تهاتر مجموعه ورزشی تختی باید به تصویب شورای شهر برسد

زهرا شمس‌ در صد و هشتادمین جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود بر پاسخگویی شهردار تهران در خصوص تهاتر مجموعه ورزشی تختی با ۷ مجموعه ورزشی تاکید کرد.

زهرا شمس‌احسان، عضو و رئیس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز (یکشنبه) در صد و هشتادمین جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود ضمن تاکید بر پاسخگویی شهردار تهران در خصوص تهاتر مجموعه ورزشی تختی با ۷ مجموعه ورزشی شهرداری تهران اظهار داشت: در تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ بر اساس صورتجلسه شماره ۷۲۴۹۵۹ که فی‌مابین شهردار تهران و وزیر ورزش و جوانان تنظیم و امضاء شده است، شهرداری تهران در راستای اجرای طرح آزاد راه شهید شوشتری و پروژه خط ۷ متروی تهران اقدام به انجام معامله‌ای کرده است.

شمس‌احسان افزود: شهرداری تهران قرار شد در این‌ معامله مجموعه ورزشی تختی با مساحت ۳۴۴ هزار و ۷۶۵ مترمربع به ارزش ۳۱ هزارمیلیارد ریال را از وزارت ورزش تحویل گرفته و در ازای ملک مذکور، هفت مجموعه ورزرشی را با متراژ ۱۵۳ هزار و ۱۲۳ هزار  مترمربع  به اداره کل ورزش و جوانان استان تهران تحویل دهد.

رئیس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس بند ۱۴ ماده ۸۰ قانون شوراها، شورای اسلامی شهر تهران وظیفه تصویب و نظارت بر معاملات شهرداری اعم از خرید، فروش، اجاره و استیجاره که به نام شهر و شهرداری صورت می پذیرد را با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعایت مقررات آیین نامه مالی و معادلات شهرداری به عهده دارد و در این راستا انجام این معامله و تحویل و تحول و معوض نمودن املاک شهرداری نیاز به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران دارد که این امر محقق نشده است.

وی اظهار کرد: ارزش کلی این معامله بر اساس مندرجات صورتجلسه مذکور  بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد ریال است در حالیکه در تبصره ۱۳ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، شهردار تهران مجاز است حداکثر تا سقف ۴۵۰۰ میلیارد ریال ملک را با وزارتخانه ها، موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی معامله کند. لذا ارزش کلی این معامله حدود هفت برابر سقف اختیارات داده شده است و انجام این کار، مستلزم طرح در شورای اسلامی شهر و تصویب است که تاکنون هیچگونه لایحه‌ای به شورای اسلامی شهر ارائه نشده است. 

شمس‌احسان اضافه کرد: مقرر شده در ازای ملک مذکور، ۷ مجموعه ورزشی به اداره کل ورزش و جوانان استان تهران داده شود که هنوز چهار مجموعه ورزشی کارشناسی نشده و قیمت آن مشخص نیست و تا زمانیکه مبلغ دقیق قیمت مجموعه‌ها مشخص نشده، نباید این صورتجلسه تنظیم می‌شد. 

رئیس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران گفت: در متن صورتجلسه‌، مسئولیت پاسخگویی به هرگونه ادعاهای احتمالی اشخاص حقیقی و حقوقی بر عهده فروشنده گذاشته شده و حتی امضاء کنندگان صورتجلسه به این موضوع واقف بوده‌اند که انجام این معامله نیازمند مقررات و مجوزهایی از نهادهای قانونی است. 

وی با بیان اینکه شهر تهران نیاز به توسعه بزرگراه‌ها، خطوط مترو و سایر زیرساخت‌های حمل و نقلی دارد که بتواند معضل ترافیک و آلودگی هوا را تا حدودی تعدیل کند، گفت: اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز دغدغه این موضوع را دارند، اما آیا تهاتر ۷ مجموعه ورزشی با مساحتی بالغ بر ۱۵۳ هزار و ۱۲۳ هزار متر مربع در شهری که سرانه ورزشی پایینی دارد و ذکر این نکته که رسالت اصلی شهرداری تهران توسعه ورزش همگانی است و حتما فعالیت‌ها و سرانه‌های اختصاص یافته در مناطق شهرداری تهران در این راستا بوده است؟ آیا نمی‌شد که در قبال این ملک، فضاها و املاکی با کاربری‌های دیگر به عنوان معوض داده می‌شد و یا پس از جایگزینی و تامین سرانه فضاهای ورزشی در سایر مکان‌ها این معامله انجام می‌شد؟

شمس‌احسان گفت: شهردار تهران ضمن ارائه طرح توجیهی، فنی و اقتصادی این معامله به شورای شهر ظرف یک هفته و پاسخگویی به سوالات و ابهامات مربوط به آن، مجوزهای قانونی برای انجام این معامله را اخذ کند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار