مشکلات تهیه بلیت هواپیما و قطار ادامه دارد

در حالی که با پایان یافتن تابستان، تقاضای سفر کاهش یافته اما گزارشات میدانی حاکی از آن است که مسافران همچنان برای تهیه بلیت قطار و هواپیما با مشکلاتی مواجه هستند.

 این روزها با وجود اینکه از فصل اوج تقاضای سفر عبور کرده‌ایم و دیگر خبری از رفت و آمدهای مسافران به شهرهای مختلف برای گذراندن تعطیلات نیست اما باز هم شاهد کمبود بلیت در بخش های مختلف حمل ونقلی از جمله  هوایی و ریلی هستیم.

در همین رابطه غلامی یکی از متقاضیان بلیت هواپیما به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با وجود آنکه تعطیلات تابستان به اتمام رسیده اما مدت زمان برای پیدا کردن بلیت هواپیما همچنان طولانی است و باز هم باید حداقل از ۱۰ تا ۱۵ روز قبل از سفر به دنبال بليت خود باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای مسیرهای پر تردد از جمله تبریز، مشهد و یا بندرعباس برای روزهای پایانی هفته  بلیت هواپیما پیدا نمی شود.

او تاکید کرد: این شرایط برای بخش حمل ونقل ریلی هم صدق می‌کند و اگر در بازه زمانی پیش‌فروش، بلیت تهیه نشود دیگر بعید است که بتوان در سایر ایام به ویژه برای مشهد بلیت تهیه کرد مگر آنکه بلیت قطارهای ۵ستاره باشد که قیمت آنها  هم حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان برای یک نفر است.

تلاش می‌کنیم آرامش به بازار بلیت ناوگان حمل و نقل برگردد

موضوع کمبود بلیت  را  چندی پیش از مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی پیگیری کردیم که در این زمینه توضیح داد: عرضه و تقاضای بلیت با یکدیگر هماهنگ نیست و میزان تقاضا بالاتر از عرضه است. کمبود بلیت تنها مربوط به بخش حمل ونقل ریلی نیست بلکه در تمامی بخش ها از جمله بخش هوایی هم با کمبود بلیت مواجه هستیم.

او گفت: تعداد بلیت‌های صنعت هوایی ما با مجموع ایرلاین ها  و مجموع تقاضا هم‌خوانی ندارد بنابراین اعلام کرده ایم که توسعه ناوگان در تمامی بخش ها از جمله ایرلاین ها در دستور کار  قرار گیرد تا فاصله در این بخش کمتر شود.

وزیر راه وشهرسازی اظهار کرد: نظارت بر بازار و مقابله با سوداگری یکی دیگر از سیاست های اصلی وزارت راه وشهرسازی است که در این بخش نقد و البته‌ توهین هایی هم به ما وارد شده است که اگر نقد باشد ما هم به آن توجه می‌کنیم.

بذرپاش بیان کرد: هر سکوی مجازی که به آرامش بازار کمک کند من خودم به عنوان وزیر در خدمت آن هستم و از آنها حمایت می‌کنم اما اگر این سکو ها اقدام به برهم زدن بازار کنند  با آنها از طریق تمامی ابزارهایی که داریم برخورد می‌کنیم چراکه ما مقام مسئول برای جلوگیری از برهم ریختگی بازار هستیم.

وزیر راه وشهرسازی توضیح داد: آرامش تا حدودی به بازار بلیت ناوگان برگشته اما هنوز رضایت بخش نیست البته در بخش ریلی این مشکلات کمتر است اما در حوزه هوایی با مشکلات بیشتری مواجه هستیم چراکه تقاضا بالاتر است.

وی اظهار کرد: نظارت عالیه بر بازار وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم که بلیت ها به مصرف کننده نهایی برسد و با سوداگرانی که سودهای کذایی می گیرند برخورد جدی می‌کنیم.

بذرپاش گفت: البته با آژانس ها و سکوهایی که با نرخ متعارف اقدام به عرضه بلیت می‌کنند و تسهیل در بلیت را برای مسافران فراهم می‌کنند همکاری لازم را خواهیم داشت.

سایت های متخلف به شبکه فروش بلیت هواپیما ضربه زدند

در خصوص کمبود بلیت در بخش هوایی قیاسی بازرس انجمن شرکت های هواپیمایی  پیش از این در پاسخ به باشگاه خبرنگاران در خصوص افزایش مدت زمان انتظار برای خرید بلیت  هواپیما گفت:  شرکت های هواپیمایی  ملزم به اجرای تصمیم وزیر راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری هستند. تنها شهرهای نفتی مستثنی از ممنوعیت فروش بلیت‌های چارتری هستند و واقعیت اجرای حذف پروازهای چارتری این است که تعداد پروازها به شهرهای توریستی از جمله کیش کاهش پیدا کرده‌ و به گردشگری این مناطق صدمه زده از این رو رئیس منطقه آزاد کیش هم درخواست لغو این ممنوعیت برای این منطقه را داشت.   

وی ادامه داد: چارتر کنندگان پرواز به طور معمول قیمت‌ها را در فصل پر مسافر و کم مسافر مدیریت می‌کنند و در مواقعی خرید بلیت چارتری به نفع مسافر است اما در نهایت تمام ایرلاین‌ها ملزم به اجرای این ابلاغیه و تصمیم سازمان هواپیمایی هستند و درباره فروش یا عدم فروش بلیت چارتری سازمان هواپیمایی اختیار دارد و تصمیم می‌گیرد.

