صدور دو هشدار سطح زرد برای وزش باد شدید و بارش باران در نواحی شمال غربی کشور

مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: دو هشدار سطح زرد برای وزش باد شدید و بارش باران در نواحی شمال غربی کشور صادر شده که زمینه‌ساز کاهش کیفیت هوا است.

صادق ضیائیان گفت: هشدار سطح زرد از امروز تا روز پنج شنبه برای نواحی شمال غربی کشور صادر شده است که زمینه ساز  رگبار باران، رعدوبرق همراه با وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما می شود.

به گفته مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، کرمانشاه، شمال ایلام، نیمه شمالی لرستان و غرب اصفهان درگیر این سامانه بارشی طی این مدت خواهند بود.

او می‌گوید: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از جمله مخاطرات این سامانه بارشی است.

ضیائیان گفت: توصیه می‌شود شهروندان هنگام عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و هنگام فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر احتیاط کنند؛ همچنین ضیائیان بر آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی برای پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها تاکید کرد.

وی افزود: شهروندان از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره پرهیز و در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال به مکان‌های مسقف اقدام کنند.

او از هشدار سطح زرد دیگر هم خبر داد و گفت: از روز دوشنبه تا پنج شنبه  استان ها آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، قم، نیمه غربی اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، البرز و جنوب تهران درگیر وزش باد شدید خواهند بود و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمد‌های شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلو‌های تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنر‌ها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل را تجربه خواهند کرد.

برچسب ها: هواشناسی ، وزش باد
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار