رئیس اوقاف بیرجند و درمیان؛

نیت یک واقف موجب تربیت ۴۸۰ قرآن آموز شد

رئیس اوقاف بیرجند و درمیان گفت: ۴۸۰ نفر قرآن آموز از سال ۹۵ تاکنون از محل نیت موقوفه امیر اسماعیل و محمد ابراهیم شوکت الملک تربیت شدند که ۸۸ نفر آنان حافظ کل هستند.

 حجت‌الاسلام خدایی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان گفت : اوقاف در سه حوزه قرآنی، بقاع متبرکه و وقف فعالیت‌های ارزنده‌ای انجام می‌دهد.

او افزود: در حوزه بیرجند و درمیان هزار و ۸۶۲ موقوفه وجود دارد که هزار ۷۵۳ موقوفه متصرفی و۱۰۹ موقوفه غیر متصرفی است.

 حجت‌الاسلام  خدایی بیان کرد: این موقوفات پنج هزار و ۹۲۵ رقبه دارد که پنج هزار و ۸۳۶ رقبه متصرفی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان اظهار کرد: نظارت و بازدید میدانی با هدف بررسی وضعیت فعلی رقبه‌ها و موقوفات به صورت جدی پیگیری می‌شود و طی یک سال گذشته سه هزار و ۵۰۶ بازدید از رقبات صورت گرفته است.

هزینه ۳۴ میلیاردی از محل درآمد موقوفات

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان اظهار کرد: طی یک سال گذشته ۳۴ میلیارد تومان با عناوین مذهبی، خیریه، اجتماعی، مدارس علوم دینی، مساجد، حفظ و حراست از عین موقوفات و … از محل درآمد موقوفات هزینه شده است که ۱۶ میلیارد تومان از محل بنگاه خیریه آب لوله بوده است.

حجت الاسلام خدایی افزود: از سال ۹۵ تاکنون ۴۸۰ نفر قرآن آموز از محل نیت موقوفه امیر اسماعیل و محمد ابراهیم شوکت الملک تربیت شدند که ۸۸ نفر آنان حافظ کل و ۳۲۰ نفر حافظ اجزاء قرآن کریم شدند.

ثبت ۱۸ فقره وقف جدید در بیرجند و درمیان

او بیان کرد: طی یک سال گذشته ۱۸ فقره وقف جدید ثبت شده است که ارزش مالی آن حدود ۱۰ میلیارد تومان بوده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان گفت: طی یک سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان برای ۶۰۰ بیمار نیازمند که از سوی مرکز افق و بیمارستان‌ها معرفی شده‌اند از محل درآمد موقوفات هزینه شده است.

حجت الاسلام خدایی با بیان اینکه در دهه وقف امسال  تعداد ۲۷ برنامه در شهرستان بیرجند و درمیان برگزار می‌شود، بیان کرد: اعزام پنج مبلغ در طول دهه وقف به مساجد، اجرای زنگ وقف، همایش مربیان قرآنی، اجرای قرار دوازدهم و اعطای ۱۰ سری جهیزیه به زوج‌های نیازمند از جمله این برنامه‌ها است.

او گفت: با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته موزه وقف خراسان جنوبی واقع در حسینیه امام رضا (ع) به صورت رایگان برای بازدید علاقمندان باز است و افراد می‌توانند از آن بازدید داشته باشند.

رئیس اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به اینکه وقف یک مقوله اعتقادی و فرهنگی است، بیان کرد: واقف با احصاء نیاز‌های جامعه درصدد جبران آن برمی آید.

حجت الاسلام خدایی با بیان اینکه وقف برای همه افراد جامعه در دسترس است، گفت: اینگونه نیست که تنها افراد متمول جامعه بتوانند وقف داشته باشند بلکه سایر اقشار جامعه نیز در حد توان خود می‌توانند در این امر خیر شرکت کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.