برای حفظ اراضی کشاورزی و باغات دفاتر املاک فاقد مجوز پلمب می‌شود

دادستان کل کشور از برخورد و پلمب دفاتر املاک بدون مجوز خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم موحدی آزاد دادستان کل کشور در نشست مشترک آموزشی روسای سازمان جهادکشاورزی و مدیران امور اراضی سراسر کشور گفت: زمین، خاک و طبیعت از مصادیق برجسته نعمات خداوند به بندگان است.

او دیگران را به فرمایشی از مولای متقیان توجه داد و گفت: حضرت علی (ع) می‌فرماید «خوب کار کردن زکات نعمت‌ها است» پس برای شکر نعمات باید خوب کار کنیم، خوب برنامه‌ریزی کنیم تا خداوند نعمات را به خاطر حسن عملکرد ما افزایش دهد.

موحدی آزاد با بیان اینکه ارزش زمین بسیار بالا است، افزود: حفظ اراضی زراعی و باغی باعث تثبیت خاک، حفظ سلامت محیط زیست و کاهش مصرف آب می‌شود اما به دلایل مختلف در انجام دقیق این وظیفه کاستی‌هایی وجود دارد.

او ادامه داد: دادستانی پیوسته پیگیر قانون حدنگار است و با دلالان و بنگاه‌های فاقد مجوز برخورد کرده و دفاتر املاک فاقد مجوز توسط دادستان‌ها پلمب می‌شود که در راستای حفظ اراضی کشاورزی و باغات است.

دادستان کل کشور تاکید کرد: پیگیر قانون عادلانه آب و اجرای احکام لازم‌الاجرا و قطعی هستیم، همچنین؛ قانون معادن، قانون هوای پاک، تکمیل سامانه اراضی ملی و دولتی، شورای حقوق بیت‌المال و برگزاری جلسات این شورا را با جدیت دنبال می‌کنیم تا وظایف سازمان‌ها به صورت دقیق رصد شود.

او به احکام لازم‌الاجرا معطل مانده در مورد اراضی هم اشاره کرد و گفت: تا سال ۱۴۰۱، نزدیک به ۱۱ هزار حکم لازم‌الاجرا صادر شده اما تاکنون بیش از ۷ هزار حکم قطعی لازم‌الاجرا به مرحله اجرا نرسیده است.

موحدی آزاد، ارتباطات طایفه‌ای و خویشاوندی را مانع اجرای برخی احکام دانست و گفت: انتصاب مدیر بومی باعث تعارض منافع در اجرای احکام می‌شود؛ همچنین عدم پیگیری و همکاری واحدهای حقوقی دستگاه‌های اجرایی، برخوردهای گزینشی و تبعیض‌آمیز دستگاه‌ها با تخلفات و جرائم و عدم توجه دستگاه‌های اجرایی به تکالیف خود در برابر ساخت و سازهای غیرمجاز از دیگر دلایل عدم اجرای احکام است.

او ادامه داد: گریز از مسئولیت مسئولان تصدیق بارز ترک فعل است و دادستانی با آن برخورد خواهد کرد، از این رو دادستانی درخواست دارد که پیگیر آراء قضایی باشید و از ظرفیت شورای حفظ حقوق بیت‌المال استفاده کنید و نظارت دقیق و جدی بر اراضی واگذار شده داشته باشید.

دادستان کل کشور گفت: تلاش می‌کنیم قضات را با شرح تخصصی کار امور اراضی، منابع طبیعی، محیط زیست و ... آشنا کنیم تا آن‌ها با آشنایی کامل وارد عرصه شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۲۱:۲۱ ۰۹ مهر ۱۴۰۲
هرچه سریعتربهتر
آخرین اخبار