حدنگاری منابع طبیعی جلوی زمین‌خواری را گرفت

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از حدنگاری ۱۰۰ درصدی منابع طبیعی خبر داد و گفت: حدنگاری منابع طبیعی جلوی زمین‌خواری را گرفت.

آقای حسن بابایی در نشست مشترک آموزشی روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی و مدیران امور اراضی سراسر کشور بر تشکیل شورای عالی مدیریت زمین با مشارکت دستگاه های ذی‌ربط در کشور تاکید کرد و گفت: این دستگاه‌ها باید در شورای عالی مدیریت زمین گرد هم جمع شوند و سیاست‌های کلان در حوزه زمین را تدوین کنند تا مدیران میانی و پایین هم بدانند تکلیف‌شان چیست.

او با تاکید بر این که مساحت واقعی اراضی کشاورزی باید مشخص شود، افزود: معضلی که در استان‌های کشور داریم این است که مساحت واقعی اراضی کشاورزی مشخص نیست براین اساس ما حاضریم از اعتبارات خود برای تعیین پهنه‌های واقعی کشاورزی کمک کنیم.

معاون قوه قضاییه درباره حدنگاری اراضی کشور گفت: حدنگاری باید هر چه سریع‌تر به اتمام برسد، در این راستا نرم‌افزارهای حدنگاری به روز می‌شوند.

او با بیان اینکه ۱۰۰ درصد حدنگاری منابع طبیعی انجام شده است، افزود : حدنگاری منابع طبیعی جلوی زمین‌خواری را گرفته است.

بابایی ادامه داد: ما حاضریم اعتباراتی را که سازمان برنامه و بودجه برای اجرای حدنگاری پرداخت کرده است را به صورت اشتراکی با سازمان امور اراضی کشور برای انجام حدنگاری استفاده کنیم.

به گفته او، ما در برخی شهرستان‌ها برای اجرای حدنگاری با کمبود نیرو روبرو هستیم.

او  به وجود باندهای زمین‌خوار اشاره کرد و گفت: زمین‌خواران زمین‌ها را رصد کرده و در اراضی بدون صاحب و معارض، اقدام به تصاحب می‌کنند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بر صدور شناسنامه برای اراضی کشاورزی تاکید کرد و افزود: صدور سند راهکاری برای حفظ وضعیت موجود اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز است.

او ادامه داد: با صدور سند برای اراضی کشاورزی و ثبت آن در بانک اطلاعات سازمان امور اراضی کشور، در صورت تغییر کاربری یا ساخت و ساز غیرمجاز دیگر در مراجع قضایی نیازی به ارجاع کارشناس نداریم و رای قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز صادر می‌شود.

بابایی گفت: سنددار شدن اراضی کشاورزی، هزینه‌های رسیدگی به پرونده‌های تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز را پایین می‌آورد و موجب تسریع در رسیدگی و صدور رای در دادگاه ها می‌شود.

او با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد اراضی استان‌های شمالی کشور خرد شده‌اند، گفت: این اراضی ضمن خرد شدن، تغییر کاربری داده شده و ساخت و سازهای غیرمجاز هم روی آن‌ها انجام شده است.

معاون قوه قضاییه گفت: اقدامات و فصل مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشاورزی و سازمان امور اراضی زیاد است و در ثبت مالکیت‌ها و صدور اسناد، نقش سازمان امور اراضی کشور تعیین کننده است.

او گفت: در حوزه تثبیت اراضی کشاورزی و حدنگاری، ما و سازمان امور اراضی به ادبیات مشترکی رسیده‌ایم و امیدوارم با انعقاد توافق‌نامه‌ای جدید، بحث تثبیت مالکیت‌ها و صدور اسناد با شتاب بیشتری انجام شود.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار