در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

احداث خانه‌های تک‌طبقه در شهرهای دارای اراضی

وزیر راه وشهرسازی گفت: در شهرهایی که اراضی در آنها تامین شده، ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت یک‌طبقه و ویلایی خواهد بود.

مهرداد بذرپاش  وزیر در حاشیه  مراسم آیین  واگذاری اراضی به خانواده های دارای  سه فرزند در استان تهران  در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص همکاری دستگاه ها برای واگذاری اراضی  به طرح نهضت ملی مسکن  گفت: طبق ماده ۱۰  قانون چنانچه وزارت راه وشهرسازی تشخیص دهد اراضی دستگاه ها امکان ورود به چرخه ساخت و ساز دارند باید واگذار شوند. 

وی با تاکید بر اینکه مجتمع سازی تنها در شهرهایی که زمین وجود ندارد و متقاضی فراوان است تولید می شود گفت: در استان هایی که اراضی برای ساخت مسکن به تعداد کافی وجود دارد تک طبقه و یا حیاط دار و کم تراکم احداث می شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: از دیگر برنامه های وزارت راه وشهرسازی ساخت خوابگاه های متاهلی و ساخت مسکن در اولویت اول برای هیات علمی و اولویت بعدی سایر مردم است که در این خصوص با وزارت علوم توافق هایی انجام شده و به زودی اجرایی می شود.

 بذرپاش گفت: همچنین در گام بعدی توافق با وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد و همچنین وزارت بهداشت درمان و علوم پزشکی در برنامه است.

وی  همچنین در خصوص واگذاری اراضی در حوزه مولدسازی هم گفت: در مولد سازی هم حتی زمین های ما که در قانون است مستثنی شده و احکام برنامه در زمینه قانون جهش تولید مستثنی شده و اراضی که تشخیص داده می شود مناسب نهضت ملی است باید در اختیار وزارت راه قرار گیرد. در هر جایی که زمین تعلق گیرد نهضت ملی مسکن اجرا می شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تاکنون بیش از ۳۲ هزار قطعه زمین در قالب قانون جوانی تحویل متقاضیان شده که دو هزار و ۵۰۰ قطعه مربوط به استان تهران است و تلاش می شود به ۷۰ هزار نفری که در مرحله نخست در سامانه ثبت نام کرده اند، اراضی تا پایان سال تحویل شود. 

بذرپاش گفت: همه تلاش ما این است که به تمامی متقاضیانی که در سامانه ثبت نام می کنند پاسخ داده شود که رقم آن در حال افزایش است. مبالغ آماده سازی اراضی هم در حال تامین است و برای ۳۲ هزار قطعه این اتفاق افتاده است.

بذرپاش گفت: سعی ما بر این است که تا پایان سال امسال بخش زیادی را تحویل دهیم که اگر باقی ماند مابقی کار واگذاری اراضی در سال آینده انجام شود.  

وزیر راه و شهرسازی گفت:  این اراضی مربوط به شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر و کسانی است که ساکن این مناطق هستند. زمین در این شهرها تحویل می شود و  متراژها متفاوت است. در برخی شهرها مشکل زمین داریم که اگر به میزان مورد نیاز در این شهرها زمین وجود نداشته باشد از متقاضیان می خواهیم که به نزدیک ترین شهرها و روستاهای مجاور این شهرها مراجعه کنند. مانند شهرهای شمالی کشور که طبق درخواست خود اراضی مجاور را انتخاب کنند. 

وی همچنین درباره این که اگر شاخص های اقتصادی بهبود یابد نیازی به امکانات خانوار در قالب این طرح وجود ندارد گفت: همه تلاش ها باید این باشد که تورم کاهش و شاخص های اقتصادی بهبود یابد. همه تلاش ما در مجلس و دولت همین است. ما هم به عنوان دستگاه مسئول موظف به تامین مشوق های پیش بینی شده در قانون هستیم و باید تلاش کنیم. اصلاح شاخص های کلان حتما اثر می گذارد و فرهنگ سازی اثر متفاوت تری دارد. همه باید همه همت داشته باشیم.

بذرپاش گفت: فرقی بین سلیقه سیاسی و فرهنگی وجود ندارد و همه اذعان دارند که بحران جمعیت بحران جدی در کشور است و تا ۳۰ سال آینده با کمبود جمعیت رو به رو می شویم که به کشور آسیب می زند. همه باید کمک کنند. صاحبان قلم و تریبون و صاحبان مسئولیت ها از همه ظرفیت ها و منابع باید استفاده کنیم تا در چند سال آینده شرمنده هموطنان نشویم.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.