نمایش تاجیک‌ها و چینی‌ها به گرگان رسید

با حضور گروه‌های نمایشی کشور‌های چین و تاجیکستان در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی استان گلستان، هیجان متفاوتی در آثار نمایان شده است.

 با ورود هنرمندان گروه‌های نمایشی کشور‌های چین و تاجیکستان از شامگاه روز شنبه هشتم مهرماه به شهر گرگان حال و هوای برگزاری بخش صحنه‌ای بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش‌های آیینی و سنتی رنگ و بوی متفاوت‌تری به خود گرفت. این در حالی است که دست اندرکاران ستاد اجرایی جشنواره در استان گلستان از روز گذشته برنامه ریزی خود را برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اختتامیه بخش‌های مختلف جشنواره آغاز کرده‌اند.

بخش صحنه‌ای بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش‌های آیینی سنتی طی روز‌های گذشته همزمان با برپایی بخش‌های دیگر جشنواره در استان‌های مختلف کشور، این روز‌ها در شهر‌های گرگان و کردکوی استان گلستان د رحال برگزاری است. ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، بخش بین‌الملل جشنواره از روز یکشنبه نهم مهرماه با هنرنمایی گروهی از کشور چین و هنرمندان تاجیکستانی کار خود را آغاز خواهد کرد.

هنرمندان گروه‌های نمایشی کشور هم که طی روز‌های گذشته آثار خود را در میان استقبال خوب مخاطبان به صحنه برده‌اند، بر اساس برنامه ارائه شده در جدول جشنواره، اجرا‌های خود را در معرض تماشای تماشاگران قرار می‌دهند.

ستاد اجرایی بخش صحنه‌ای بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش‌های آیینی –سنتی به محض ورود هنرمندان گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره پس از انجام تشریفات لازم برای پذیرایی و اسکان آن‌ها در هتل، در اقدامی جالب توجه آن‌ها را به بافت قدیمی شهر گرگان برده و با همکاری مدیریت اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان شرایطی را برای بازدید هنرمندان از اماکن تاریخی این منطقه فراهم کردند.

از نکات جالب توجه، حضور این هنرمندان در زورخانه پوریای ولی شهر گرگان واقع در بافت قدیمی این شهر بود که به شدت با استقبال هنرمندان چینی و تاجیکی رو به رو شد. این در حالی است که تعدادی از ورزشکاران پیشکسوت و جوان این زورخانه به افتخار حضور هنرمندان بخش بین‌الملل جشنواره دقایقی را به اجرای بخش‌های مختلف این ورزش پهلوانی و باستانی ایران پرداختند که این حرکت ارزشمند با استقبال هنرمندان رو به رو شد.

از دیگر اتفاقاتی که فارغ از اجرای آثار نمایشی بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی صورت گرفت، برگزاری جلسه هماهنگی ستاد برگزاری جشنواره با حضور محمد رعیت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، محمود فرهنگ مشاور دبیر جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی و حسن رونده مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنر‌های نمایشی با همراهی برخی دیگر از اعضای ستاد اجرایی جشنواره در تالار فخرالدین اسعد گرگانی گرگان برای برنامه‌ریزی هرچه منظم‌تر مراسم اختتامیه جشنواره بود.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سید محمد اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی محمد زنگانه استاندار گلستان، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری مدیرکل هنر‌های نمایشی و جمعی دیگر از مدیران و هنرمندان عرصه تئاتر در مراسم اختتامیه بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی حضور پیدا خواهند کرد.

بخش صحنه‌ای و بین‌الملل بیست و یکمین جشنواره بین المللی نمایش‌های آیینی و سنتی از روز جمعه هفتم مهر تا پایان روز سه شنبه یازدهم مهرماه ۱۴۰۲ توسط اداره کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان به میزبان شهر گرگان و شهرستان کردکوی میزبان علاقه‌مندان تئاتر است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار