سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی است

مدیرعامل صندوق پنبه گفت: بنابر آمار سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنعت نساجی است که بخش عمده آن از طریق واردات تامین می‌شود.

آقای محمدحسین کاویانی گفت: برداشت پنبه از اوایل شهریور در استان گلستان آغاز شده و همچنان ادامه دارد. همچنین در استان‌های خراسان رضوی و مناطق گرم سرخس هم شروع به برداشت کرده‌اند.

به گفته او، با توجه به واردات بی رویه نخ از ازبکستان، تولیدکنندگان مجبور شدند که قیمت نخ را کاهش دهند و به صورت مدت دار ۲ تا ۳ ماهه عرضه کنند  چراکه به سبب امتیازاتی که دولت ازبکستان به تولیدکنندگان می‌دهد و در نهایت قیمت پایین، صنعت به خرید نخ های وارداتی رغبت داشت‌.

کاویانی با بیان اینکه پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن پنبه محلوج در کشور وجود دارد، افزود: در سنوات گذشته سابقه تولید ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن تولید داشتیم که در صورت حمایت از تولید با در نظر گرفتن نرخ پنبه و نخ جهانی به سهولت امکان خودکفایی وجود دارد.

مدیرعامل صندوق پنبه نیاز سالانه صنعت نساجی را ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: براساس آمار در سنوات اخیر تولید پنبه به ۱۰۰ هزار تن نرسیده است، اما با استفاده از بذور جدید و پیشرفت روش های کاشت، داشت و برداشت می توان به خودکفایی رسید.

او گفت: برآوردها حاکی از آن است که امسال تولید پنبه به سبب کاهش سطح زیرکشت ناشی از نبود صرفه اقتصادی  حداکثر به ۷۵ هزار تن برسد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۹ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
به پنبه داخلی باید سوبسید بدن تا ارزونتر بیافته
Iran (Islamic Republic of)
Mohsen
۲۰:۴۱ ۰۹ مهر ۱۴۰۲
این میزان نیازبه واردات داردیاتولیدداخل البته اگردردستورکارقرارگیرد.
آخرین اخبار