته به علم و فناوری زندگی می‌کنیم که به ندرت افرادی یافت می‌شوند که درباره علم و فناوری بدانند.

او با مقایسه زندگی قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی با زندگی کنونی گفت: قبل از سال ۱۹۴۰ احتمال مرگ با وبا و طاعون ۳۰ درصد بود و از کمبود غذای اولیه رنج می‌بردیم، اما امروزه به همه افراد جهان متصلیم، آماده فرود روی مریخ هستیم و زندگی فراتر از سیاره سبز در جریان است و هوش مصنوعی به طرز شگرفی توسعه یافته که معجزاتش هنوز آشکار نشده است.

این دانشمند با بیان اینکه ثمرات نبوغ انسان به افرادی که به آن‌ها نیاز دارند نرسیده است و جهان با فقر، گرسنگی، بیماری، درگیری، خشونت و
عدم اطمینان اقتصادی مواجه است اظهار کرد: امروزه با چالش‌های ناپایداری، چون ناامنی غذایی، بی‌سوادی، بیکاری جوانان، آسیب‌پذیری‌های آب و هوایی، افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، درگیری‌های منطقه‌ای و داخلی، اسلام‌هراسی، بی‌اعتمادی و تبعیض جهانی روبه‌رو هستیم و ظرفیت‌سازی بومی در علم و
فناوری در جهان اسلام می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات کمک کند. رشد مبتنی بر نوآوری محرک کلیدی برای توسعه اجتماعی-اقتصادی است و
برای رسیدگی به چالش‌های جهانی معاصر ضروری است.

 پروفسور صباح المؤمن نیز  با بیان اینکه TWAS توسط عبدالسلام، فیزیکدانی که برنده جایزه نوبل بود، تاسیس شد، گفت: عبدالسلام، معتقد بود که علم متعلق به همه است و باید در خدمت تحقق آن باشد. با وجود تسلط اخیر انسان بر علم و تکنولوژی فیزیک، دلیلی برای گرسنگی در جهان امروز وجود ندارد.

او با بیان اینکه ۲۱ نفر از اعضای TWAS ایرانی هستند، بیان می‌کند: TWAS دانشمندان جوان را در سراسر دنیا شناسایی می‌کند و هرسال ۲۵ جوان برجسته زیر ۴۰ سال، به عنوان زیرمجموعه جوان TWAS، برای مدت ۶ سال جذب می‌شوند.

بعد از او پروفسور عبدالقادر ارائه خود را تحت عنوان شبکه STI منطقه مغرب: تجربه مغناطیسی ارائه داد و دیگر اساتیدی، چون دکتر تاجمیرریاحی، دبیر مرکز تعالی ابن سینا تجربیات خود را ارائه دادند.


در پایان پنل اول این نشست، میان پروفسور اقبال چودری به عنوان مدیر کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی (کامستک) و قاسم مصلحی، رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تفاهم‌نامه همکاری امضا شد.

در حاشیه این نشست، نخبگان و اساتید دانشگاهی با دانشمندان برتر جهان اسلام، گفتگو کردند، امید آسو زمینه ایجاد همکاری‌های بیشتر و شبکه‌سازی نخبگان دانشگاهی شکل گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.