بازرس انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تاکید بر اینکه برخی از سایت‌های فروش بلیت ، ضربه بزرگی به شبکه فروش بلیت هواپیما زدند، گفت: هر چند که تعدادی از چارترکنندگان سایت‌های فروش بلیت راه‌اندازی کردند اما ضربه محکم در بحث فروش بلیت‌های چارتری را سایت‌های متخلف فروش بلیت وارد کردند که البته اقداماتی برای ساماندهی فروش اینترنتی بلیت انجام شده و در دست اجرا است.

برنامه ریزی برای افزایش تعداد ناوگان هوایی و ریلی

همچنین یازرلو سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر مدت زمان برای خرید بلیت هواپیما کاهش یافته است اما هنوز در  برخی از ایام خاص به ویژه پایان هفته در برخی از مسیرها  به دلیل افزایش تقاضا ممکن است با کمبود عرضه بلیت روبرو شویم. یکی از مهم ترین برنامه های سازمان هواپیمایی کشور آن است که با افزایش تعداد ناوگان هوایی و اضافه شدن تعداد صندلی ها بتوانیم ثبات و آرامش را در بازار بلیت فراهم کنیم.

پیش از این هم مرتضی ملانژاد یکی از مدیران عامل شرکت‌های حمل‌ونقلی، علت کمبود بلیت قطار را کمبود ناوگان اعلام کرده بود که در حال حاضر با افزایش تعداد واگن های مسافری  و ریل باس به طور قطع شاهد افزایش تعداد رام های قطار خواهیم بود.

براساس این گزارش با توجه به گزارشات مردمی مبنی بر کمبود بلیت ناوگان حمل و نقل امیدوار هستیم دولت تهمیدات لازم را برای رفع این مشکل و کاهش مدت زمان انتظار مسافران جهت خرید بلیت هواپیما و قطار را فراهم کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۵ ۱۷ مهر ۱۴۰۲
تو مملکتی زندگی میکنیم که بیشترین مالیات و عوارض را پرداخت میکنیم فقط باید سکوت کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناصر حسینی
۰۲:۲۷ ۱۳ مهر ۱۴۰۲
.نه بلیط قطار .ونه بلیط هواپیما...نتونستیم پیدا..کنیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۸ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
معلوم نیس باز چه خبره. بلیط پرواز تهران عسلویه و برعکس، فقط روزهای یکشنبه اونم یکی دو پرواز موجوده. بقیه روزها تکمیل ظرفیت. چطور ممکنه؟ حتی برای یه ماه دیگه هم همین وضعِ. دریغ از یه ذره مدیریت. یه ذره پاسخگویی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۰ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
سلام درمورد خرید بلیت فطار وهواپیما می بایست به نحوی باشد که هر موقع نیاز به بلیت برای سفر باشد خریداری شود لز باجه راه آهن وآژاتس ها .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۲۴ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
سلام لطفا رسیدگی شود از وضعیت تهیه بلیط قطار کرمانشاه ۱۵ روز ه برای تهیه بلیط میگردیم اما دریغ از یک بلیط تورو خدا رسیدگی کنید مگه میشه بلیط گیر نمیاد چیکارش میکنن کشی مریض داشته باشه چیکار کنه م
Germany
ناشناس
۰۴:۳۹ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
قبلا همیشه بلیط پیدا میشد خدا میدونه چه وضعیه ..گرونم‌که کردن دلیلش چیه پس
Germany
نغمه ناصحی
۲۳:۲۵ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
من دانشجوی اصفهان هستم و خودم ساکن مشهد. به شدت برای رفتوآمدم دچار مشکل شدم. نه قطار هست نه هواپیما. کلا سایت بلیط هواپیما باز نمیشه حتی برای یه ماه دیگه. تمام آژانسا میگن بلیطا وارد بازار سیاه شدن و دست مردم نمیرسه. واقعا وضعیت سختی رو برای مردم ایجاد کردن. لطفا پیام مارو برسونین به کسی که واقعا کاری انجام بده
Iran (Islamic Republic of)
آقای یوسفی
۱۶:۲۴ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
باسلام من یک بازنشسته ارگان شهرداری شیراز می باشم بلیط هواپیما رفت از شیراز به مشهد و به عکس را پنج شنبه هفته گذشته برای رفت جمعه هفته گذشته و برگشت امروز هواپیمایی شرکت کاسپین از آژانس مارال گشت پارس واقع روبروی خیابان خیام جنب حسینیه شلمچه شیراز تهیه کردیم با توجه و صحبت با مسافران مشخص گردید بلیط هواپیما را برای خانواده من نفری ۴۶۰۰۰۰۰ تومان محاسبه گردیده است و از نهاد مربوطه و باشگاه خبرنگاران خواهشمندم بابت حساب محاسبه شده بلیط و ارائه استناد آژانس نحوه محاسبه به مسافر پیگیری نماید با تشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
به عرض برسانم من امروز صبح با قطار از مشهد به تهران رسیدم ، اول این که خدا شاهده دماری ازم در اومد تا بلیط قطار گرفتم اونم با واسطه ، رفت به مشهد قطار ۵ ستاره اکونومی نفری ۷۹۲ هزار تومان مثلا با پذیرایی و شام که خدمتتان عارضم که شامش یک بچه ۳ ساله هم را سیر نمی کرد ، ولی بگم از برگشت با قطار ۴ ستاره نفری ۴۰۳ هزار تومان با پذیرایی یک فلاکس آب جوش و یک کیک تی تاب و یک چای کیسه ای ، شما را به خدا بچه های صدا و سیما بروند و یک فیلم تهیه کنند از وضعیت نظافت مخصوصا سرویس بهداشتی قطارهای مثلا ۴ ستاره به پایین ، افتضاح افتضاح افتضاح ، تازه با این کیفیت برای بیست روز آینده بلیط قطار گیرت نمیاد.واقعا آدم جلوی خانواده اش شرمنده میشه پول بدی و اینطور خدمات بگیری.
آخرین اخبار